Przyszłe mamy starające się o dziecko z utęsknieniem i niecierpliwością wyczekują pierwszych objawów, ale często interesują je również nietypowe objawy ciąży. Z kolei dla kobiet, które jej do tej pory nie planowały, objawy ciąży mogą być dużym zaskoczeniem. Niezależnie od tego, czy jesteś gotowa na pojawienie się na świecie nowego członka rodziny, czy potrzebujesz czasu na oswojenie się z tą myślą, pierwsze objawy ciąży to znak, że musisz bardziej o siebie zadbać, zmienić tryb życia i zacząć przygotowywać się do bycia mamą.
Najbardziej znane objawy ciąży to oczywiście brak miesiączki, nudności i rosnący brzuszek. Ale nie są to jedyne symptomy. Ciąża nie tylko przynosi radość i marzenia o zdrowym, energicznym dziecku, ale może wiązać się z wieloma nowymi dolegliwościami. Niektóre z nich są bardzo nieoczekiwane – wręcz dziwne!
Na szczęście większość z nich jest nieszkodliwa i z upływem czasu przeminie. Z drugiej jednak strony, niestety inne, dziwne i nowe objawy będą wymagały konsultacji lub pomocy lekarskiej. Dlatego ważne jest droga przyszła mamo, abyś była świadoma zmian, jakie zachodzą i zachodzić będą w Twoim ciele. To pozwoli cieszyć Ci się zdrową i szczęśliwą ciążą. Miej jednak na uwadze, że wszelkie niepokojące problemy zdrowotne należy bez zbędnej zwłoki omówić z lekarzem prowadzącym ciążę.
No dobrze, przejdźmy zatem do meritum! Ten artykuł przybierze nieco inną formę, niż poprzednie – będzie on swoistą listą typowych i nietypowych objawów ciąży. Sami jesteśmy ciekawi, o jak wielu z nich nigdy nawet nie słyszałaś!
Nietypowe objawy ciąży - czy którykolwiek wydaje Ci się znajomy?
Ciągle czujesz smak metalu?
Ten dziwny, metaliczny posmak, którego doświadcza 93% kobiet spodziewających się dziecka, nazywany jest potocznie zaburzeniami smaku i zwykle ustępuje po pierwszych trzech miesiącach ciąży.
Metaliczny posmak w ustach należy do objawów, o których rzadko się wspomina. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są hormony. Kontrolują zmysł smaku i wpływają na działanie kubków smakowych. Lekarze uważają, że jego przyczyną jest wyższy poziom estrogenów.
Czy Ty też odczuwasz smak metalu w ustach? Po jakich produktach spożywczych? Napisz nam proszę w komentarzu!
Gdy organizm kobiety przyzwyczai się do odmiennego stanu, objaw ten przeważnie zanika. Dzieje się tak zazwyczaj w drugim trymestrze. Hormony wpływają również na wyjątkowo mocną intensywność odczucia posmaku metalu. Kobiety w ciąży mają wrażenie, jakby wręcz ssały metal. Co prawda nie jest to uczucie przyjemne, jednak z biegiem czasu najpewniej przestaniesz zwracać na nie uwagę.
Twój zmysł węchu staje się Twoją supermocą
Wyostrzony zmysł węchu jest powszechny we wczesnej ciąży. Uważa się, że jest to sprytny sposób, w jaki organizm przystosowuje się do ochrony przed zatruciem pokarmowym. Dlatego często w ciąży możesz rezygnować z pewnych posiłków, kiedy poczujesz ich zintensyfikowany zapach.
To może wyjaśniać, dlaczego Japonki statystycznie najczęściej cierpią na poranne mdłości. Ich dieta bogata w ryby niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, ale ryby i owoce morza również niosą ze sobą zwiększone ryzyko zatrucia pokarmowego.
Czujesz się wyczerpana i senna
Uczucie zmęczenia i senności w ciąży to naturalny stan wynikający z zachodzących w organizmie kobiety zmian hormonalnych. Przyczynia się do tego wzrost stężenia progesteronu, który nasila senność i powoduje chroniczny brak energii. Kompletny brak sił i chęć notorycznego spania zazwyczaj towarzyszą kobiecie przez cały pierwszy trymestr, ustępują lub są mniej nasilone w drugim trymestrze i bardzo często powracają w końcowej fazie ciąży.
Masz dziwne... sny?
Śniło Ci się, że poleciałaś w kosmos? A może właśnie poślubiłaś wszystkich czterech członków One Direction? Ciąża powoduje zmiany w rytmie snu oraz sposobie, w jaki mózg przetwarza informacje i emocje. Spodziewaj się zatem dziwniejszych i bardziej realnych snów, a także zdecydowanie lepszego ich zapamiętywania po przebudzeniu.
Warto abyś wiedziała również, dlaczego sny wydają się w ciąży tak bardzo prawdziwe. Te niezwykle realistyczne fantasmagorie to przede wszystkim sprawka buzujących hormonów ciążowych, a przede wszystkim - progesteronu. To właśnie on wpływa na tzw. fazę REM, zwaną również snem paradoksalnym. Jest to etap snu w którym występują szybkie ruchy gałek ocznych, zwiększa się aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstotliwość skurczów serca i co najważniejsze - pojawiają się marzenia senne. Burza progesteronu w Twoim organizmie powoduje, że faza REM wydłuża się nawet o 50%, przez co sny stają się niezwykle realne.
Nietypowe objawy ciąży - Ptyalizm– to absolutnie normalne
Ślinienie się w ciąży prawdopodobnie związane jest ze wzrostem estrogenu. Zwiększenie przepływu krwi może prowadzić do wytwarzania większej ilości śliny. Zwiększona produkcja i gromadzenie się śliny w jamie ustnej podczas ciąży nazywa się ptyalizmem.
Często jest to nieprzyjemne i niepokojące dla kobiet w ciąży, ale nie jest to stan, o który należy się martwić. Występowanie nadmiernej produkcji śliny w czasie ciąży może być również skutkiem ubocznym niektórych leków.
Twoje serce bije szybciej
Nie dzieje się tak tylko dlatego, że jesteś podekscytowana zbliżającymi się wielkimi krokami narodzinami maleństwa! Twoje bicie serca przyspiesza we wczesnej ciąży z powodu nagłego wzrostu objętości krwi krążącej w organizmie. Jeżeli niepokoi Cię kołatanie serca, porozmawiaj o swoich obawach ze specjalistą.
Krwawienia z nosa
Hormony są również przyczyną niewielkich krwotoków z nosa, których doświadczają tylko niektóre kobiety w ciąży. Zwykle można je opanować w domu, chociaż jeśli krwawienie trwa dłużej niż 10 do 15 minut lub czujesz się słabo, zasięgnij na wszelki wypadek pomocy lekarskiej.
Ciągłe zawroty głowy to też nietypowe objawy ciąży
Uczucie zawrotów głowy – a czasem nawet przewracania się – jest objawem rozluźnienia i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dzieje się tak, ponieważ umożliwia to większy dopływ krwi do dziecka, ale ogranicza dopływ krwi do Ciebie (i Twojego mózgu).
Z zawrotami głowy w ciąży wiele kobiet boryka się już od pierwszego trymestru. Winowajców jest dwóch: wysoki poziom progesteronu oraz to, jaka ilość krwi krąży w organizmie przyszłej mamy. Progesteron rozluźnia ścianki naczyń krwionośnych, co prowadzi do spadków ciśnienia, natomiast większe niż normalnie ilości krwi powodują szybszą akcję serca. Nie każda kobieta doświadczy zawrotów już na tym etapie - wszystko zależy od organizmu.
Bóle w nadbrzuszu i okolicach dolnej pary żeber
Kobiety w ciąży często narzekają na ból w okolicach dolnej pary żeber i nadbrzuszu. W większości przypadków przyczyna dyskomfortu jest nieszkodliwa.
Rosnące dziecko często powoduje bóle w okolicach żeber ze względu na położenie w łonie matki. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, na wypadek, gdyby ból był dla Ciebie niepokojący.
Twoje dziąsła puchną i wdaje się stan zapalny - nietypowe objawy ciąży
Pod wpływem działania estradiolu i progesteronu zwiększa się intensywność złuszczania komórek nabłonka, które stają się następnie dogodną pożywką dla bakterii. Ponadto progesteron poprzez swoje oddziaływanie na komórki tkanki łącznej zwiększa przepuszczalność naczyń w tkankach dziąsła. Kolejnym czynnikiem jest zmniejszenie stężenia wapnia w organizmie wskutek jego nasilonej redystrybucji do płodu i tworzenia jego kośćca. Stan ten sprzyja rozwojowi chorób przyzębia.
Wszystkie wymienione czynniki powodują, że już niewielka ilość płytki nazębnej, która jest skupiskiem wielu bakterii, np. Gram-ujemnych bakterii beztlenowych Prevotella intermedia, Prevotella melaninogenica czy Streptococcus mutans, znacząco zwiększa ryzyko rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Objawy pojawiają się zazwyczaj w drugim miesiącu ciąży i przestają dokuczać kobiecie po porodzie. Dzieje się tak, ponieważ poziom hormonów powodujących podatność na tę przypadłość wraca do normy.
Nietypowe objawy ciąży - Dziwne zachcianki są na porządku dziennym!
Ciążowe zachcianki to temat dobrze znany prawie każdej przyszłej mamie. Kobieta w błogosławionym stanie rzadko jest w stanie oprzeć się tej silnej pokusie – je produkty i potrawy, za którymi zazwyczaj nie przepadała lub łączy niepasujące do siebie smaki.
Zwykle są one spowodowane anemią lub niedoborami żywieniowymi i mineralnymi. Przykładowo - chęć na jedzenie kwaśnych rzeczy, takich jak owoce cytrusowe i kiszonki, może być wołaniem organizmu o większe ilości witaminy C. Z kolei ogromna ochota na słodycze może świadczyć o niedoborach magnezu. Jeśli zatem zauważysz, że nietypowe zachcianki na rozmaite produkty spożywcze stają się coraz bardziej uporczywe, zgłoś się do lekarza. Pomoże on dobrać odpowiednią suplementację.
Biodra bolą Cię szczególnie w nocy
Wiele kobiet w czasie ciąży odczuwa ból w okolicy zewnętrznej części ud lub bioder. Nazywa się to „Zespół Bólowy Krętarza Większego”. Gdy dziecko podrośnie, nie będziesz mogła spać na plecach, więc naturalne jest to, że najwygodniej będzie Ci leżeć na boku. Zbyt długie spanie na jednym boku może jednak prowadzić do bólu. Staraj się spać na przemian na prawym i lewym boku, aby jak najbardziej odciążyć bolesne biodra.
Może być konieczny większy rozmiar... butów
Tak, stopy kobiety puchną i czasem rosną w czasie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ następuje rozluźnienie więzadeł w całym ciele. Nawet po porodzie, może to skutkować trwałą zmianą rozmiaru buta! Gdy zaszłam w pierwszą ciążę, nosiłam rozmiar 40-41. Po dwóch ciążach mój rozmiar to 42-42,5. Jak widzisz, to nie żaden mit, tylko fizjologia. Więc nie zdziw się, gdy Twoje stopy w ciąży urosną o rozmiar.
Częste wzdęcia - nietypowe objawy ciąży
Wzdęcia mogą pojawić się już w początkowych fazach ciąży, gdy poziom progesteronu w organizmie sukcesywnie zaczyna się zwiększać. Chociaż w większości przypadków nie są groźne dla zdrowia kobiety, mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie.
Ciągle musisz odwiedzać toaletę
W miarę trwania ciąży będziesz odczuwać niemal ciągłą potrzebę oddawania moczu. To efekt naciskania macicy na pęcherz. Częste sikanie może być na tym etapie połączone z mimowolnym popuszczaniem moczu, np. podczas śmiechu, kichania czy kasłania.
W przypadku wielu kobiet problem ten rozwiąże się po urodzeniu dziecka i przy pomocy ćwiczeń mięśnia Kegla. U niektórych pań wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie może się utrzymywać. W takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, np. fizjoterapeuty uroginekologicznego. Nietrzymanie moczu po porodzie może bowiem wiązać się z obniżeniem mięśni dna miednicy. Problem ten rozwiążą ćwiczenia zalecone przez specjalistę.
Trądzik wcale nie młodzieńczy
W czasie trwania ciąży zwiększa się poziom progesteronu i androgenów w organizmie kobiety. Ma to wpływ na pobudzenie gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania sebum. Zablokowanie ujścia gruczołów doprowadza do rozwoju bakterii, a to skutkuje pojawianiem się trądziku. Występuje on głównie na twarzy i plecach. Jeśli stanie się to dla Ciebie problemem, zasięgnij profesjonalnej porady dermatologa.
Nietypowe objawy ciąży - Dokuczliwe swędzenie
Masz wrażenie, że wszystko Cię swędzi w ciąży? Ten nieprzyjemny objaw może być spowodowany rozciąganiem skóry lub egzemą. Koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem lub położną, gdyż w rzadkich przypadkach może to sygnalizować problemy z wątrobą lub nerkami.
Częste bóle głowy – znów winne są hormony
Podwyższony poziom estrogenów może oznaczać częstsze bóle głowy, które jednak zwykle ustępują w ostatnim trymestrze ciąży. Należy jednak poinformować o tym swoją położną lub lekarza. Większość tego typu dolegliwości nie powoduje żadnych poważnych problemów, ale od około 20 tygodnia mogą być oznaką stanu przedrzucawkowego. Natychmiast zasięgnij pomocy lekarskiej, jeśli ból głowy jest silny, występują zaburzenia widzenia, pojawiły się wymioty i ból brzucha oraz nagły obrzęk twarzy, dłoni, stóp lub kostek.
Zaczęłaś chrapać, chociaż wcześniej Ci się to nie zdarzało?
chrapanie. Zmiany hormonalne, wzrost masy ciała i obrzęki mogą prowadzić do zwężenia dróg oddechowych, co z kolei może prowadzić do chrapania.
Nietypowe objawy ciąży - hemoroidy i żylaki
Zwiększenie objętości krwi i zmniejszenie szybkości jej przemieszczania się z nóg do miednicy wraz ze zmianami hormonalnymi oznacza, że u około 50% kobiet w ciąży mogą rozwinąć się żylaki, hemoroidy. Będą wymagać monitorowania przez lekarza i jeśli zajdzie taka potrzeba - specjalistycznego leczenia.
Nadmierne pocenie
Ciążowe zmiany w funkcjonowaniu organizmu kobiety są najróżniejsze. Jedną z charakterystycznych zmian jest już w pierwszym trymestrze ciąży zwiększenie się liczby aktywnych gruczołów potowych. Absolutnie nie powinnaś jednak tym się przejmować. Częstsze i bardziej obfite pocenie się w pierwszych miesiącach ciąży jest zjawiskiem bardzo powszechnym. W okresie ciąży poziom hormonów wzrasta i zwiększa się przepływ krwi w organizmie, powodując wzrost temperatury ciała.
Intensywne uderzenia gorąca
Mogłoby się wydawać, że uderzenia gorąca przytrafiają się tylko kobietom w okresie menopauzy. Bynajmniej! Wzrost poziomu hormonów ciążowych krążących w organizmie, takich jak progesteron i prolaktyna, może spowodować wzrost temperatury ciała w spoczynku. To może sprawiać, że w dzień jest Ci gorąco, a w nocy się pocisz. Ten nietypowy objaw jest co prawda niegroźny, jednak na dłuższą metę może być mocno irytujący.
Nie możesz przestać płakać? To jeden z najbardziej nietypowych objawów ciąży!
Płaczesz z powodu najmniejszej drobnostki? Widzisz reklamę masła w telewizji, a Ty wybuchasz płaczem? A może potem nagle zaczynasz się śmiać? Wahania nastroju w ciąży są spowodowane gwałtownym wzrostem (kto by pomyślał?) hormonów.
Zwykle zjawisko chwiejności emocjonalnej ustępuje w miarę trwania ciąży, ale lepiej go nie bagatelizować. Wszystko ze względu na możliwość wystąpienia depresji prenatalnej.
Pojawia się ona znacznie rzadziej niż depresja poporodowa, jednak może powodować złe samopoczucie i poczucie rozgoryczenia. Jeśli czujesz się gorzej, zgłoś się do psychologa. Poszukaj polecanego specjalisty, np. na grupie „O matko, depresja” na Facebook’u, która skupia mamy w okresie prenatalnym i po porodzie, a które zmagają się z depresją lub epizodami depresyjnymi. Jeśli nie pomożesz sobie w okresie ciąży, bardzo możliwe, że po porodzie będziesz zmagać się z depresją poporodową.
Pamiętam, jak płakałam jak bóbr, gdy po w ciąży oglądałam Harrego Pottera (którego widziałam już wcześniej dziesiątki razy) i główny bohater pierwszy raz wsiadał na miotłę. No, niesamowite przeżycie, do dziś się z tego śmieję 🙂
Sporo się tego uzbierało, prawda? Dlatego właśnie nasza droga czytelniczko pamiętaj, że zarówno te oczywiste, jak również nietypowe objawy ciąży łatwo zrzucić na karb trybu życia lub innych dolegliwości. Nie występują u wszystkich kobiet w ciąży, ale większość doświadcza przynajmniej części z nich.
Dlatego nie zamartwiaj się przesadnie i przejdź z tym do porządku dziennego! Niebawem, tuż po porodzie, 99% wszystkich objawów o których właśnie przeczytałaś – zniknie. Po co więc zbyt często zaprzątać sobie nimi głowę? Zamiast tego zapraszamy Cię serdecznie do lektury naszego innego tekstu, w którym na części pierwsze rozłożyliśmy to, czego jak ognia powinny unikać kobiety w ciąży – jednak do tematu postanowiliśmy podejść od zupełnie innej strony.