Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

Jakie świadczenia na bliźniaki? Jak finansowo ogarnąć pojawienie się nowych członków rodziny?

Jakie świadczenia na bliźniaki

Jakie świadczenia na bliźniaki: Pojawienie się dziecka w rodzinie to wielkie szczęście, ale również nowe wyzwania. Jednymi z tych niełatwych są kwestie finansowe. W szczególności obciążający jest moment przyjścia dwójki maluszków na świat - w krótkim czasie trzeba zrobić mnóstwo zakupów. Przyszli rodzice muszą liczyć się z kosztami związanymi z zakupem odpowiedniej wanienki, łóżeczka, wózka dla bliźniąt, czy czy np. dwóch fotelików samochodowych. To tylko oczywiście ułamek tego, czego będzie potrzebowało rodzeństwo. Jednakże powyższe wydatki wcale nie muszą aż tak bardzo obciążać portfela. Wystarczy odpowiednio zawczasu przygotować się na przyjście dziecka na świat. Dlatego w tym materiale omówimy to, co często spędza sen z powiek przyszłym rodzicom bliźniąt – chodzi oczywiście o finanse.

Spis treści
Koszula do szpitala do porodu – Hello Skarbie (różowa)
top
119 zł

Jakie świadczenia na bliźniaki i jak zaplanować budżet?

Być może finanse związane z nadchodzącym poszerzeniem się rodziny spędzają Ci sen z powiek, dlatego nie zwlekajmy i do rzeczy - jakie świadczenia na bliźniaki?

Becikowe na bliźnięta

Świeżo upieczeni rodzice mogą otrzymać 1000 zł becikowego. Warto pamiętać, że pieniądze nie są przyznawane automatycznie. Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać becikowe? Należy w ciągu roku od narodzin dziecka złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej lub wydziale spraw społecznych urzędu miasta lub gminy. Na wsparcie finansowe mogą liczyć tylko te rodziny, w których dochód na osobę (wliczając dziecko) nie przekracza 1922 zł miesięcznie. Kolejnym warunkiem jest przedłożenie zaświadczenia od lekarza potwierdzające, że matka pozostawała pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży. Spełnienie powyższych wymogów nie powinno sprawić problemów większości osobom, dlatego warto pamiętać o złożeniu wniosku. Dodatkowe środki z pewnością przydadzą się młodym rodzicom.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS dla bliźniąt

Gdy opiekujemy się chorym dzieckiem w wieku do 14 lat, przysługuje nam zasiłek opiekuńczy. Podobnie jest w przypadku opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka czy przedszkola. W takich sytuacjach zasiłek opiekuńczy przysługuje maksymalnie za 60 dni w roku kalendarzowym.

Pieniądze z ubezpieczenia

Kolejną możliwością jest uzyskanie pieniędzy w ramach ubezpieczenia na życie. Co ma wspólnego ubezpieczenie na życie a urodzenie dzieci? Otóż polisa może obejmować urodzenie potomstwa. Niestety, większość rodziców ubezpiecza się, gdy na świecie pojawiają się niemowlęta. W tym ważnym momencie życia, rodzice zaczynają zdawać sobie sprawę, że gdyby np. jednemu z nich coś się stało, to drugie mogłoby mieć trudności z utrzymaniem siebie i dziecka. Dotyczy to przede wszystkim par, które spłacają np. kredyty mieszkaniowe.

W związku z tym najlepiej ubezpieczyć się już w momencie, gdy zdecydujemy się na posiadanie potomstwa. Problem polega bowiem na tym, że ubezpieczyciele stosują tzw. karencję, która wynosi zwykle 9 - 9,5 miesiąca. Ciężko zatem oczekiwać, że uda się znaleźć ubezpieczenie na życie bez karencji. Oznacza to, że ubezpieczyć się trzeba jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę, bo inaczej nie dostaniemy pieniędzy.

Dla przykładu, aby otrzymać 1000 zł od firmy ubezpieczeniowej trzeba co miesiąc płacić składkę wynoszącą 58 zł. Jest ona tak niewielka, gdyż obejmuje bardzo niską ochronę w przypadku śmierci. W praktyce lepiej zapłacić nieco więcej, aby nie tylko dostać 1000 zł, gdy dziecko się urodzi, ale również solidnie zabezpieczyć je na wypadek śmierci jednego lub obojga rodziców.

Jakie świadczenia na bliźniaki - Kosiniakowe dla bliźniaków

To świadczenie rodzicielskie skierowane jest głównie do osób bezrobotnych, studentów, rolników. W przypadku urodzenia bliźniaków świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres 65 tygodni. Urodzenie jednego dziecka uprawnia do otrzymywania kosiniakowego przez 52 tygodnie.

Świadczenie rodzicielskie wypłacane jest w wysokości 1000 zł miesięcznie, niezależnie od ilości dzieci.

Jakie świadczenia na bliźniaki

Jakie świadczenia na bliźniaki - Zasiłek rodzinny i dodatki dla bliźniąt

Kolejnym świadczeniem rodzinnym, o które mogą ubiegać się rodzice spełniający warunek dochodu jest zasiłek rodzinny. W tym przypadku dochód rodziny na osobę nie może przekroczyć 674 zł. Gdy członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko, próg dochodu wynosi 764 zł. 

Aktualnie na dziecko w wieku do 5. roku życia zasiłek rodzinny wynosi 95 zł miesięcznie. Do zasiłku rodzinnego przysługują też dodatki takie jak m.in. dodatek z tytułu urodzenia dziecka (jednorazowo 1000 zł na dziecko), dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka (193 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci), dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (95 zł miesięcznie).

Dodatek dla rodziny wielodzietnej

Jeśli masz już dziecko, a po narodzinach bliźniąt w rodzinie wychowywać będzie się co najmniej trójka dzieci, wówczas droga przyszła mamo możesz ubiegać się o dodatek dla rodzin wielodzietnych. Dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 95 zł miesięcznie. Przysługuje na trzecie i kolejne dzieci.

Jakie świadczenia na bliźniaki - Dofinansowanie z pracy z tytułu urodzenia dziecka

Nie każdy wie, że rodzice, których pracodawca zapewnia grupowe ubezpieczenie na życie, powinni sprawdzić, czy gwarantuje ono wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia dzieci. Jeżeli tak, to należy złożyć specjalny wniosek, który przeważnie dostępny jest w dziale kadr lub księgowości w firmie. Niezbędny jest również odpis aktu urodzenia dziecka oraz kopia dokumentu tożsamości matki. Na wypłatę świadczenia czeka się mniej więcej od dwóch dni do dwóch tygodni, a jego kwota jest zależna od składek odprowadzanych w  ramach ubezpieczenia.

Wniosek na darmową wyprawkę dla noworodka

Koniecznie zorientuj się, czy masz możliwość otrzymania bezpłatnej wyprawki dla noworodka. W niektórych miastach (np. Wrocław czy Warszawa) wystarczy w ciągu miesiąca od porodu złożyć wniosek w Urzędzie Miasta, aby dostać powitalny pakiet dla maluszków. Jedynym kryterium bywa zazwyczaj rozliczanie podatków na danym terenie przez jednego z rodziców dziecka. Najlepiej skontaktuj się ze swoim urzędem i dopytaj, czy możesz liczyć na tego typu wsparcie.

I jeszcze raz o oszczędnościach - są bardzo ważne

Kiedy zacząć oszczędzać będąc w ciąży z bliźniętami? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - odpowiednio wcześniej! Najlepiej już przy pierwszych planach dotyczących powiększenia rodziny zacząć oszczędzać i gromadzić kapitał. O ile nie robiliśmy już tego wcześniej, trzeba będzie przedsięwziąć pewne kroki. W końcu nawet niewielkie kwoty przydadzą się, gdy w krótkim okresie wydatki istotnie wzrosną w związku z pojawieniem się na świecie dwójki dzieci w tym samym momencie.

Trudno będzie wprawdzie zabezpieczyć się na każdą ewentualność, ale część przyszłych zakupów można zdyskontować. Dodatkowe kilka tysięcy złotych trzymane na lokatach powinno wystarczyć, by reagować na te większe bez potrzeby szukania pomocy u rodziny lub zadłużania się.

Zacznijmy zatem od przejrzenia wszelkich wydatków i uporządkowania domowych finansów. To czas, by zatroszczyć się o własne zdrowie, zrezygnować ze szkodliwych używek i zacząć się odpowiednio odżywiać. Warto także rozważyć ubezpieczenie na życie, o ile wcześniej już się o odpowiedni produkt nie zatroszczyliśmy. Dzieci "wywrócą" dotychczasowe życie do góry nogami. Prowadzi to do zmiany priorytetów, które w pełni podporządkowujemy nowym członkom rodziny. Każde dodatkowe zabezpieczenie z myślą o ich przyszłości jest warte rozważenia.

Torba pluszowa Teddy – Hello Skarbie
New
159 zł

Jakie świadczenia na bliźniaki - Nowa pozycja w domowym budżecie: „małe dzieci”

Potem jednak czekają nas bieżące wydatki na pieluchy, leki, ubranka. Koszt pieluch i artykułów higienicznych w przypadku bliźniąt to ok. 400-600 zł miesięcznie. Jeśli karmimy piersią, to przez pierwsze pół roku wyżywienie dzieci masz na szczęście za darmo, ale potem w ramach stopniowego rozszerzania diety dochodzą kolejne wydatki. Załóżmy, że będzie to ok. 200-300 zł miesięcznie. Sytuacja komplikuje się gdy dzieci trzeba karmić mlekiem modyfikowanym, wtedy wydatki na jedzenie mogą wzrosnąć o kolejne 400 zł miesięcznie. Mówimy więc o wydatkach 7.000 - 10.000 zł w skali roku!

Podczas pierwszego roku życia dziecka na pewno wpadną Ci jakieś wizyty u lekarza, większość pewnie uda się załatwić na NFZ, niestety przez długie kolejki w ramach publicznej opieki nie raz skusisz się zapewne na wizytę prywatną. Możliwe więc, że w ciągu roku dojdzie kilkaset złotych lub więcej tytułem wydatków na wizyty u specjalistów i leki.

Dzieci bardzo szybko wyrosną z ubranek, które skompletowałaś w ramach wyprawki, więc w ciągu roku będziesz musiała wymienić cały komplet ubranek, dokupić zimowy kombinezon, buciki, czapki i inne akcesoria. Kwota wydatków prawdopodobnie przekroczy 3.500 zł w przypadku ubrań ze sklepu.

Z wiekiem dzieci zaczną też interesować się otoczeniem, nic więc dziwnego, że z będziesz kupować zabawki i inne akcesoria. Tu właściwie górnej granicy nie ma. Załóżmy jednak, że na na zabawki wydasz ok. 1.000 zł, w końcu i tak zabawkami zasypią nas dziadkowie i inni goście. Na pewno pojawią się jeszcze jakieś niespodziewane koszty, łóżeczko turystyczne, wózek, wanienka. Łącznie – nie licząc podsumowanych wcześniej rzeczy absolutnie podstawowych, jak pieluchy i jedzenie – w budżecie domowym powinnaś rezerwować jeszcze 5.000 zł na wydatki w pierwszym roku życia dzieci.

Jakie świadczenia na bliźniaki – podsumowanie

Tworzenie budżetu domowego nigdy nie jest łatwe. No a zwłaszcza wtedy, kiedy niebawem w domu pojawi się dwójka słodkich maluszków. Pamiętaj jednak zawsze, że możesz sobie z tym poradzić. To, co przeczytałaś wyżej, to jedno, strategiczne myślenie to drugie. Niektóre produkty dla niemowląt (np. pieluszki) spróbuj kupować w hurtowych ilościach.

Przemyśl dobrze, co na pewno wykorzystasz. To pozwoli Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy, skorzystać z dodatkowych zniżek i zaplanować zakupy na dłuższy czas. Warto jednak pamiętać, że jak wspomniałam wcześniej, na początku dzieci będą bardzo szybko rosnąć, więc kupowanie pieluszek w danym rozmiarze w zbyt dużej ilości może spowodować, że część z nich nie zostanie wykorzystana. Dobrze jest też przed zakupem kilku paczek sprawdzić na niewielkiej ilości, czy dany produkt jest odpowiedni dla Twoich dzieci, np. nie uczula ich delikatnej skóry.

Maciek Jędrusik

About Maciek Jędrusik

Absolwent studiów dziennikarskich i socjologii mediów. Od wielu lat Content Creator, Copywriter, Freelancer oraz dumny tata 8-letniej Antosi. Od stycznia 2024 redaktor prowadzący serwisów Biztime i Geekblog oraz... bloger na Hello Skarbie! Zdecydowałem się na podjęcie tego wyzwania, ponieważ to właśnie ojcostwo postrzegam jako najważniejszą "robotę", jaką mam w życiu do wykonania. Jest ono dla mnie cały czas wielką szkołą prawdziwej miłości: takiej, która kocha nie za coś, lecz pomimo wszystko – i która wie, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. Prywatnie jestem wielkim fanem sportów motorowych. Z kolei brak zrozumienia wszechrzeczy jest dla mnie bodźcem do analizowania świata i ciągłej nauki. Jestem fanem teorii mrówki spacerującej po płycie lotniska, bozonu Higgsa, skali Kardaszowa i efektu "Setnej Małpy". Codziennie chcę wiedzieć więcej. Życie postrzegam jako krótką, otwartą przygodę, a nie jako problem do rozwiązania. Moje główne zainteresowania poza motoryzacją i motorsportem to kosmos, czas, rozrywka i geografia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *