Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

Mdłości w ciąży – jak najlepiej sobie z nimi radzić?

co na mdłości w ciąży mdłości w ciąży domowe sposoby

Mdłości w ciąży występują u większości przyszłych mam. Mogą istotnie wpływać na samopoczucie i wykonywanie codziennych, podstawowych czynności. Dlatego oczywiście zrozumiałe jest to, że wiele kobiet po zajściu w ciąże mocno obawia się o to kiedy mdłości wystąpią oraz jaka będzie ich częstotliwość. Na szczęście jednak z tym problemem można poradzić sobie domowymi sposobami oraz unikając niektórych aktywności.

 W tym poradniku skupimy się głównie na tym ostatnim aspekcie, bowiem utrzymujące się nudności i wymioty w ciąży znacząco obniżają jakość życia oraz wpływają negatywnie na stan psychiczny przyszłej mamy. W niektórych przypadkach kobiety wręcz nie chcą wychodzić z domu ponieważ obawiają się niespodziewanych incydentów. Mało jednak który lekarz mówi o tym, że mdłości w ciąży wbrew pozorom są bardzo dobrą oznaką. Dlaczego? O tym również dowiesz się z naszego artykułu. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Ci miłej lektury!

Spis treści

Mdłości poranne? To bzdura!

Niektórzy nadal mówią na nie "mdłości poranne". Ale ponieważ poranne wcale nie są, ta nazwa jest wysoce myląca. Mogą dopaść Cię o dowolnej porze dnia, a nawet trwać od świtu do zmroku. Pocieszające jest to, że nie wszystkie kobiety w ciąży cierpią z ich powodu. Niemniej jednak w pierwszym trymestrze większość odczuje je mniej lub bardziej, a połowa kobiet przynajmniej raz zwymiotuje.

soki owocowe w ciąży

Statystycznie, w ciąży około 50% kobiet przynajmniej raz zwymiotuje i nie ominą jej mdłości ciążowe.

Skala jest szeroka: od lekko nieprzyjemnego uczucia w żołądku,  po poważne wymioty, wymagające właściwie stałego trzymania głowy w ubikacji. Są też nieszczęścnice, u których objawy nie ustępują nawet po 14 tygodniu ciąży, a wręcz utrzymują się do jej końca. - pisze Kaz Cooke - jedna z najsławniejszych po drugiej stronie globu (i nie tylko) australijska autorka poradników dla przyszłych i obecnych rodziców, w swojej książce "Ciężarówką przez 9 miesięcy".

Na szczęście mdłości o niezbyt ciężkim nasileniu można łagodzić domowymi sposobami lub odpowiednimi, bezpiecznymi dla ciężarnej preparatami. Silne nudności oraz wymioty mogą natomiast wymagać pomocy lekarskiej, a także hospitalizacji – o tym porozmawiamy jednak później. Aby sprawnie uporać się z tym nieprzyjemnym problemem, jakim są mdłości i wymioty w trakcie ciąży, najpierw musimy zrozumieć, jakie są przyczyny ich występowania.

Dlaczego chce Ci się wymiotować? Tego do końca dalej nie wiadomo, ale...

Przyczyny pojawiających się mdłości i wymiotów, których jak dotąd konkretnie nie znamy, mogą być różne u różnych kobiet. Główni winowajcy to najprawdopodobniej:

  • wysoki poziom hormonu hCG czyli gonadotropiny kosmówkowej we krwi
  • spadek ciśnienia krwi na skutek wywołanego przez progesteron rozluźnienia mięśni, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych
  • spowolnienie trawienia pod wpływem zmniejszenia ilości kwasu żołądkowego
  • wzrost poziomu estrogenów, których rozłożenie wymaga od wątroby dodatkowego wysiłku i pracy w nadgodzinach oraz zmiana jakości postrzegania otoczenia zmysłami. To oznacza, że niektóre smaki i zapachy sprawiają, że robi Ci się niedobrze.

 

Przyczyna nudności i wymiotów w ciąży nadal nie jest do końca poznana. Istnieje związek pomiędzy zmianami hormonalnymi w organizmie ciężarnej w I i II trymestrze a występowaniem tych dolegliwości. Pewną rolę w patogenezie problemu przypisuje się ludzkiej gonadotropinie kosmówkowej (hCG). Jej stężenie osiąga maksimum w I trymestrze ciąży, a wykres jego zmian odzwierciedla kliniczny przebieg nasilenia nudności i wymiotów – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Hubert Huras, ginekolog-położnik, perinatolog i ekspert kampanii „Ciąża BEZ NUDNOŚCI to nie zachcianka”.

 

Trochę się tego uzbierało, prawda? Dobra wiadomość jest jednak taka, że objawy ustępują zwykle między 12 a 14 tygodniem ciąży. Wtedy łożysko przejmuje kontrolę nad rozwojem i odżywianiem dziecka, a poziom hCG spada. Z tego mogłoby wynikać, że ten okres po prostu należy cierpliwie przeczekać, godząc się jednocześnie na wynikający z mdłości i wymiotów dyskomfort. Nie poddawaj się jednak tak łatwo - można sobie z tym poradzić!

Domowe sposoby na mdłości w ciąży? Trochę tego jest i na pewno któryś z nich Ci pomoże

Przede wszystkim - jedz mądrze. Unikaj obfitych posiłków i przekąsek. Przejdź na dietę lekkostrawną. Możesz łączyć produkty bogate w białko i składniki odżywcze (np. szklanka ciepłego mleka, paluszki serowe lub kubek jogurtu) z węglowodanami (np. krakersy lub tosty). Staraj się również unikać pikantnych, wysokotłuszczowych lub słonych dań.

Pamiętaj, by regularnie nawadniać organizm. Pij między posiłkami, a nie podczas jedzenia. Wtedy nie będziesz “rozpychać żołądka”. Możesz pić:

  • wodę mineralną,
  • naturalne soki warzywne lub owocowe,
  • mleko, napoje mleczne,
  • 1-2 filiżanki herbaty lub słabej kawy dziennie,
  • herbaty ziołowe lub owocowe,
  • koktajle i napoje bezalkoholowe.
przekąski migdały w ciąży

Często podjadaj i nie bój się tego! Przekąski pomogą uniknąć uczucia pustego żołądka lub niskiego poziomu cukru we krwi. Dlatego właśnie trzymaj zawsze w pobliżu (np. w torebce) podręczną spiżarkę, a w niej: suszone owoce, sucharki, orzechy i surowe owce lub warzywa. Dobrym pomysłem będzie również zjedzenie czegoś o neutralnym smaku zanim wstaniesz rano z łóżka. Suchy tost lub biszkopcik sprawdzą się w tym przypadku idealnie, jednak jeśli nie masz na nie ochoty, wystarczy szklanka soku owocowego.

Bardzo dobrym pomysłem będzie również unikanie pokarmów oraz zapachów, które nasilają mdłości w ciąży. Chociaż ta kwestia jest już bardziej indywidualna. Część kobiet jest w stanie rozpoznać które zapachy i posiłki wzmagają u nich nudności. W takich przypadkach warto ich unikać. Omijaj więc szerokim łukiem targi rybne, perfumerie i wszystkie te miejsca w których może zrobić Ci się słabo. Dodatkowo dym papierosowy, zapach tłustego lub smażonego jedzenia mogą spotęgować mdłości, dlatego unikaj tych nieprzyjemnych zapachów jak ognia.

Domowe sposoby na mdłości w ciąży powinny obejmować również odpoczynek i odprężenie.

  • Aromaterapia olejkami eterycznymi na mdłości w ciąży – najlepiej lawendowym, miętowym, sosnowym lub eukaliptusowym,
  • Częsty odpoczynek w wygodnej pozycji leżącej,
  • Redukcja codziennego stresu do jak najniższego poziomu,
  • Masaże relaksacyjne, dobrane do potrzeb kobiet w ciąży.

Wszystkie wymienione wyżej formy relaksu na pewno nie zaszkodzą!

 To, co pomaga na mdłości w ciąży, to także noszenie luźnych ubrań. Poza tym wiele kobiet zauważyło poprawę po żuciu miętowej gumy i częstym myciu zębów. Okazuje się, że często nudności wynikają z nieprzyjemnego smaku w ustach.

 Co jednak najważniejsze – zjadaj cztery lub nawet pięć mniejszych posiłków, zamiast trzech "konkretnych" dań. Ta metoda sprawdzi się szczególnie wyśmienicie w trzecim trymestrze, gdy Twój żołądek zostanie wyeksmitowany na mocno ograniczony metraż.

Mdłości w ciąży - czy musisz iść z tym do lekarza?

Panuje społeczne przekonanie, że nudności i wymioty są nierozerwalnie związane z ciążą i nic nie da się z nimi zrobić. Nawet wtedy, kiedy naturalne metody okazują się nieskuteczne. To błędne myślenie. Co więcej, temat ten nie jest często podejmowany przez lekarza podczas wizyty w gabinecie, a same kobiety też nie zwracają się o pomoc.

co na mdłości w ciąży kobieta która wymiotuje
sposoby na mdłości w ciąży

 Tymczasem problem istnieje i nie można go lekceważyć, gdyż wymioty, zwłaszcza kiedy przybierają postać niepowściągliwych, mogą być niebezpieczne dla matki i dziecka. Ryzykowne dla dobrostanu malucha są zwłaszcza nasilone wymioty, które mogą prowadzić do odwodnienia przyszłej mamy. Z kolei częste oddawanie moczu i ospałość mogą świadczyć o rozwijających się zaburzeniach gospodarki węglowodanowej, czyli cukrzycy ciążowej. Konieczne są wtedy kontrola poziomu glukozy na czczo, czy wykonanie krzywej cukrowej.

Dlatego właśnie kobiety ciężarne powinny zgłaszać lekarzowi nudności i wymioty od początku ich występowania. Dostępne jest leczenie tych dolegliwości – bezpieczne, niepowodujące działań niepożądanych u płodu i możliwe do zastosowania od pierwszych dni ciąży. Musisz pamiętać o tym droga przyszła mamo, że masz prawo, a nawet musisz czuć się dobrze!

Masz mdłości w ciąży? To... dobry znak!

Na koniec mamy dla Ciebie dobrą informację. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że mdłości w ciąży to dobry znak. Są one dowodem na to, że ciało pompuje hormony, a to z kolei świadczy o zdrowej i stabilnej ciąży. Według niektórych specjalistów panuje również przekonanie, że mdłości występujące w pierwszym trymestrze zmniejszają ryzyko poronienia – w świetle badań przeprowadzonych przez lekarzy z USA, nawet o 50%!

Po drugie, naukowcy z Toronto odkryli także związek nudności ciążowych ze zdrowiem i rozwojem dzieci. Po analizie setek tysięcy przypadków ciąż okazało się, że potomstwo kobiet doświadczających mdłości rzadziej przychodzi na świat przedwcześnie, ma znacznie mniej wad wrodzonych i większą masę urodzeniową niż pociechy mam czujących się dobrze. Czy można chcieć czegoś więcej? 🙂

Podsumowanie

Pamiętaj, jeśli czujesz, że Twoje mdłości w ciąży przybierają na sile, koniecznie udaj się do lekarza. Twoje zdrowie oraz rozwój Twojego maluszka są najważniejsze i lepiej dmuchać na zimne.

Jeśli zmagasz się z mdłościami, życzymy Ci, aby one jak najszybciej minęły! A jeśli już tu jesteś, koniecznie sprawdź nasz artykuł "Czego unikać w ciąży? Lista nieoczywistych wskazówek dla przyszłych mam", który z pewnością Cię zaskoczy!

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *