- Jaką metodę karmienia dziecka wybrać?
- Jak poradzić sobie z naciskami ze strony rodziny i społeczeństwa?
- Gdzie szukać pomocy w kwestii karmienia piersią?
Droga Mamo! Jesteś tutaj, ponieważ szukasz informacji o tym, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie dziecka. Pewnie masz wątpliwości, wiele pytań lub już teraz masz jakieś problemy z karmieniem dziecka. Być może nie wiesz, gdzie możesz szukać pomocy w zakresie karmienia. Dla Ciebie jest ten post – mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu zdobędziesz potrzebne Ci informacje i wsparcie, a także nabierzesz pewności siebie co do swoich wyborów i decyzji.
Z karmieniem dziecka wiąże się bardzo wiele emocji. Zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Niestety, o tych drugich niewiele się mówi, wciąż za mało jest wiedzy w tym temacie, w szpitalach brakuje fachowych specjalistów, którzy mogliby pomóc młodym matkom. Nie ulega jednak wątpliwości, iż karmienie piersią to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rodzicami. Mały człowiek, który jest całkowicie uzależniony od nas, dorosłych, potrzebuje być odżywiony, by mógł się prawidłowo rozwijać.
Pamiętaj droga Mamo, że najważniejszym celem jest to, aby Twoje dziecko nie było głodne. Twoim obowiązkiem jest zaspokojenie tej potrzeby. Na drugim miejscu jest wybór metody karmienia. Musi być ona zgodna z Tobą samą, z Twoimi przekonaniami oraz wyborami życiowymi.
Być może spotykasz się z naciskami rodziny lub społeczeństwa w kwestii wyboru metody karmienia. Być może im ulegasz i kosztuje Cię to sporo wysiłku. Tym samym możesz ponieść konsekwencje w postaci depresji czy pogorszenia stanu zdrowia. Musisz słuchać samej siebie i robić to, co uważasz za słuszne w głębi serca. Ludzie zawsze będą gadać, każdy z nich ma swoje zdanie. Idź za tym, co służy Tobie i Twojej głowie. Bądź wolna w swoim wyborze, w myśl zasady, „szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko”.
Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, na końcu artykułu wskazujemy miejsca, w których możesz uzyskać wsparcie.
Karmienie piersią - od kogo uzyskać pomoc?
Musisz wiedzieć, iż w kwestii karmienia nie jesteś skazana wyłącznie na szpital, w którym urodziło się Twoje dziecko. Owszem, położne powinny udzielić Ci instruktażu karmienia piersią, jeśli na takie się decydujesz lub przekazać podstawowe informacje o karmieniu mlekiem modyfikowanym. Niestety rzeczywistość jest smutna – w szpitalach brakuje takich specjalistów. Poniżej znajdziesz listę osób, które mogą Tobie pomóc i udzielić fachowej wiedzy, jeśli masz problemy z karmieniem dziecka:
- Położna środowiskowa. Wybór położnej powinien nastąpić jeszcze w ciąży. Co więcej, taka położna ma obowiązek udzielić Ci wskazówek i wsparcia jeszcze przed porodem. Za jej pomoc nic nie płacisz, chyba, że zdecydujesz się na prywatną praktykę lekarską. Szczerze polecamy Ci poszukiwanie położnej na forach internetowych, a w szczególności na lokalnych grupach w social mediach. Pytaj o polecenia, o doświadczenia innych mam, o wiedzę danej położnej. Gdy masz już short listę najlepszych położnych możesz do nich zadzwonić i z nimi porozmawiać. Możesz zapytać o system pracy z ciężarną, zadać podstawowe pytania. Wówczas dowiesz się, która położna jest według Ciebie najbardziej kontaktowa i przyjazna. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję.
Jednym z podstawowych obowiązków położnej jest kontrola karmienia i wzrostu dziecka, a co za tym idzie – udzielenie pełnego instruktażu w zakresie karmienia piersią i m.in.:
- Oznaki skutecznego karmienia – jak je rozpoznać i jak je kontrolować;
- Prawidłowe chwytanie przez dziecko brodawki sutkowej
- Rodzaje prawidłowych pozycji do karmienia i wspólne dobranie jej do karmiącej matki mając na względzie jej uwarunkowania fizyczne (np. duży biust, problemy z kręgosłupem, waga etc).
- Prawidłowa pozycja dziecka do karmienia piersią.
Uwaga: jeśli szczególnie zależy Ci na karmieniu piersią, poszukaj takiej położnej, która ma kwalifikacje w pomocy kobietom w zakresie karmienia piersią. Niektóre położne są Certyfikowanymi Doradcami Laktacyjnymi. Zwróć na to uwagę, bo osoby, które ukończyły kursy doradcze mają najbardziej aktualną wiedzę jeśli chodzi o karmienie piersią (Psst! I nie powiedzą Ci, że zjedzenie kapusty czy grzybów przez Ciebie, zaszkodzi Twojemu dziecku - co jest oczywistą bzdurą bo jedzenie nie przenika do osocza😊)
- CDL – Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Jest to specjalistka, która posiada szeroką wiedzę na temat karmienia piersią. Jej kompetencje potwierdzają odbyte szkolenia oraz certyfikat. Co ważne, tytuł ten nadawany jest raz na 7 lat, co wiąże się z koniecznością ciągłego dokształcania w temacie karmienia piersią. Dzięki temu masz pewność, iż CDL to najwłaściwsza osoba na najwłaściwszym miejscu. Doradczynie szczególnie skupiają się na rozwiązywaniu problemów związanych z karmieniem. Potrafią znaleźć źródło problemu i przekazać szereg wskazówek, aby poprawić proces karmienia piersią. W trakcie obserwacji karmienia piersią obserwują, czy dziecko prawidłowo chwyta brodawkę, czy prawidłowo ssie. Zauważa także nieprawidłowości w zakresie anatomii u dziecka, a mówiąc prościej, czy przykładowo dziecko nie ma zbyt krótkiego wędzidełka lub cofniętej żuchwy, które w znaczący sposób wpływają na trudności w karmieniu piersią. W takim przypadku CDL kieruje do specjalisty – neurologopedy i laryngologa.
TUTAJ znajdziesz listę aktywnie działających Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych.
ProTip: CDL znają wiele technik, które pomagają bezpośrednio wpłynąć na ilość produkowanego przez matkę dziecka. Warto je o to zapytać, kiedy zaprosisz je do swojego domu.
- IBCLC – Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny. Podobnie jak w przypadku CDL, specjalistki posiadające tytuł IBCLC zdobyły międzynarodowy certyfikat potwierdzających ich umiejętności w pracy z matką karmiącą oraz szeroką wiedzę. W tym przypadku certyfikat jest ważny 5 lat, więc również należy aktualizować swoją wiedzę na bieżąco w tym zawodzie. Z ich wiedzy mogą korzystać instytucje i inni specjaliści, którzy pomagają matkom karmiącym. W swojej pracy IBCLC zobowiązane są do postępowania zgodnie ze standardami określonymi w Kodeksie Profesjonalnego Postępowania dla Konsultantów Laktacyjnych IBCLC.
TUTAJ znajdziesz więcej informacji na temat IBCLC.
- Pediatra. Podczas wizyt lekarskich możesz swojego pediatrę dopytać o kwestie karmienia. Tym bardziej, że jego obowiązkiem jest kontrola wagi dziecka oraz ocena, czy prawidłowo przybiera na wadze. Jeśli zauważy pewne odchylenia od normy, powinien udzielić Ci wskazówek w zakresie ilości karmień, niezależnie od tego, jaką metodę karmienia wybrałaś. Jeśli lekarz stwierdzi w wywiadzie medycznym, że postępujesz właściwie, a mimo to nadal są problemy z karmieniem i przybieraniem na wadze, powinien wystawić skierowanie do odpowiednich poradni (np. do laryngologa, który oceni wędzidełko oraz budowę jamy ustnej) oraz na badania laboratoryjne, aby wykluczyć np. anemię, która może powodować brak apetytu u dziecka.
Jak wygląda karmienie noworodka?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, najważniejszym celem jest to, aby dziecko było najedzone. Dopiero później ważne jest „jak”. Dostępnych mamy kilka form. Niektóre z nich oceniane są bardzo kontrowersyjnie. Sprawdźcie same:
- Karmienie piersią – uznawane jest na świecie jako najlepsza forma karmienia. W badaniach naukowych udowodniono bezcenną wartość mleka matki. Przez wiele mam karmienie piersią ma również aspekt psychologiczny – budują w ten sposób więź ze swoim dzieckiem. Niejednokrotnie podkreślają, że ta forma ma wymiar magiczny. Zgadzamy się z nauką, ponieważ badania mówią jasno o cennych zaletach mleka matki. Jednak widzimy również, co dzieje się z tymi mamami, które w głębi duszy karmić nie chcą lub nie mogą, a jak bardzo cierpią z powodu nacisków społecznych. Zmuszają się do karmienia piersią, co może skutkować złym stanem psychicznym, małą produkcją mleka, a nawet stanami depresyjnymi.
- Karmienie piersią inaczej (KPI) – karmienie piersią nie musi odbywać się wyłącznie bezpośrednio z piersi. Są mamy, które nie mogą lub nie chcą karmić w ten sposób, a bardzo im zależy, aby dziecko otrzymywało ich pokarm. Karmienie Piersią Inaczej, to nic innego jak po prostu odciąganie pokarmu laktatorem i podawanie go dziecku butelką.
- Kubeczek laktacyjny – To właśnie jedna z tych metod, które uznawane są za kontrowersyjne. Wiele matek bardzo obawia się zadławienia dziecka. Rodzice stosują ją jednak, gdy bardzo walczą np. o karmienie piersią i zależy im, aby dziecko nie przyzwyczaiło się do butelki. Karmienie może odbywać się z pomocą kubeczka laktacyjnego zarówno mlekiem matki, jak i mlekiem modyfikowanym.
- Karmienie dziecka butelką mlekiem modyfikowanym. Jest to metoda przez wiele mam postrzegana jako najwygodniejsza. Wiele z nich wskazuje, że dzięki karmieniu butelką i mlekiem modyfikowanym dziecko ma dłuższe cykle snu, nie muszą martwić się o przybieranie na masie. Cenią sobie także niezależność, które daje im karmienie butelką. Niestety jest też druga strona medalu – wiele mam, które nie przepracowały sobie w głowie swojego wyboru, gdy decyduje się na butelkę, walczy z potężnymi wyrzutami sumienia, że z własnego wyboru odmawia własnemu dziecku swojego własnego mleka. W tym przypadku nadal problemem są naciski społeczeństwa, które surowo oceniają matki, które wybierają karmienie mlekiem modyfikowanym.
Skorzystaj z pomocy psychologicznej
Jeśli czujesz, że rzeczywistość związana z macierzyństwem, karmieniem dziecka i naciskami społecznymi Cię przerasta – nie czekaj! Sięgnij jak najszybciej po pomoc psychologiczną. Poniżej znajdziesz telefony do specjalistów, którzy są gotowi do tego, aby Ci pomóc. Nie pozwól, aby depresja poporodowa zawładnęła Twoim życiem. Pod podanymi numerami uzyskasz pomoc i wsparcie psychologiczne zupełnie za darmo.
- Antydepresyjny Telefon Zaufania Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00 (w środy i czwartki 17.00-19.00)
- Kryzysowy Telefon Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia PTP tel. 22 484 88 01 (psycholog: w poniedziałki, wtorki i piątki 15.00-20.00; psychiatra: w czwartki 16.00-21.00)
- Kryzysowy Telefon Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia PTP tel. 116 123 (codziennie w godzinach 14.00-22.00)
Masz wiele opcji do wyboru w kwestii karmienia. Ale skoncentruj się na tej, która jest zgodna z Twoimi przekonaniami i wartościami. W kolejnych wpisach przybliżymy Wam tematykę związaną z prawidłowym przyrostem masy ciała noworodka, oznakami głodu u niemowlęcia. Dowiesz się także tego, jak poznać, że Twoje karmienie jest skuteczne (mamy tutaj na myśli głównie karmienie piersią). Sięgniemy także po temat mitów w temacie karmienia piersią, bo to temat rzeka!
Śledź nas i bądź na bieżąco. Pamiętaj, że wpisy na tym blogu tworzą rodzice, którzy mieli takie same problemy jak Ty. Nasze porady są autentyczne i sprawdzone na naszej własnej skórze 😊
2 thoughts on “Karmienie dziecka? Karm jak chcesz!”