Wyprawka dla mamy i dziecka

Wyprawka do szpitala | Lista do szpitala

lista do szpitala poród

Droga Mamo, czeka Cię poród, a Ty wyprawka do szpitala jeszcze nie jest gotowa? Ba! Nie masz nawet listy rzeczy, które musisz przygotować, aby zacząć się pakować?

Nie czekaj do ostatniej chwili! Wskazuje się, że około 30 tygodnia ciąży, Twoja wyprawka powinna być już gotowa. Pamiętaj, że nie znasz dnia ani godziny, kiedy Twój Maluszek zechce powitać Cię po drugiej stronie brzuszka!

W tekście znajdziesz kompletną listę wyprawkową dla mamy i noworodka. Listę sporządziliśmy na podstawie własnych, porodowych doświadczeń!

Spis treści

Jak spakować torbę do szpitala?

W torbie do szpitala musisz mieć wszystko, czego będziesz potrzebowała dla siebie przed i w trakcie porodu, a także dla Maluszka, gdy już pojawi się na świecie.

Biorąc pod uwagę to, że nie powinnaś dźwigać ciężkich rzeczy, zdecydowanie polecamy Ci, abyś spakowała się w walizkę na kółkach. Takie rozwiązanie pozwoli Ci również na rozdzielenie po obu stronach wyprawki dla Ciebie i wyprawki dla dziecka. Pamiętaj też o podręcznej torbie.

Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą lekkiej torby podręcznej, w której spakujesz najpotrzebniejsze rzeczy, które zawsze musisz mieć pod ręką.

Dzięki takiemu rozwiązaniu:

Długość pobytu w szpitalu, a wyprawka

 Z reguły przeciętny pobyt w szpitalu z okazji porodu nie powinien trwać dłużej jak 2-3 dni. Jednak musisz wziąć pod uwagę takie okoliczności jak:

  • Planowane cięcie cesarskie - najczęściej pacjentka proszona jest, aby pojawić się wcześniej na oddziale patologii ciąży, aby wykonać niezbędne badania. Od tego, o ile wcześniej musi znaleźć się w szpitalu zależy, czy w ciąży masz powikłania, takie jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze, gestoza etc.
  • Poród po terminie - jeśli minął termin Twojego porodu, a Maluch uparcie siedzi jeszcze w Twoich brzuszku, powinnaś zgłosić się do szpitala na badanie KTG oraz USG. Może zdarzyć się, że wówczas lekarze zatrzymają Cię w szpitalu i zadecydują o wywoływaniu porodu (metodą "balonika" czy też oksytocyną). Wywoływanie porodu nie zawsze jest od razu skuteczne, co może dodatkowo wydłużyć Twój pobyt w szpitalu.
  • Ewentualna żółtaczka dziecka po porodzie - żółtaczka, czyli wysoki poziom bilirubiny u dziecka nie jest groźnym powikłaniem. Jednak często przedłuża pobyt w szpitalu, dlatego podczas pakowania weź to pod uwagę.

Jeśli zdarzy się, że Twój pobyt w szpitalu niespodziewanie się wydłuży, możesz spakować dodatkowy zestaw ubranek, pieluch czy chusteczek nawilżanych i zostawić w domu w ustalonym z domownikami miejscu. Wówczas będą w stanie dostarczyć Ci potrzebne rzeczy bez zbędnej zwłoki.

Kiedy wyprawka do szpitala powinna być gotowa?

kiedy torba do szpitala powinna być gotowa

Około 30 tygodnia ciąży dobrze by było, abyś miała w domu gotową wyprawkę do szpitala dla siebie i dla dziecka. Natomiast około 33-34 tygodnia, Twoja torba powinna być już spakowana i gotowa do zabrania do szpitala w razie, gdyby poród zaczął się wcześniej, niż przewidziano.

Pamiętaj, że nigdy nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć terminu porodu, to zależy wyłącznie od dziecka. To dlatego wyprawka do szpitala powinna być gotowa o wiele wcześniej, niż wyznaczony termin porodu.

Wyprawka - check lista

Jeśli chcesz być świetnie zorganizowana, pobierz naszą listę wyprawkową, Możesz ją wydrukować i skreślać pozycje, które już kupiłaś / spakowałaś.

Wyprawka dla Mamy - co spakować do szpitala?

Na samym początku doradzamy Ci, żebyś w telefonie w notatniku utworzyła sobie listę rzeczy, które musisz zabrać. Nieraz w niespodziewanych sytuacjach coś przyjdzie Ci do głowy, co chciałabyś zabrać, a w ciąży łatwo jest zapomnieć o tym, co się przed chwilą robiło.

W Twojej torbie do szpitala muszą znaleźć się wszystkie niezbędne rzeczy, które będą Ci potrzebne przed, w trakcie i po porodzie.Naszą listę dzielimy na "must have" oraz elementy opcjonalne, o których warto pomyśleć.

Must have!

Opcjonalnie

Laktator elektryczny - muszlowy - Shelly - Babyono - bez użycia rąk - trzymany w ręce

Wyprawka dla noworodka - co spakować do szpitala?

Ważne! Gdy będziesz wybierać szpital koniecznie dowiedz się, czy zapewnia takie rzeczy jak ubranka, pampersy, mleko modyfikowane, czy podkłady. Niektóre szpitale wręcz nie zezwalają na użycie własnych ubranek bo udostępnia swoje. Dzięki tej wiedzy łatwiej Ci będzie zaplanować pakowanie.

Wyprawkę dla noworodka spakuj w walizce po jednej stronie w całości. Dzięki temu unikniesz bałaganu w torbie i łatwiej się odnajdziesz. W Twojej torbie do szpitala muszą znaleźć się wszystkie rzeczy dla maluszka, których będziesz potrzebować w pielęgnacji dziecka po porodzie.Naszą listę dzielimy na "must have" oraz elementy opcjonalne, o których warto pomyśleć.

Must have!

Opcjonalnie

Gdzie skompletować wyprawkę do szpitala - dla mamy i noworodka?

Część produktów będziesz musiała zakupić w aptece, ponieważ nie są dostępne w większości sklepów. Jednak zdecydowaną większość produktów znajdziesz w Hello Skarbie - sprawdź zakładkę "produkty".

Jeśli zależy Ci na tym, by zaoszczędzić czas i zakupić wszystkie potrzebne rzeczy jednym kliknięciem, sprawdź nasze Pakiety Wyprawkowe. W ofercie mamy różne rozmiary i rodzaje, możesz wybrać taki pakiet, którego aktualnie potrzebujesz. Serdecznie zapraszamy!

Pakiety Wyprawkowe

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

One thought on “Wyprawka do szpitala | Lista do szpitala

  1. Avatar xmc.pl pisze:

    Świetny artykuł, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *