Uncategorized

Poród francuski – mamy wychodzą ze szpitala już po 12 godzinach

co to jest poród francuski faucs poród pozaotrzewnowy

Poród francuski - co to?
Kiedy zabierałem się za pisanie tego artykułu byłem przekonany, że rodzenie jest jak koło – nie da się wymyślić go na nowo. Jak się okazało, nie dość, że byłem w ogromnym błędzie, to na dodatek teraz jestem w jeszcze cięższym szoku. Wszystko dlatego, że kiedy w 2015 roku moja żona rodziła naszą córeczkę przez cięcie cesarskie metodą MLC, w życiu bym nie pomyślał, że po porodzie naturalnym i właśnie "cesarce", kiedykolwiek w przyszłości dowiem się o innej metodzie rodzenia. Bo podobnie jak 99,9% facetów na świecie, również byłem przekonany, że możliwości wydania dziecka na świat są tylko dwie – takie jak te wymienione wyżej. Jak się okazało, Francuzi wymyślili jednak koło na nowo, a co więcej – jest to koło znacznie lepsze, od tego, które znaliśmy do tej pory. Jakkolwiek irracjonalnie to nie brzmi. Zacznijmy jednak od początku...

Niepożądany, ale nieunikniony na całym świecie wzrost liczby cięć cesarskich jest odpowiedzialny za wystąpienie niektórych powikłań poporodowych w porównaniu z porodem drogami natury. Interwencji operacyjnej towarzyszy podwyższony poziom ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych i bólu pooperacyjnego, wydłużony czas rekonwalescencji i przez to opóźniony powrót do codziennego życia oraz wzrost kosztów opieki. Nic więc dziwnego, że lekarze cały czas próbują udoskonalać tradycyjne cięcie cesarskie.

Obecnie najczęściej stosowaną metodą cięcia cesarskiego jest metoda Misgav Ladach (MLC). Natomiast francuska ambulatoryjna technika cesarskiego cięcia (FAUCS), czyli prościej mówiąc – poród francuski, opiera się na innowacyjnym podejściu pozaotrzewnowym. W tym artykule szerzej omówmy najważniejsze zagadnienia związane właśnie z porodem francuskim.

Zapewniam Cię, kochana czytelniczko, że jeśli jeszcze nie słyszałaś o tej metodzie, to po przeczytaniu tego tekstu będziesz (podobnie jak ja) w niemałym szoku. Dlaczego? Bo to, o czym za chwilę się dowiesz, to zupełnie przełomowy wymiar rodzenia. Dzięki tej metodzie rekonwalescencja matki jest w zasadzie natychmiastowa. Brzmi ciekawie, prawda? A to dopiero początek! Pewnie zaciekawi Cię też to, że już dwie godziny po porodzie pacjentka może wstać z łóżka, a po kolejnych dziesięciu... jedzie do domu.

Koszula do szpitala do porodu – Hello Skarbie (różowa)
top
119 zł
Spis treści

Poród francuski metodą FAUCS łączy cesarskie cięcie i poród naturalny

Poród francuski po raz pierwszy na świecie przeprowadzono pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Wymyślili go francuscy i izraelscy lekarze. Kilka lat temu pierwszy raz odbył się poród francuski w Polsce. Dokładnie 7 marca 2020 roku przeprowadzili go lekarze w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

French Ambulatory Cesarean Section [FAUCS] to jedna z form cięcia cesarskiego pozaotrzewnowego, czyli bez otwierania jamy otrzewnowej. Lekarz nacina skórę brzucha poprzecznie, a powłoki brzuszne podłużnie, co zmniejsza inwazyjność i dolegliwości bólowe, a mama używa siły mięśni, żeby 'wypchnąć' dziecko - to parcie jest wzorowane na porodzie naturalnym. Rodząca podczas porodu brzusznego używa specjalnego gwizdka - jest przeszkolona z jego używania i instruowana podczas porodu przez lekarza.

gdzie poród francuski w Polsce

Pierwszy poród FAUCS w Polsce, fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, 2020r.

Po porodzie francuskim, pacjentka wstaje już po dwóch godzinach, a po kolejnych 10 jedzie z maluchem do domu!

- Staramy się naśladować mechanizm naturalnego porodu. Wykonujemy bardzo niewielkie nacięcie macicy. Pacjentka jest wcześniej uczona obsługiwania specjalnego ustnika, nazywanego przez rodzące gwizdkiem, który zwiększa tłocznię brzuszną.

Współpracując z operatorem w trakcie cięcia wypycha dziecko z macicy siłą mięśni brzucha. W ten sposób, główka niejako naśladuje mechanizm biologicznego przechodzenia przez kanał rodny, w związku z tym dzieci są bardziej rodzone niż wyciągane z macicy – wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Szlafrok ciążowy do szpitala do porodu – Hello Skarbie (czarny)
top
119 zł

Poród francuski, a cięcie cesarskie

Poród francuski FAUCS jest to odmiana cięcia cesarskiego. Najpierw następuje nacięcie skóry brzucha, a drugi etap to korzystanie z fizjologicznej współpracy z rodzącą - parcie i wypchnięcie główki, co naśladuje poród naturalny.

- Cesarskie cięcie ma powikłania dla mamy i dziecka. Są to późne powikłania, jak cukrzyca, choroby tarczycy, astma oskrzelowa, spektrum autyzmu czy ADHD. Poród francuski może być metodą, która liczbę powikłań zmniejszy - powiedział w programie Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Podczas tradycyjnego cięcia cesarskiego dziecko wyciągane natychmiast z jamy macicy, tutaj to jest rozłożone w czasie, główka rodzi się fizjologicznie. Dzięki temu poród francuski jest bezpieczniejszy dla mamy i dziecka.

Jakie zalety ma FAUCS?

Metoda FAUCS znacznie poprawia komfort pacjentki, która niemal natychmiast odzyskuje samodzielność, dzięki czemu łatwiej zostaje nawiązana relacja matka-dziecko. Zaletą tego typu porodu jest brak dolegliwości bólowych (lub ich znacząca minimalizacja), które występują u wielu pacjentek po standardowym cesarskim cięciu, przez co konieczna jest pomoc osób trzecich w pierwszej dobie po porodzie.

Dodatkowo pacjentka nie musi leżeć, a także może zjeść posiłek. Tym samym ze względu na to, że u wielu z nich poród brzuszny nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych, zmniejsza też ryzyko wystąpienia skutków ubocznych po ich stosowaniu. Banalne w swojej prostocie, prawda?

Na podstawie dotychczasowych doniesień dotyczących metody FAUCS można także stwierdzić, że niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań niż standardowa procedura. Dzięki temu, że nie zostaje naruszona jama otrzewnej, ryzyko wystąpienia niedrożności pooperacyjnej jest niewielkie.

FAUCS w Polsce
porody francuskie w Polsce

Pierwszy poród FAUCS w Polsce, fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, 2020r.

Dodatkowo zmniejsza to także ryzyko występowania zrostów, które mogą między innymi utrudniać ponowne zajście w ciążę, powodować niedrożność jelit lub bolesność stosunków płciowych. Podczas porodu brzusznego rzadziej dochodzi także do uszkodzenia pęcherza moczowego i tym samym nie ma potrzeby jego drenażu. Ze względu na szybkie osiągnięcie samodzielności przez matkę, zmniejsza się także wystąpienie choroby zakrzepowo-zatorowej.

Warto podkreślić, że poród francuski ma wiele zalet również dla dziecka. Dzięki tej metodzie dziecko rodzi się stopniowo, a nie jest wyciągane natychmiast z brzucha matki, co zmniejsza ryzyko późniejszych chorób u noworodka. Ponadto według zwolenników metody FAUCS niesie ona mniejsze ryzyko późniejszych powikłań u dziecka takich jak choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, astma bądź autyzm.

Poduszka ciążowa do spania – Hello Skarbie - z łuską gryki

Jak to przebiega krok po kroku?

Poród brzuszny, zwany też francuskim, wymaga podobnego przygotowania co standardowa procedura cesarskiego cięcia z tym wyjątkiem, że metoda FAUCS (przypomnijmy jeszcze raz - French Ambulatory Cesarean Section) nie wymaga założenia cewnika do pęcherza moczowego. Następnie podawane jest znieczulenie, które w przypadku porodu brzusznego może mieć zmniejszoną dawkę, co przekłada się na szybsze odzyskanie samodzielności po porodzie.

W trakcie przebiegu procedury specjaliści wykonują cięcie pozaotrzewnowe, czyli nie wchodzą do jamy brzusznej, skóra brzucha nacinana jest poprzecznie, a powłoki brzuszne podłużnie. Podczas porodu brzusznego kobieta w trakcie cięcia używa specjalnego ustnika (tzw. gwizdka), dzięki czemu prze i siłą mięśni brzucha rodzi główkę dziecka. Metoda FAUCS umożliwia tym samym wdrożenie mechanizmu podobnego do porodu naturalnego, gdyż główka dziecka jest w niej wypychana, a nie wyciągana z macicy, jak ma to miejsce w standardowej procedurze. Jeśli poród brzuszny przebiegł bez komplikacji, pacjentki mogą zostać wypisane ze szpitala już po 12 godzinach.

Należy jednak pamiętać, że poród brzuszny wykonywany jest tylko przy planowanych cięciach cesarskich. Nie wykonuje się go, gdy cięcie powinno być jak najszybsze, bo na przykład istnieje zagrożenie dla życia dziecka lub matki.

Poród francuski – 7 najczęściej zadawanych pytań

Ambulatoryjne cesarskie cięcie francuskie (FAUCS) jest stosunkowo nową i innowacyjną procedurą chirurgiczną w dziedzinie położnictwa. Zaprojektowany, aby zminimalizować ryzyko i powikłania związane z tradycyjnym cięciem cesarskim, FAUCS ma na celu zapewnienie młodym matkom szybszego powrotu do zdrowia i krótszego pobytu w szpitalu. Dlatego właśnie w tym miejscu odpowiemy na pięć najczęstszych pytań dotyczących porodu francuskiego.

Ambulatoryjne cesarskie cięcie francuskie to rodzaj cięcia cesarskiego przeprowadzanego przy użyciu minimalnie inwazyjnego dostępu chirurgicznego. Procedurę opracowano we Francji jako sposób na zmniejszenie ryzyka związanego z tradycyjnym cięciem cesarskim, a jednocześnie umożliwienie szybszego powrotu do zdrowia. FAUCS polega na mniejszym nacięciu, zwykle wykonywanym w podbrzuszu, co powoduje mniejszą utratę krwi, zmniejszenie bólu i mniejsze ryzyko infekcji. Ponadto technika operacyjna pozwala na szybszy powrót do normalnej aktywności i krótszy pobyt w szpitalu.

Tradycyjne cesarskie cięcie często wiąże się z większym nacięciem, dłuższym czasem operacji i większym ryzykiem powikłań, takich jak infekcja, utrata krwi i zrosty. Natomiast FAUCS wykorzystuje minimalnie inwazyjne podejście, które skutkuje mniejszym uszkodzeniem tkanek i zmniejszonym ryzykiem powikłań. Ponadto pacjentki z FAUCS zazwyczaj odczuwają mniejszy ból i są w stanie szybciej powrócić do normalnych zajęć niż te, które przeszły tradycyjne cięcie cesarskie.

Niektóre z głównych zalet porodu francuskiego FAUCS obejmują:

      • Krótszy czas rekonwalescencji: ze względu na mniejsze nacięcie i mniej inwazyjny charakter zabiegu, pacjentki zazwyczaj szybciej wracają do zdrowia w porównaniu z tradycyjnym cięciem cesarskim.
      • Krótszy pobyt w szpitalu: pacjentki po porodzie francuskim często nie wymagają dłuższego pobytu w szpitalu, co może obniżyć koszty opieki zdrowotnej i umożliwić młodym matkom szybszy powrót do domu.
      • Mniejsze ryzyko powikłań: Minimalnie inwazyjna technika stosowana podczas porodu francuskiego zmniejsza ryzyko powikłań, takich jak infekcja, utrata krwi i zrosty.
      • Mniej bólu: Mamy po porodzie francuskim często zgłaszają mniejszy ból podczas rekonwalescencji, co może być korzystne zarówno dla matki, jak i noworodka.

FAUCS może być opcją dla kobiet zakwalifikowanych do planowanego cięcia cesarskiego, pod warunkiem, że spełniają określone kryteria. Odpowiednimi kandydatkami są osoby o niskim ryzyku powikłań podczas operacji, bez wcześniejszych operacji macicy lub schorzeń mogących zwiększać ryzyko operacji, a także posiadające sprzyjające środowisko domowe w zakresie opieki pooperacyjnej. Ostatecznie decyzję o poddaniu się FAUCS należy podjąć w porozumieniu z lekarzem, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację zdrowotną i preferencje dotyczące porodu.

Wszystko zależy od tendencji osoby operowanej do tworzenia się blizn. Natomiast dla lekarzy, najistotniejsza jest blizna macicy, która warunkuje jej późniejsze prawidłowe funkcjonowanie. Na pewno w przypadku porodu francuskiego gojenie macicy przebiega lepiej niż po typowym cesarskim cięciu.

Tyle samo albo niewiele dłużej niż normalne cesarskie cięcie. Samo rodzenie jest na pewno dłuższe, ale zszywanie macicy i warstw powłok jamy brzusznej, dzięki zastosowaniu specjalnej techniki chirurgicznej, szybsze. W typowym cięciu cesarskim po prostu nacinamy macicę i wyciągamy dziecko, a w przypadku porodu metodą FAUCS dziecko w dużej mierze jest rodzone przez zaangażowaną mamę. Chciałbym w tym miejscu dodać, że Francuzi sklejają skórę specjalnym klejem skórnym. Dzięki temu pacjentka już 2 godziny po porodzie może wstać i wziąć prysznic.

Są dwa przeciwwskazania. Pierwszy to konieczność wykonania pilnego cesarskiego cięcia, gdy trzeba w sposób błyskawiczny wyciągnąć dziecko. Wtedy lekarze nie mogą posługiwać się tą metodą. Zmuszeni są wrócić do metody typowej, ponieważ proces rodzenia jest szybszy. Drugie przeciwwskazanie to łożysko przodujące, czyli sytuacja, w której łożysko zasłania dolną część macicy – tę, którą trzeba naciąć. Nie jest wtedy możliwe przeprowadzenie cesarskiego cięcia metodą francuską. Natomiast ciąże wielopłodowe czy nieprawidłowe położenie dzieci oraz stan po uprzednich cięciach cesarskich nie są przeciwwskazaniami do przeprowadzenia porodu metodą FAUCS.

Torba do szpitala na poród - duża, szara - Hello Skarbie
Podsumowanie

Na tiktoku nagraliśmy rolkę na temat porodu francuskiego i muszę Ci powiedzieć, że to jest TOTALNE WOW, jeśli chodzi o popularność. Nie ulega wątpliwości, że jest to nowy temat i bardzo mało szpitali praktykuje poród francuski na porodówkach.

W Katowicach są to:

      • Szpital położniczo-ginekologiczny na Łubinowej
      • Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach

Jeśli wiesz o innych placówkach na Śląsku lub w całej Polsce, w których to możliwy jest FAUCS, pisz w komentarzu! Być może pomoże to innym przyszłym mamom, które rozważają ten sposób porodu 🙂

Jeśli przygotowujesz się do porodu, sprawdź też ten artykuł, w którym pisaliśmy, jak przygotować się do tego ważnego wydarzenia 🙂

Maciek Jędrusik

About Maciek Jędrusik

Absolwent studiów dziennikarskich i socjologii mediów. Od wielu lat Content Creator, Copywriter, Freelancer oraz dumny tata 8-letniej Antosi. Od stycznia 2024 redaktor prowadzący serwisów Biztime i Geekblog oraz... bloger na Hello Skarbie! Zdecydowałem się na podjęcie tego wyzwania, ponieważ to właśnie ojcostwo postrzegam jako najważniejszą "robotę", jaką mam w życiu do wykonania. Jest ono dla mnie cały czas wielką szkołą prawdziwej miłości: takiej, która kocha nie za coś, lecz pomimo wszystko – i która wie, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. Prywatnie jestem wielkim fanem sportów motorowych. Z kolei brak zrozumienia wszechrzeczy jest dla mnie bodźcem do analizowania świata i ciągłej nauki. Jestem fanem teorii mrówki spacerującej po płycie lotniska, bozonu Higgsa, skali Kardaszowa i efektu "Setnej Małpy". Codziennie chcę wiedzieć więcej. Życie postrzegam jako krótką, otwartą przygodę, a nie jako problem do rozwiązania. Moje główne zainteresowania poza motoryzacją i motorsportem to kosmos, czas, rozrywka i geografia.

One thought on “Poród francuski – mamy wychodzą ze szpitala już po 12 godzinach

  1. Sandra pisze:

    Szpital w Opolu niedawno przeprowadził takie cesarskie cięcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *