Różnice między ciążą bliźniaczą, a pojedynczą - o ciąży mnogiej pisaliśmy w poprzednim artykule. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Różnice między ciążą bliźniaczą, a pojedynczą w przebiegu i opiece prenatalnej są dosyć istotne. Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do ciąż bliźniaczych, ale w większości są one przypadkowe. Ciąża bliźniacza różni się od ciąż pojedynczych i wiąże się z nią kilka mitów. Dlatego właśnie dzisiaj omówimy sobie w głównej mierze niektóre typowe różnice między ciążą bliźniaczą a ciążą pojedynczą w zależności od objawów, jakie mogą odczuwać przyszłe matki. Porozmawiamy również o opiece prenatalnej, bowiem w tym aspekcie w porównaniu do ciąży jednopłodowej zmienia się naprawdę wiele.
Różnice między ciążą bliźniaczą, a pojedynczą – objawy
Różnica między objawami ciąży pojedynczej i bliźniaczej jest kluczem do ustalenia, czy prawdopodobne jest, że będziesz mieć bliźnięta, zanim udasz się do lekarza. Poniżej znajdziesz 7 najważniejszych różnic między objawami ciąży pojedynczej i bliźniaczej.
Nasilenie objawów porannych mdłości: Jednym z najczęstszych objawów może być zwiększone natężenie i częstotliwość nudności i wymiotów nie tylko rano, ale także w ciągu dnia, w pierwszym trymestrze ciąży. Przyczynę tego można przypisać zwiększonemu poziomowi produkcji hormonów potrzebnych do rozwoju dwójki dzieci, co prowadzi do zwiększonego nasilenia objawów porannych mdłości.
Przybieranie na wadze więcej niż zwykle: Podczas ciąż bliźniaczych organizm matki musi być wystarczająco silny, aby utrzymać i donosić dwoje dzieci. Może to spowodować, że przyszłe mamy przybiorą na wadze więcej niż w przypadku pojedynczej ciąży. Regularne monitorowanie przyrostu masy ciała może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji, a porównanie go z ustaloną przez lekarza normą, może dać wyobrażenie, czy przyszła matka może nosić dwójkę dzieci.
Silne zmęczenie: To normalne, że w czasie ciąży odczuwasz większe zmęczenie, ale ciąża bliźniacza może pochłonąć więcej energii matki i odcisnąć piętno na organizmie, ponieważ ten ciężko pracuje, aby zapewnić optymalną ilość pożywienia dla obojgu dzieci.
Ruchy płodu w więcej niż jednym obszarze: W przypadku dwójki dzieci może wystąpić zwiększone uczucie ruchu w różnych obszarach brzucha. Na pewno będzie to bardziej widoczne w drugim trymestrze ciąży, kiedy dzieci są bardziej aktywne.
Częste oddawanie moczu: Częste oddawanie moczu jest normalnym objawem ciąży. Jednakże w przypadku dwójki dzieci rosnących w brzuchu mamy i zwiększonej produkcji hormonów, może wystąpić dodatkowy nacisk na pęcherz moczowy i drogi moczowe. To z kolei przełoży się na częstsze wyjścia do toalety i jest jednym z najbardziej widocznych objawów ciąży bliźniaczej.
Zwiększony apetyt: Kiedy nosisz w sobie dwójkę rosnących dzieci, normalne jest, że organizm potrzebuje większej ilości składników odżywczych, aby zaspokoić potrzeby rozwijających się maluchów. Dlatego właśnie apetyt będzie większy, a Ty będziesz potrzebować większej ilości kalorii.
Szybko rosnący brzuch: Kiedy jesteś w ciąży mnogiej, w Twoim brzuchu rozwija się przynajmniej dwójka maluchów, więc naturalną rzeczą jest, że brzuch rośnie szybciej niż u innych. Powłoki brzuszne stają się nieco bardziej osłabione niż w przypadku ciąż pojedynczych, dlatego Twój brzuszek będzie widoczny dużo szybciej, możliwe, że nawet już w drugim miesiącu ciąży.
Jak potwierdza się ciążę bliźniaczą?
Potwierdzenie ciąży bliźniaczej obejmuje różne metody:
Badanie USG: to podstawowy i najdokładniejszy sposób potwierdzania bliźniąt, umożliwiający wizualne potwierdzenie dwóch płodów i ich rozwoju.
Doppler płodu: Chociaż nie jest używany do wstępnego potwierdzenia, badanie dopplerowskie płodu jest przydatne do monitorowania bicia serca obu bliźniąt podczas opieki prenatalnej, zapewniając ich dobre samopoczucie.
Badanie krwi: Badania krwi, takie jak ocena poziomu hCG, mogą sugerować ciążę bliźniaczą ze względu na podwyższony poziom hormonów, ale są mniej jednoznaczne niż USG.
Badanie kliniczne: Ocena kliniczna, taka jak wielkość macicy i objawy fizyczne, może budzić podejrzenie bliźniąt, ale jest mniej precyzyjna niż badanie ultrasonograficzne w potwierdzaniu ciąży bliźniaczej.
Jesteś w ciąży bliźniaczej i bolą Cię lędźwia?
Oto odpowiedź na Twoje bolączki. Po porodzie również ją wykorzystasz, np. do karmienia piersią.
Różnice między ciążą bliźniaczą, a pojedynczą – możliwe powikłania
Bardziej od ciąż bliźniaczych zagrożone są inne ciąże mnogie, czyli gdy jesteś w ciąży z trojaczkami, czworaczkami itd., jednak status podwyższonego ryzyka ma już ciąża bliźniacza, czyli ta, z której ma się urodzić dwójka dzieci. Dlaczego?
W ciąży bliźniaczej musisz dostarczać sobie dwa razy tyle substancji odżywczych, co w ciąży pojedynczej. Nosisz podwójny ciężar, Twój organizm jest dwa razy bardziej obciążony - zwłaszcza mięśnie dna miednicy. Podtrzymanie takiego ciężaru nie jest takie proste, dlatego w ciąży bliźniaczej może dojść do powikłania w postaci przedwczesnego rozwierania się szyjki macicy i niedonoszenia ciąży do terminu. Bliźnięta często przychodzą na świat drogą cesarskiego cięcia. Poród siłami natury zwykle niemożliwy jest przez zbyt wysoką masę płodów.
Potencjalne powikłania związane z ciążą bliźniaczą mogą obejmować:
- Poród przedwczesny: ryzyko urodzenia się bliźniąt przed 37. tygodniem ciąży jest zwiększone.
- Zespół transfuzji bliźniaczej (TTTS): Jest to rzadki stan, który może wystąpić, gdy bliźnięta dzielą łożysko, powodując nierówny przepływ krwi, co może prowadzić do niezrównoważonego poziomu płynu owodniowego. Bez interwencji TTTS może być śmiertelne dla obu bliźniąt.
- Stan przedrzucawkowy: Ten stan związany z ciążą charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi i obecnością białka w moczu. Występuje częściej w ciążach bliźniaczych w porównaniu z ciążami pojedynczymi.
- Niska masa urodzeniowa: Niemowlęta bliźniacze często mają niższą masę urodzeniową w porównaniu do dzieci pojedynczych.
- Odklejenie łożyska: Ten poważny stan obejmuje przedwczesne oddzielenie łożyska od ściany macicy przed porodem, co prowadzi do krwawienia i stwarza zagrożenie zarówno dla matki, jak i dzieci.
- Anemia: Ryzyko niedokrwistości jest wyższe w przypadku ciąż bliźniaczych ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na produkcję krwi w celu wsparcia wzrostu dwóch płodów.
Różnice między ciążą bliźniaczą, a pojedynczą - Wskazówki, jak cieszyć się dobrym zdrowiem w czasie ciąży bliźniaczej
Po wykonaniu badań diagnostycznych potwierdzających ciążę bliźniaczą i poznaniu różnic pomiędzy objawami ciąży pojedynczej i bliźniaczej, nadszedł czas, aby skupić się na utrzymaniu dobrego zdrowia w czasie ciąży, aby wesprzeć rozwijające się w łonie matki dzieci.
Łap kilka naszych wskazówek, jak cieszyć się dobrym zdrowiem w ciąży z bliźniakami:
- Skonsultuj się z ginekologiem i profesjonalnym dietetykiem, aby ustalić plan zdrowego odżywiania. Włączenie do diety pełnowartościowej żywności jest niezwykle ważne, aby zapewnić składniki odżywcze niezbędne do wzrostu i rozwoju dzieci.
- Dbaj o nawodnienie, ponieważ częste oddawanie moczu w czasie ciąży może powodować zwiększone wydalanie wody z organizmu. Rosnące płody wymagają również niezbędnych składników odżywczych , które są transportowane przez wodę w organizmie.
- W miarę możliwości unikaj śmieciowego jedzenia i fast foodów, ponieważ mogą one być bardzo niezdrowe zarówno dla matki, jak i dzieci.
- Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu, aby zwalczyć zmęczenie i wyczerpanie spowodowane noszeniem dodatkowego ciężaru dwóch rosnących dzieci.
- Unikaj palenia, alkoholu i wszelkich narkotyków
- Radź sobie ze stresem poprzez jogę i wykonuj umiarkowaną aktywność fizyczną zgodnie z zaleceniami ginekologa.
- Przyjmuj witaminy prenatalne i inne suplementy w wymaganych dawkach, zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Uczestnicz we wszystkich zaplanowanych wizytach u lekarza i ściśle przestrzegaj jego zaleceń.
Niezależnie zatem od tego, czy jest to ciąża pojedyncza, czy ciąża bliźniacza, każda wiąże się z własnym zestawem wyzwań i doświadczeń. Kiedy jesteś świadoma różnic między objawami ciąży pojedynczej i bliźniaczej, możesz zapewnić dodatkową opiekę w okresie ciąży, o czym opowiem Ci za chwilę. Pamiętaj również, że ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, upewnianie się, że jesz i pijesz tyle, aby utrzymać rosnące dziecko oraz aby regularnie uczęszczać na wszystkie wizyty kontrolne u ginekologa.
Różnice między ciążą bliźniaczą, a pojedynczą - Badania prenatalne, a ciąża bliźniacza
Jak już mogłaś wcześniej przeczytać, ciąża bliźniacza jest uznawana za ciążę wysokiego ryzyka, między innymi ze względu na wysokie ryzyko porodu przedwczesnego. Aby odzyskać spokój, że bliźniaki rozwijają się prawidłowo, warto wykonać badania prenatalne. Ciąża bliźniacza, prowadzona zgodnie z zaleceniami doświadczonego lekarza na pewno będzie stanowić dla Ciebie ulgę i obniży poziom stresu.
Poza częstszym niż w przypadku ciąży pojedynczej USG, w ciąży bliźniaczej wykonuje się także inne badania – analizę moczu, morfologię, ustalenie grupy krwi, badanie na przeciwciała anty Rh, cytologię, badanie poziomu glukozy, testy na przeciwciała różyczki, toksoplazmozy i HIV oraz kontrolę ciśnienia. Bardzo istotne znaczenie mają również badania prenatalne przesiewowe.
Badania dowiodły, że ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych u bliźniąt jest większe niż w przypadku ciąży pojedynczej. Możliwość wystąpienia niebezpiecznych wad wrodzonych i chorób genetycznych można jednak wykluczyć poprzez wykonanie w ciąży bliźniaczej biochemicznego testu PAPP-A lub genetycznego testu NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing). Ponieważ badania przesiewowe biochemiczne u bliźniąt są mniej czułe niż w ciąży pojedynczej, warto rozważyć wykonanie badania prenatalnego o wysokiej czułości, np. NIFTY.
Ciąża bliźniacza a badanie NIFTY
Wiele par zastanawia się nad tym, czy ciąża mnoga stanowi przeciwskazanie do tego, by wykonać nieinwazyjne genetyczne badania prenatalne. Ciąża bliźniacza nie jest jednak powodem do rezygnacji z badania NIFTY. Testów NIPT nie wykonuje się w ciąży trojaczej lub z większą liczbą płodów, tymczasem przyszłe mamy bliźniaków mogą skorzystać z badania.
Test NIFTY w ciąży bliźniaczej pozwala określić ryzyko wystąpienia trzech najczęściej występujących trisomii (trisomia 21, czyli zespół Downa, trisomia 18, czyli zespół Edwardsa oraz trisomia 13, czyli zespół Patau). Czułość badania jest wysoka. Dodatkowo test NIFTY pro w ciąży mnogiej jest objęty ubezpieczeniem wyniku. Dotyczy ono trzech badanych trisomii: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau.
Co więcej badanie może pomóc w oszacowaniu płci bliźniaków. Wynik testu NIFTY pro w ciąży mnogiej dotyczy całej ciąży, a nie poszczególnych dzieci.
Czy w ciąży bliźniaczej trzeba wykonywać więcej badań?
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie określa, jak dokładnie powinna wyglądać opieka w ciąży bliźniaczej. Jeśli stopień ryzyka jest niski, a każde dziecko ma własne łożysko i worek owodniowy, nie ma potrzeby wykonywania większej liczby badań laboratoryjnych. Wielu specjalistów zaleca jednak częstsze wykonywanie ultrasonografii, która umożliwia sprawdzenie czy płody rozwijają się prawidłowo. W przypadku ciąży bliźniaczej jednojajowej dodatkowe badania i wizyty u lekarza są konieczne do monitorowania dobrostanu dzieci.
Po 10 tygodniu ciężarna powinna konsultować się ze lekarzem położnikiem co 3-4 tygodnie. Ginekolog każdorazowo bada długość szyjki macicy, co pozwala na określenie ryzyka przedwczesnego porodu. Kontroluje też ciśnienie tętnicze przyszłej mamy ze względu na sześciokrotnie wyższą szansę wystąpienia stanu przedrzucawkowego (preeklampsji).
Na koniec pamiętaj proszę, że nie ma się o co martwić! Dzięki ogromnemu rozwojowi medycyny ciąża bliźniacza może przebiec spokojnie, bez wspomnianych powyżej komplikacji. Kluczowa jest współpraca z doświadczonym lekarzem położnikiem oraz regularne badania prenatalne. Miej jednak zawsze na uwadze to, że ciąża bliźniacza wymaga częstszego wykonywania USG – dzięki ultrasonografii można wykryć zawczasu zagrożenie porodem przedwczesnym i podjąć odpowiednie kroki, by mu zapobiec. Ze względu na wzmożony wysiłek organizmu ciężarnej kobieta powinna ograniczyć wysiłek fizyczny i stres oraz dbać o właściwą dietę. Lekarz prowadzący może zalecić dodatkową suplementację wapnia, magnezu oraz cynku, ważnym zaleceniem lekarskim jest także odpoczynek.
Pisaliśmy też artykuł o zdrowym odżywianiu w ciąży - w bliźniaczej jest to szczególnie ważne, dlatego biegnij sprawdzić ten tekst!