- Jak poznać, kiedy Twoje dziecko jest głodne, gdy stosujesz karmienie piersią?
- Jak sprawdzić, czy Twoje dziecko się najada Twoim mlekiem?
- Jak mierzyć przyrost wagi noworodka?
- Ile powinno przybierać Twoje dziecko na wadze?
Pewnie i Ty mierzysz się z podobnymi dylematami i ciągle zastanawiasz się, jak sprawić, by karmienie piersią było bezstresowe. Wszyscy wokoło mówią, że to takie naturalne, proste i bezproblemowe. Że ciepłe mleko masz zawsze przy sobie. Że dziecko dostaje najlepsze, co natura dla nas ludzi opracowała.
Tymczasem prawda jest taka, że karmienie piersią niesie ze sobą bardzo wiele emocjonalnych doznań, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Wiele mam w szpitalu jest pozostawionych samym sobie. Niektóre położne wychodzą z założenia, że każda kobieta urodziła się z umiejętnością karmienia piersią i ograniczają się do krótkiego i niewystarczającego instruktażu karmienia. A młoda matka, która zna karmienie piersią jedynie w teorii pozostawiona jest bez pomocy i wsparcia. Ze łzami w oczach zastanawia się, co robi nie tak, że jej dziecko ciągle płacze i wydaje się być głodne?
W tym wpisie "Karmienie dziecka? Karm jak chcesz" napisaliśmy, gdzie poza szpitalem możesz szukać pomocy w kwestii karmienia piersią. Sprawdź dostępne opcje i nie męcz się sama – mówimy to z własnego doświadczenia. Nic nie zastąpi porady specjalisty, który na co dzień pomaga takim mamom jak Ty. Doradczyni laktacyjna zna tysiące takich przypadków i pomaga wychodzić z problemów laktacyjnych.
Jak poznać, kiedy dziecko jest głodne?
Jak wskazują doradczynie laktacyjne, bardzo ważny jest moment, który Ty jako mama powinnaś wychwycić jako tzw. „wczesna oznaka głodu” i karmić dziecko na żądanie. Dziecko wówczas:
- Jest niespokojne, rozgląda się w poszukiwaniu czegoś
- Jęczy i stęka
- Szuka piersi ustami
- Kręci się, ruchy rączek są niespokojne i nerwowe
- Ciamka ustami w sposób, jakby ssało pierś; jego język zaczyna pracować: wsuwa się i wysuwa
- Ma zaciśnięte piąstki, które może wkładać do buzi (jak też różne inne przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu
Gdy dziecko zaczyna płakać, to znaczy że przegapiłaś wczesne oznaki i płacze z głodu. Wtedy karmienie piersią może być nieskuteczne, przebiegać w nerwowej atmosferze i skutkować narastaniem płaczu dziecka. W takim momencie najlepiej uspokoić maluszka, a następnie spróbować nakarmić. Z własnego doświadczenia wiemy, że lepiej nie czekać do tego momentu.
W zachowaniu dziecka poszukuj oznak wczesnego głodu
Karmienie piersią - Czy Twoje dziecko najada się Twoim mlekiem?
Pewnie nieraz słyszałaś różne mity na temat mleka kobiecego, że większość to woda, że jest mało tłuste, mało wartościowe i trzeba dokarmiać mlekiem modyfikowanym. Nic bardziej błędnego!
Pamiętaj, że skład mleka matki zmienia się wraz z potrzebami dziecka. Zwykle rano oraz w porze nocnej mleko jest bardziej tłuste i kaloryczne. Ma ono zapewniać dziecku spokojny sen. Jednak w ciągu dnia, w zależności od tego jak często dziecko jest przystawiane do piersi, może być ono mniej kaloryczne.
Możesz to zauważyć choćby podczas odciągania mleka laktatorem. Jeśli odłożysz mleko do lodówki z pewnością zauważysz różnice w rozwarstwianiu się mleka. Piersi to cudowny narząd, który potrafi zadbać o Twoje dziecko. Zatem jeśli pojawia się jakikolwiek problem związany ze słabymi przyrostami dziecka, to wątpliwości należy szukać w skutecznym sposobie karmienia, a nie składzie mleka.
Jak sprawdzić skuteczność karmienia piersią?
Oprócz wskaźników na wadze, ważna jest również pieluszka Twojego dziecka, a w zasadzie jej zawartość. Według wskazań specjalistów:
- Stolec – do 6 tygodnia – 3-4 szt. o konsystencji papki w kolorze żółtym. Po tym okresie, w przypadku karmienia piersią kupka może pojawiać się rzadziej
- Mocz – 3-7 doba – 4-6 szt.; 8 doba do 6 tygodnia – 8 zmoczonych pieluszek; po 6 tygodniu – 6 zmoczonych pieluszek.
Karmienie piersią - źródła problemów
Jeśli waga Twojego dziecka nie mieści się w normach (opisaliśmy je niżej), a dodatkowo jego pieluszki nie są moczone/brudzone tak często, jak powyżej, koniecznie skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub pediatrą. Być może proces karmienia przebiega nieprawidłowo z różnych powodów, takich jak np.:
- Nieprawidłowy chwyt brodawki sutkowej
- Słaby odruch ssania
- Skrócone wędzidełko lub cofnięta żuchwa
- Słaba produkcja mleka
- Brak karmień nocnych
Pamiętaj, że Twoje dziecko powinno zgłaszać się na karmienie 8-12 razy dziennie, w tym przynajmniej 1-2 razy w nocy. Musisz wyraźnie słyszeć odgłos przełykania mleka przez około 10-15 minut z jednej piersi. Po tym czasie możesz dziecku zaproponować karmienie z drugiej.
Z Twoim doradcą laktacyjnym przeanalizuj poniższe kwestie:
- Czy pozycja karmienia jest wygodna dla Ciebie, a przede wszystkim prawidłowa dla Twojego dziecka?
- Czy dziecko ma prawidłową długość wędzidełka podjęzykowego i prawidłowo chwyta brodawkę?
- Jeśli masz słabą produkcję mleka, w jaki sposób możesz stymulować laktację?
CDL (Certyfikowany Doradca Laktacyjny) może pomóc Ci dobrać idealną pozycję do karmienia, która będzie wygodna zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. W momencie, gdy dziecko nie odczuwa poczucia bezpieczeństwa podczas karmienia, nie będzie ono skuteczne. W trakcie karmienia piersią dziecko musi być spokojne i rozluźnione. Prawidłowa pozycja, cisza i spokojna mama może mu to zapewnić.
Jesli wciąż szukasz doradcy laktacyjnego, na tej stronie udostępniamy informację, gdzie możesz go znaleźć.
Karmienie piersią - Obserwacja aktu
Mówi się, że Twoje dziecko powinno jeść z jednej piersi około 10-15 minut. W tym czasie powinnaś wyraźnie słyszeć odgłos przełykania. Po karmieniu pierś powinna wydawać się lżejsza i rozluźniona. Doradczynie laktacyjne wskazują jednak, że karmienie piersią z zegarkiem w ręku wprowadza niepotrzebny stres.
Mówią, iż obserwację aktu karmienia powinno zestawiać się z informacjami na temat zużytych pieluszek oraz przyrostu dziecka na wadze. Jest to istotne z punktu widzenia odmienności naszych dzieci, jedno dziecko szybciej opróżni pierś, drugie potrzebuje trochę więcej czasu przy mamusinym cycusiu.
Po karmieniu dziecko powinno być spokojne i rozluźnione, a niejednokrotnie zasypia przy piersi. Ten sygnał nie zawsze jest jednak miarodajny. Po porodzie wiele dzieci zmaga się z żółtaczką fizjologiczną i z tego powodu może przysypiać przy piersi.
Karmienie z zegarkiem w ręku powoduje niepotrzebny stres
Karmienie piersią i waga niemowlęcia - Jak mierzyć przyrosty?
Zanim wpadniesz w panikę, pamiętaj o tym, że niemal każde dziecko traci na wadze po porodzie. To czysto fizjologiczne zjawisko. Najczęściej spadek ten mieści się w około 6-7% od wagi urodzeniowej. Spadki powyżej 10% powinny być oceniane indywidualne, ponieważ każde dziecko jest inne. Po tym spadku dziecko ma aż dwa tygodnie aby wrócić do wagi urodzeniowej, a podwojenie masy urodzeniowej powinno nastąpić maksymalnie do 6 miesiąca jego życia.
W pierwszych tygodniach po porodzie będzie odwiedzać Cię Twoja położna środowiskowa. Powinna ona mieć przy sobie zawsze wagę do ważenia dzieci. Na etapie wyboru położnej możesz zwrócić na to uwagę i zapytać wytypowaną kandydatkę, czy taką wagę posiada i będzie mogła przynosić ją ze sobą do Twojego domu.
Pamiętaj, że dziecko powinno być ważone zawsze na tej samej wadze. Różne modele wag mogą zafałszować rzeczywisty wynik wzrostu dziecka. Ważymy dziecko zawsze w tym samym miejscu, na stabilnym i twardym podłożu, o tej samej porze. Dziecko powinno być ważone bez ubrania i bez pieluszki. Na wadze powinna zostać rozłożona pieluszka tetrowa, a następnie urządzenie powinno zostać wytarowane. Zapisz wagę obok daty ważenia i porównuj codzienne/tygodniowe przyrosty.
Karmienie piersią, a nieprawidłowa waga dziecka - co robić?
Jeśli Twoje dziecko nie przybiera prawidłowo, skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj jednak, że dziecko nie musi być ważone codziennie i nie musisz od razu biec do sklepu po wagę w takim przypadku. Takie działanie to prosta droga do szaleństwa. Bardziej radzimy Ci, żebyś skupiła się na wdrożeniu zaleceń doradczyni laktacyjnej lub pediatry i zdecydowanie – uspokoiła się.
Mówimy to na podstawie własnych, trudnych doświadczeń laktacyjnych, które do dziś pamiętamy. Musisz też wiedzieć, że dzieci nie zawsze przybierają na wadze symetrycznie. Może zdarzyć się, że jednego dnia dziecko przybierze poniżej normy, a kolejnego ponad normę. I to jest fizjologia. Przyrost wagi noworodka najlepiej porównywać biorąc pod uwagę dłuższe przedziały czasowe.
Jak policzyć przybieranie dziecka na wadze?
Pod uwagę bierzemy najmniejszą wagę dziecka i datę ważenia oraz wagę najbardziej aktualną wraz z datą ważenia. Liczymy ilość dni, a następnie: od wagi aktualnej odejmujemy najmniejszą i dzielimy przez liczbę dni, które minęły pomiędzy ważeniami. Tym sposobem uzyskujesz wynik i odpowiedź na pytanie, ile Twoje dziecko przybiera na dzień.
Normy wzrostu masy ciała dziecka wg Ruth Lawrence najbliższe siatkom centylowym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
WIEK DZIECKA | PRZYROST DZIENNY (GRAMY) | PRZYROST TYGODNIOWY (GRAMY) |
---|---|---|
I kwartał (0-3 mies.) | 26-31 | 182-217 |
II kwartał (3-6 mies.) | 17-18 | 119-126 |
III kwartał (6-9 mies.) | 12-13 | 84-91 |
IV kwartał (9-12 mies.) | 9 | 63 |
Karmienie piersią może wymagać od Ciebie Mamo wielu poświęceń. Niejednokrotnie chcesz karmić piersią, ale mówiąc kolokwialnie – „nie idzie”. Dziecko nie przybiera lub wręcz traci na wadze, a Ty ukradkowo spoglądasz w stronę butelki. Lecz jeśli karmienie piersią to Twoje marzenie i cel, pozwól sobie pomóc i porozmawiaj z doradczynią laktacyjną.
To specjalistka, która zidentyfikuje przyczyny Twojego problemu i zaproponuje możliwe rozwiązania. Przeprowadzi profesjonalny instruktaż, w jaki sposób powinnaś karmić i umieć rozpoznawać, kiedy Twoje dziecko prawidłowo pobiera pokarm. Przekaże Ci też wskazówki dotyczące stymulacji produkcji mleka. Pamiętaj jednak, że karmienie piersią to nie jedyna metoda karmienia dziecka. Mleko modyfikowane jest bezpieczną alternatywą, z której korzysta tysiące matek. Ważne jest, abyś czuła się ze swoją decyzją swobodnie i miała tę wolność wyboru.
Jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka, nie zapominaj o tym nigdy!
Wpadaj do naszego sklepu !
Pakiety Wyprawkowe
-
Zestaw do szpitala - Torba dla mam i kosmetyczka - Hello Skarbie (niebieska)
238,00 złOriginal price was: 238,00 zł.229,00 złCurrent price is: 229,00 zł. -
Zestaw do szpitala - Torba dla mam i kosmetyczka - Hello Skarbie (szara) Oceniono 5.00 na 5
238,00 złOriginal price was: 238,00 zł.229,00 złCurrent price is: 229,00 zł. -
Zestaw do szpitala - Torba dla mam i kosmetyczka - Hello Skarbie (granatowa)
238,00 złOriginal price was: 238,00 zł.229,00 złCurrent price is: 229,00 zł.
2 thoughts on “Sztuka karmienia piersią – mleczne dylematy młodych matek”