Temat: Zgaga w ciąży. Cześć kochane! Jestem w drugim trymestrze. Nieważne co zjem, od razu dostaję potwornej zgagi. Czy to normalne? Jeśli tak, co mogę zrobić, żeby poczuć się lepiej? Pozdrawiam, Gosia
Wystarczy wpisać w jakiejkolwiek wyszukiwarce frazę "zgaga w ciąży", aby wyświetliły się setki podobnych wpisów na forach traktujących o ciąży. To niestety wskazuje na to, że problem uporczywej zgagi u przyszłych mam jest w zasadzie powszechny. Dlatego właśnie po mdłościach w ciąży, o których pisaliśmy w tym artykule naturalne jest to, że w następnej kolejności omówimy właśnie problem zgagi. Dyskomfortu związanego ze zgagą nie można bowiem absolutnie lekceważyć, gdyż jest to najczęstsza, obok mdłości i bólów kręgosłupa ciążowa dolegliwość.
Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia?
Niestrawność, zwana także zgagą lub refluksem żołądkowym, jest bardzo częstym zjawiskiem w czasie ciąży. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi i rosnącym dzieckiem naciskającym w pewnym momencie na Twój żołądek.
W czasie ciąży zwiększa się produkcja progesteronu i relaksyny, wykazujących działanie rozluźniające na mięśnie gładkie, z których zbudowany jest przełyk oraz przewód pokarmowy.
Zmiana stylu życia oraz modyfikacje w diecie pozwolą Ci zapobiegać pojawieniu się zgagi
Wynikiem tego jest refluks żołądkowo-przełykowy, który polega na cofaniu się pokarmu i kwaśnych soków żołądkowych - z żołądka do przełyku.
Na szczęście możesz złagodzić niestrawność i zgagę, wprowadzając zmiany w diecie i stylu życia. Istnieją również leki, które można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży.
Jakie są objawy niestrawności i zgagi? Kiedy pojawia się zgaga w ciąży?
Objawy niestrawności i zgagi obejmują:
- uczucie pieczenia lub ból w klatce piersiowej
- uczucie sytości, ciężkości lub wzdęcia
- częste, kwaśne odbijanie
- ból brzucha oraz boleści w okolicach klatki piersiowej
- bóle za mostkiem, które nasilają się przy pochylaniu, dźwiganiu, a także po posiłkach i w pozycji leżącej
- u niektórych kobiet dodatkowo pojawia się dysfagia, czyli utrudnione połykanie oraz uporczywa czkawka
Objawy zwykle pojawiają się wkrótce po jedzeniu lub piciu, ale czasami może wystąpić opóźnienie między jedzeniem, a wystąpieniem niestrawności. Co więcej, wszystkie wyżej wymienione objawy mogą wystąpić w dowolnym momencie ciąży, ale najczęściej pojawiają się one po jej 12 tygodniu.
Co możesz zrobić, aby sobie pomóc w przypadku niestrawności i zgagi?
Bardzo istotne jest to, że już niewielkie zmiany w diecie i stylu życia mogą w zupełności wystarczyć do kontrolowania pierwszych objawów zgagi, szczególnie jeśli są one łagodne.
1. Przede wszystkim - jedz zdrowo i zmień nawyki żywieniowe
To działa w bardzo prosty sposób – jeśli się przejesz, istnieje większe ryzyko niestrawności. Dlatego właśnie postaraj się jeść mniej, ale częściej. Pięć skromniejszych posiłków w ciągu dnia (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja) będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż zjedzenie trzech solidnych dań. Co więcej, każdy z nich zakończ, zanim poczujesz pełność w żołądku. Staraj się, aby przerwy pomiędzy posiłkami wynosiły nie więcej niż 3–3,5 godziny, bo gdy przerwa jest dłuższa, pojawia się uczucie głodu, co pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
Ograniczenie napojów zawierających kofeinę oraz pokarmów kwaśnych, pikantnych lub tłustych może również złagodzić objawy. W sytuacji natomiast wystąpienia zgagi, warto zastosować naturalne sposoby na jej zwalczanie. Idealna będzie tutaj szklanka mleka z miodem, zastosowanie naparu z siemienia lnianego lub garść migdałów (o ile naturalnie nie jesteś na nie uczulona).
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli jesteś w ciąży, może kusić Cię, aby zjeść więcej niż zwykle. Sama walczyłam z tym problemem 🙂 Pamiętaj jednak, że może to nie być dobre dla Ciebie i Twojego dziecka.
2. Zgaga w ciąży, a pozycja do spania
Podparcie głowy i ramion do góry, gdy kładziesz się do łóżka, może zapobiec pojawianiu się kwasu żołądkowego podczas snu. Pomocne może być także spanie na lewym boku.
3. Całkowicie zrezygnuj alkoholu – jego picie to najgorsze, co możesz robić będąc w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, picie alkoholu może powodować niestrawność. To jednak jest najmniejszy problem. Z wielu badań naukowych, jak i praktyk klinicznych wynika, że szkodliwe jest picie alkoholu w ciąży w każdych ilościach – negatywny wpływ na dziecko ma już jednorazowa, nawet niewielka ilość wypitego alkoholu w ciąży.
Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka poprzez łożysko, wpływając negatywnie na jego rozwój. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki.
Do najważniejszych skutków picia alkoholu w ciąży możemy zaliczyć:
- poronienie lub przedwczesny poród
- niską waga urodzeniową dziecka
- uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży)
- zespół ADHD
- opóźnienie wzrostu
- wady serca, wady nerek
- problemy z widzeniem i ze słuchem,
- wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS)
3. Nie pal papierosów!
Palenie w czasie ciąży jest nie tylko bardzo niebezpieczne dla Ciebie i Twojego nienarodzonego dziecka, ale może również powodować zgagę.
Kiedy palisz, wdychane przez Ciebie substancje chemiczne mogą powodować rozluźnienie pierścienia mięśniowego w dolnym końcu przełyku, co ułatwia powrót do niego kwasu żołądkowego. Nazywa się to refluksem.
Palenie zwiększa również ryzyko:
- urodzenia dziecka przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży),
- urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową,
- zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
5. Ciasne ubrania również nie pomagają!
To prawda! Ubrania, które opinają się ciasno wokół brzucha, powodują ucisk na żołądek i napieranie zawartości żołądka na dolny zwieracz przełyku, co prowadzi do cofania się treści pokarmowej. Do elementów garderoby mogących wywoływać takie problemy należą zwłaszcza ciasne paski oraz bielizna wyszczuplająca. Zdecydowanie unikaj więc noszenia tego typu rzeczy w czasie ciąży.
Zgaga w ciąży - kiedy zwrócić się po pomoc lekarską?
Jeśli potrzebujesz pomocy w opanowaniu objawów niestrawności lub jeśli zmiany w diecie i stylu życia nie przynoszą efektu, skontaktuj się ze swoją położną tudzień lekarzem rodzinnym. Mogą zalecić lek łagodzący objawy.
Powinieneś także skontaktować się z lekarzem, jeśli cierpisz na którykolwiek z poniższych objawów:
- trudności z połykaniem,
- ochrypły głos,
- kaszel, który nie ustępuje lub powraca,
- obrzęk węzłów chłonnych po obu stronach szyi,
- utrata wagi,
- ból lub obrzęk żołądka.
Twoja położna lub lekarz rodzinny może zapytać o Twoje objawy i zbadać Cię, delikatnie naciskając różne obszary klatki piersiowej i brzucha, aby sprawdzić, czy jest to bolesne.
Zgaga w ciąży, a leki na receptę
Jeśli bierzesz jakiekolwiek leki na receptę i uważasz, że mogą one potęgować niestrawność i zgagę – również zwróć się o pomoc do swojego lekarza. Być może będzie on w stanie przepisać lek alternatywny.
Leki na niestrawność i zgagę w ciąży
Często może zdarzyć się, że domowe sposoby na zgagę są niewystarczające. W takiej sytuacji również dobrze będzie udać się o pomoc do lekarza. Przeprowadzenie wywiadu lekarskiego umożliwia przepisanie odpowiednich środków farmaceutycznych.
Zazwyczaj na problemy niestrawności wystarczające są leki zobojętniające kwas solny (tabletki do ssania bądź płyny). Natomiast w silnej, ciągłej zgadze i odbijaniu, wysoką skutecznością charakteryzują się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, zmniejszających produkcję soku żołądkowego.
Leki stosowane na niestrawność i zgagę w czasie ciąży
Być może będziesz musiała zażywać leki zobojętniające sok żołądkowy i alginiany dopiero wtedy, gdy zaczniesz odczuwać objawy niestrawności. Jednak lekarz rodzinny może zalecić ich przyjmowanie przed wystąpieniem objawów – na przykład przed posiłkiem lub przed snem. W zależności od problemu, leki na zgagę obejmują:
- leki zobojętniające kwas żołądkowy – różne ich rodzaje możesz kupić w aptece (powiedz, że jesteś w ciąży, ponieważ niektóre leki zobojętniające sok żołądkowy nie są odpowiednie w dla przyszłych mam),
- alginiany - łagodzą niestrawność spowodowaną refluksem żołądkowym, zatrzymując zawracanie kwasu w żołądku do przełyku.
Pamiętaj, że nie należy przyjmować leków zobojętniających w ciągu dwóch godzin od przyjęcia kwasu foliowego lub suplementów żelaza. Leki zobojętniające kwas mogą uniemożliwić wchłanianie tych suplementów przez organizm.
Jeśli leki zobojętniające i alginiany nie łagodzą objawów, lekarz rodzinny może przepisać inny lek w celu zmniejszenia ilości kwasu w żołądku.
Odkąd zaczął rosnąć mi brzuszek ciążowy (zarówno w pierwszej, jak i drugiej ciąży) zgaga nie dała mi o sobie zapomnieć nawet na jeden dzień. Robiłam dosłownie wszystko, by ją jakoś udobruchać. Skończyło się w końcówce ciąży na lekach (bez recepty), a wszystko to z powodu wysokiej masy obu moich synów.
Nie wahałam się jednak zgłaszać tego problemu lekarzowi prowadzącemu moją ciążę. Moje samopoczucie w ciąży było dla mnie ogromnie ważne. Ty też nie lekceważ zgagi i jeśli się z nią zmagasz, leć kochana do lekarza!
Życzę Ci kochana, aby zgaga omijała Was szerokim łukiem! A jeśli Ci już dokucza, to domyślam się, że zaczynasz już kompletować swoją wyprawkę. A masz już ją w co spakować? Sprawdź nasze boskie torby do szpitala.