Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

Jak odróżnić objawy ciąży od PMS?

jak odróżnić ciążę od pms

Jeśli zadajesz sobie (lub swojej wyszukiwarce internetowej) pytanie: „Czy jestem w ciąży, czy mam PMS?” będziesz chciała dostać jednoznaczną odpowiedź, jak odróżnić objawy ciąży od PMS. Jednak jak zapewne już wiesz – wcale nie jest to takie proste. Dodatkowo, matka natura nie ułatwia tutaj sprawy. Wszystko dlatego, że objawy wczesnej ciąży i zespołu napięcia przedmiesiączkowego są... niemal identyczne. I w tym tkwi właśnie całe zamieszanie.

Oczywiście, jak w przypadku większości procesów zachodzących w Twoim ciele, również w tym przypadku istnieje konkretny powód, dla którego tak się dzieje. Zasadniczo wszystko jest związane z hormonami, ponieważ zmiany hormonalne zarówno przed miesiączką, jak i we wczesnych stadiach ciąży, powodują wystąpienie szeregu bardzo podobnych do siebie objawów (przyjrzymy się im bliżej później).

Spis treści

Jak odróżnić objawy ciąży od PMS - co mówią specjaliści?

"Dobrym przykładem może być tutaj poziom estrogenu, który wzrośnie przed owulacją, podczas gdy poziom progesteronu wzrasta po owulacji, kiedy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Następnie mogą wystąpić dwa alternatywne scenariusze. Jeśli w ciągu następnych dwóch tygodni komórka jajowa zostanie zapłodniona, a zarodek zagnieździ się [w ścianie macicy], zachodzisz w ciążę. Jeśli ciąża jest na wczesnym etapie, objawy mogą być bardziej intensywne w okresie, w którym spodziewasz się miesiączki.

 Z drugiej strony, jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona i nie nastąpi ciąża, wyściółka macicy zacznie się złuszczać, ponieważ nie jest już potrzebna do ochrony dziecka. Wtedy z kolei rozpocznie się miesiączka. Jeśli w tym momencie objawy, których doświadczasz, zaczną ustępować, prawdopodobnie są one spowodowane przez PMS, a nie ciążę". - wyjaśnia dr Martha Perez, ginekolog z Washington University School of Medicine w stanie Missouri w USA.

Dlatego właśnie odróżnienie objawów PMS od objawów ciąży jest niezwykle trudne. Na szczęście istnieją pewne wyraźne różnice, jeśli chodzi o ciążę i zespół napięcia przedmiesiączkowego. Niektóre z nich mogą być bardzo subtelne i różnić się w zależności od każdej kobiety. W tym artykule właśnie takim, marginalnym różnicom przyjrzymy się nieco bliżej. Na samym początku jednak musimy dokładnie omówić czym właściwie jest PMS. Bez tej wiedzy nie będziemy bowiem mogli płynnie przejść do meritum tematu i co za tym idzie – skoncentrować się na różnicach w objawach.

Jak odróżnić objawy ciąży od PMS – zmory każdej kobiety

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zbiór fizycznych i emocjonalnych objawów, które wiele kobiet doświadcza przed rozpoczęciem menstruacji. Objawy te mogą występować kilka dni lub nawet kilka tygodni przed miesiączką i zazwyczaj ustępują po rozpoczęciu krwawienia. PMS jest bardzo powszechnym zjawiskiem, choć nasilenie objawów może się różnić w zależności od kobiety.

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą obejmować:

Fizyczne objawy:

  • Bolesność i obrzmienie piersi,
  • Bóle głowy,
  • Bóle mięśni i stawów,
  • Zatrzymywanie wody w organizmie
  • Ból podbrzusza.

Emocjonalne i psychiczne objawy:

  • Zmiany nastroju, takie jak drażliwość, smutek, agresja,
  • Napięcie emocjonalne,
  • Problemy ze snem,
  • Zmęczenie,
  • Zmniejszone zdolności koncentracji.
objawy PMS

PMS może być różnie odczuwane przez różne kobiety, zarówno pod względem intensywności objawów, jak i ich rodzaju. Niektóre kobiety mogą doświadczać tylko niewielkich dolegliwości, podczas gdy inne będą miały znaczne trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu w związku z silnymi objawami PMS.

Strategie zarządzania PMS obejmują zmiany w diecie, regularną aktywność fizyczną, terapię hormonalną, a w przypadkach silnych objawów, lekarz może zalecić nawet leczenie farmakologiczne. Jeśli kobieta doświadcza znacznych trudności związanych z PMS, najczęściej zaleca się konsultację z lekarzem.

PMS czy ciąża? Jak rozpoznać różnicę?

Dla wielu kobiet, moment oczekiwania na potwierdzenie ciąży lub nadejście miesiączki może być czasem niepewności i silnych emocji. Objawy ciąży często przypominają te związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, co może wprowadzać Cię w błąd.

Opóźnienie miesiączki:

Ciąża: Jednym z najczęstszych objawów ciąży jest opóźnienie miesiączki. Jeśli cykl menstruacyjny jest zazwyczaj regularny, opóźnienie może wskazywać na możliwość ciąży.

PMS: Opóźnienie miesiączki może również być wynikiem PMS, jednak to zjawisko jest zazwyczaj krótsze niż w przypadku ciąży.

Ból i obrzęk piersi:

Ciąża: Wczesne stadium ciąży często charakteryzuje się bólem i obrzękiem piersi. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi. Pamiętaj, że we wczesnej ciąży piersi mogą być szczególnie wrażliwe na dotyk i często stają się cięższe. Obszar wokół sutka może szczypać lub boleć. U niektórych kobiet na powierzchni piersi pojawiają się również bardziej widoczne żyły.

PMS: Również przed miesiączką kobiety doświadczają bólu piersi, jednak ich intensywność i czas trwania są odczuwalnie łagodniejsze, niż w przypadku zajścia w ciążę. Dodatkowo u pań cierpiących na PMS, objawy związane z piersiami są zwykle najbardziej widoczne tuż przed miesiączką i zwykle ustępują w trakcie miesiączki lub tuż po jej zakończeniu.

różnice pomiędzy ciążą a pms

Jak odróżnić objawy ciąży od PMS?

napięcie miesiączkowe a ciąża

Objawy hormonalne:

Ciąża: Wczesne objawy ciąży obejmują zmęczenie, nudności, wymioty i wzmożoną wrażliwość na zapachy, wynikające z nagłego wzrostu hormonów.

PMS: Objawy hormonalne PMS mogą obejmować zmęczenie, zmiany nastroju i uczucie napięcia, ale są one zazwyczaj mniej intensywne niż te związane z ciążą.

Krwawienie i plamienia:

Ciąża: Niektóre kobiety doświadczają lekkiego krwawienia, znanego jako plamienie implantacyjne, gdy zarodek przyczepia się do ściany macicy.

PMS: Plamienia mogą wystąpić przed miesiączką, ale zazwyczaj są one bardziej obfite niż krwawienie implantacyjne.

Objawy psychiczne:

Ciąża: Zmiany nastroju są częste zarówno na początku ciąży, jak i w dniach poprzedzających miesiączkę. Mogą one obejmować napady płaczu i uczucie drażliwości, niepokoju lub smutku. Wzmożone emocje, wahania nastroju, czy skrajne zmęczenie mogą być związane z ciążą.

PMS: Podobne objawy psychiczne występują również podczas PMS, ale różnice w ich intensywności są wówczas zdecydowanie mniejsze.

Zaparcia:

Badania sugerują, że zaparcia dotykają do 38% kobiet w czasie ciąży, ale mogą również wystąpić u osób tuż przed miesiączką.

Zaparcie występuje częściej w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Z kolei osoba cierpiąca na problemy z jelitami związane z PMS może odczuć ulgę po rozpoczęciu miesiączki.

objawy ciąży zmęczenie senność

Zmęczenie:

Ciąża: Zmęczenie jest częstym objawem wczesnej ciąży. Często utrzymuje się przez cały pierwszy trymestr, a niektóre kobiety odczuwają dokuczliwy brak sił przez wszystkie dziewięć miesięcy.

 PMS: Progesteron przyczynia się do uczucia zmęczenia i znużenia również przed okresem. Jednak w takim przypadku zmęczenie najczęściej ustępuje wraz z rozpoczęciem miesiączki.

Zmiany apetytu

Przypisywane zwykle ciężarnym zachcianki na nietypowe połączenia pokarmów bywają spotykane również i u kobiet zmagających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Bardzo często zdarza się również, że pewne produkty – nawet takie, które wcześniej kobieta wręcz wyjątkowo lubiła – nagle zaczynają być uznawane za niesmaczne czy nieprzyjemnie pachnące. Awersja do pokarmów raczej nie jest spotykana w przebiegu PMS, w ciąży jest już ona zdecydowanie bardziej możliwa.

Jak odróżnić objawy ciąży od PMS - Jak złagodzić PMS?

W celu złagodzenia objawów PMS powinnaś na samym początku sięgnąć po naturalne metody. Picie ziół o działaniu moczopędnym pomaga zwalczać obrzęki, a melisa łagodzi napięcie emocjonalne. Ruch na świeżym powietrzu i ćwiczenia relaksacyjne zmniejszają problemy związane z zaparciami, a na biegunki pomaga kilkudniowe ograniczenie ilości błonnika w diecie.

Jeśli naturalne metody łagodzenia PMS są niewystarczające, powinnaś niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. Ginekolog może zalecić przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, leków moczopędnych oraz łagodzących stany depresyjne lub lękowe.

Objawy specyficzne dla PMS – to warto wiedzieć

PMS pojawia się w drugiej połowie cyklu kobiecego i może obejmować objawy fizyczne, behawioralne i emocjonalne.

Zazwyczaj u kobiet przed wystąpieniem miesiączki co miesiąc mogą występować łagodne objawy, takie jak bóle piersi (tzw. Mastalgia cykliczna ), zmęczenie, wzdęcia i zły nastrój oraz ogólne samopoczucie. Jeśli natomiast objawy są poważniejsze, może to być przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne, w skrócie PMDD, czyli cięższa forma PMS.

Objawy szczególnie wskazujące na ciążę – zwróć na to szczególną uwagę!

Wystąpienie pewnych dolegliwości w szczególny sposób może sugerować, że pacjentka nie cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego, a tak naprawdę zaszła ona w ciążę. Przede wszystkim jako główny objaw można uznać brak miesiączki – wtedy, gdy opisanym wcześniej dolegliwościom towarzyszy takie właśnie zjawisko, szczególnie warto jest wykonać test ciążowy.

Innymi problemami, które są charakterystyczne dla ciąży, a raczej nie są spotykane w przebiegu PMS, są nudności i wymioty. Typowo pojawiają się one w dość krótkim nawet czasie i szacunkowo występują u nawet 8 na 10 spośród wszystkich kobiet spodziewających się dziecka.

Kolejnym przejawem tego, że możesz być w ciąży, są zmiany w obrębie Twoich brodawek sutkowych. Takie zjawiska, jak np. ich powiększenie czy zmiana barwy na ciemniejszą, raczej nie są obserwowane w przebiegu PMS. Jednak w ciąży są już one jak najbardziej możliwe. Zmiany w obrębie brodawek sutkowych mogą rozpoczynać się już w bardzo wczesnej ciąży.

Jak sprawdzić, czy to ciąża, czy napięcie przedmiesiączkowe?

Jeśli nie stosujesz środków antykoncepcyjnych, jesteś aktywna seksualnie, a miesiączka spóźnia się, to dobrym pomysłem będzie wykonanie domowego testu ciążowego. Jeśli jednak jego wynik będzie negatywny, lekarz może pomóc w dalszym zbadaniu przyczyny objawów. Natomiast jeżeli wynik testu okaże się pozytywny, jak najszybciej umów się na wizytę u ginekologa.

„Twój lekarz przeprowadzi w klinice test ciążowy z moczu i, jeśli jest to uzasadnione, badanie krwi w celu wykrycia poziomu hCG. Ważne jest, jeśli nie stosujesz antykoncepcji i jesteś aktywna seksualnie, abyś przyjmowała witaminy prenatalne, rzuciła palenie i picie oraz nie zażywała żadnych niedozwolonych środków rekreacyjnych. Pamiętaj zawsze, że rozwój płodu rozpoczyna się jeszcze zanim dowiesz się, że jesteś w ciąży.” - radzi  Robin Giles, certyfikowana pielęgniarka w Banner – University Medicine North w Tucson w Arizonie.

Podsumowanie

Jak sama widzisz, rozpoznanie, czy objawy są związane z ciążą czy PMS, może być niezwykle trudne. Zwłaszcza gdy obie sytuacje generują podobne symptomy. Najważniejsze jest jednak świadome obserwowanie swojego ciała, zwracanie uwagi na ewentualne zmiany i, w razie wątpliwości, skonsultowanie się z lekarzem. Testy ciążowe mogą również rozwiać wszelkie wątpliwości, umożliwiając szybkie potwierdzenie ciąży. Dla kobiet starających się o dziecko lub dbających o swoje zdrowie reprodukcyjne, zrozumienie różnic między objawami ciąży a PMS może być kluczowe.

Kochana mamo, koniecznie sprawdź nasze artykuły o pierwszych objawach ciąży, a także o nietypowych objawach ciąży 😊

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *