Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

Jak często rodzą się bliźnięta, trojaczki i wieloraczki? Zebraliśmy kilka ciekawostek w tym temacie

jak często rodzą się bliźnięta

Jak często rodzą się bliźnięta, trojaczki i wieloraczki? To pytanie bardzo często zadają sobie ci rodzice, którzy chcą statystycznie porównać możliwości ciąży mnogiej. Poród wieloraki, gdy na świat przychodzi duża liczba dzieci z jednej ciąży, zdarza się bardzo rzadko. Natomiast ciąża mnoga wiąże się z dużym ryzykiem dla zdrowia mamy i maluchów. Na szczęście wiele takich porodów zakończyło się sukcesem, tak jak pamiętny poród pięcioraczków z Krakowa, który zdarza się raz na 52 miliony przypadków! W dzisiejszym artykule skupimy się głównie na liczbach i statystykach, opowiem Ci też kilka ciekawostek związanych z ciążami mnogimi, a na koniec omówimy wszystko to, co powinnaś wiedzieć o przebiegu porodu w ciąży bliźniaczej. Rozsiądź się zatem wygodnie, zapraszam do lektury!

Spis treści

Jak często rodzą się bliźnięta – reguła Hellina

Naukowcy wykazują związek ilości ciąż bliźniaczych z miejscem zamieszkania. U Japończyków występuje o połowę rzadziej niż u białych osób. U czarnoskórych Amerykanów występuje częściej niż u białych Amerykanów. O tym, jak często występuje ciąża bliźniacza, mówi reguła Hellina. Według niej występowanie spontanicznych ciąż wielopłodowych u ludzi można wyliczyć matematycznie wg prostego wzoru: 1:85 x-1, gdzie „x” to ilość płodów w macicy.

Oznacza to, że bliźnięta występują raz na 85 ciąż, trojaki raz na 7225 ciąż, a czworaki co 6714125 ciąż.

Powyższą regułę występowania ciąż mnogich w populacji opracował Polak - Dyonizy Hellin - lekarz urodzony w 1867 roku. Z jego reguły korzysta dziś światowa medycyna i jest to dla nas oczywiście powód do dumy. W tym miejscu warto dodać, że jego wyliczenia dotyczą ciąż mnogich poczętych bez wspomagania farmakologicznego.

Co sprzyja poczęciu bliźniąt?

 • wiek mamy powyżej 35 roku życia,
 • wcześniejsze ciąże - powyżej 3 porodów,
 • wysoki wzrost i otyłość,
 • dieta obfitująca w produkty mleczne,
 • karmienie piersią,
 • duża liczba stosunków płciowych,
 • pora roku (większa szansa na ciążę bliźniaczą jest wtedy, kiedy do poczęcia dochodzi pomiędzy majem, a wrześniem),
 • ciąże wielopłodowe w rodzinie – dodatkowo badania pokazują, że skłonność do ciąż mnogich jest częściej dziedziczona przez kobiety niż mężczyzn
 • ciążę wielopłodowe w wywiadzie – jeśli masz już bliźnięta, szanse na kolejną taką ciążę są większe.
ciąże mnogie jak często ciąża bliźniacza statystyki

I tutaj pierwsza ciekawostka - ciąże wielopłodowe występują częściej na północy niż południu Europy.

Za to na świecie sytuacja wygląda następująco – na 1000 porodów 7 bliźniaczych występuje w Azji, 12 w Europie i Ameryce i aż 20 w Afryce! Jeśli chodzi o zapłodnienie in vitro, czy stymulację owulacji – to zwiększają one szansę na ciążę mnogą.

Jak często rodzą się bliźnięta – jak często rodzą się pięcioraczki?

No dobrze – wspomnieliśmy wyżej o bliźniętach, trojaczkach i czworaczkach. A co z... pięcioraczkami?

W tym przypadku prawdopodobieństwo takiej ciąży jest mniejsze, niż trafienie szóstki w Lotto. Pięcioraczki zdarzają się bowiem średnio raz na 52 mln ciąż. Szczęście takie spotkało w 2021 roku 30-letnią mieszkankę Gniezna, która 18 stycznia urodziła w Krakowie Anastazję, Klarę, Laurę, Wiktorię i Maksymiliana.

Jak podał szpital, maluchy urodziły się w 29. tygodniu ciąży. W poród zaangażowanych było łącznie 30 pracowników szpitala, a cała akcja porodowa przeprowadzona została w ciągu 15 minut.

Dzieci przyszły na świat przez cesarskie cięcie - poród naturalny w ogóle nie był brany w tym przypadku pod uwagę.

 "To była ciąża wcześniacza, to jest duże wcześniactwo i urazowość przy tak dużej liczbie dzieci byłaby większa i oczywiście zagrożona cięciem cesarskim. Przecież w brzuchu było 20 kończyn – to była niesamowita liczba". – przyznał prof. dr hab. Stefan Sajdak, zastępca dyrektora kliniki ds. Lecznictwa.

Jak często rodzą się bliźnięta – jak często rodzą się sześcioraczki?

Największe poruszenie wywołały jednak pierwsze w Polsce narodziny sześcioraczków. 20 maja 2019 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na świat przyszły cztery dziewczynki: Zosia, Kaja, Malwina i Nela oraz dwóch chłopców: Filip i Tymon. Ciążę rozwiązano w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie. Najmniejsze z dzieci ważyło 890 g, największe ok. 1300 g. Według szacunków sześcioraczki rodzą się raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie!

No dobrze, a co z... dziesięcioraczkami?! Tak – takie ciąże też się zdarzają. We wrześniu 2021 roku Radio Voice of the Cape ogłosiło niezwykłą nowinę. 37-letnia Gosiame Tamara Sithole ustanowiła nowy Światowy Rekord Guinnessa, jeśli chodzi o poród mnogi. Na świat wydała bowiem aż 10 dzieci: 7 chłopców i 3 dziewczynki. Lekarze zdecydowali się zakończyć ciążę cięciem cesarskim w 7. miesiącu, aby chronić życie i zdrowie matki i 8 dzieci. Tak, 8 dzieci – gdyż tyle płodów udało się dostrzec na badaniu USG. Zarówno lekarze, jak i rodzice, z ogromnym zdziwieniem, ale i radością przyjęli informację, że dzieci jest 10-cioro.

Poprzedni rekord Guinnessa w ilości dzieci urodzonych podczas jednego porodu należał do 25-letniej Halimy Cisse z Mali w Maroku, która urodziła dziewięcioraczki. Przy czym również lekarze przewidywali mniejszą liczbę dzieci, a dokładnie siódemkę.

Najbardziej płodna kobieta urodziła 69 dzieci – wszystkie jej ciąże były mnogie!

Rekordzistką pod względem urodzonych dzieci jest Fiodorowa Wasiljewa, Rosjanka mieszkająca w XVIII w. w Szui, mieście leżącym na wschód od Moskwy. Jej imię nie było znane, dlatego została nazwana po mężu, Fiodorze Wasiljewie.

W latach 1725–1765 urodziła 69 żywych dzieci. Z tej liczby zmarła jedynie dwójka, w niemowlęcym wieku. Co ciekawe, każda jej ciąża była mnoga. 16 razy urodziła bliźnięta, poza tym siedem trojaczków i cztery razy czworaczki. W sumie była w ciąży 27 razy. Ostatnie dzieci urodziła, mając ponad 50 lat. Nie są znane imiona dzieci, płeć, daty urodzenia czy śmierci.

jak często rodzą się bliźnięta

Przypadek Wasiljewej trafił do "Księga rekordów Guinnessa"

Pierwsza informacja o licznych dzieciach Wasiljewów pojawiła się w numerze "The Gentleman's Magazine" z 1783 r. Można tam przeczytać o 75-letnim chłopie żyjącym w dobrym zdrowiu, któremu pierwsza żona urodziła 69 dzieci.

 "Informacje, jakkolwiek zdumiewające, to jednak są wiarygodne, ponieważ pochodzą od angielskiego kupca przebywającego w Petersburgu. Kupiec ten poinformował też, że chłop miał być przedstawiony cesarzowej" – można przeczytać w periodyku.

Informacje o 69 dzieciach pojawiały się też w innych publikacjach z XVIII czy XIX wieku, jednak artykuły z XX w. mówiły o tym, żeby traktować je "z ostrożnością". Francuska Akademia Nauk bezskutecznie próbowała zweryfikować informacje o dzieciach Wasiliewów.

Poduszka ciążowa literka "C" z łuską gryki
top
199 zł

Jak często rodzą się bliźnięta – Najliczniejsza rodzina w Polsce

W Polsce najwięcej dzieci na świat przyprowadzili Grażyna i Jan Karczewscy, mieszkający na Mazurach, w gminie Grodziczno. Doczekali się 11 chłopców i 10 dziewczynek. Między najstarszym Sebastianem, a najmłodszym Mikołajem jest 24 lat różnicy.

Jak często rodzą się bliźnięta – jak często zdarza się ciąża mnoga i co ma na nią wpływ?

Ciąże mnogie statystycznie zdarzają się 7-20 razy na 1000 porodów. Ta rozpiętość zależy od szerokości geograficznej i rasy rodziców. Najczęściej w ciążę wielopłodową zachodzą Afrykanki, kolejno Europejki, a najrzadziej Azjatki. Na prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej wpływ ma przede wszystkim genetyka, wiek kobiety oraz wcześniejsze leczenie niepłodności.

Czynniki wpływające na ciążę mnogą:

Genetyka: szansa na ciążę wielopłodową wzrasta, jeśli dziadkowie, rodzice lub rodzeństwo rodziców to jedno z bliźniąt. Badania pokazują, że skłonność do ciąż mnogich jest częściej dziedziczona przez kobiety niż przez mężczyzn.

Leczenie niepłodności: ciąża mnoga może być wynikiem leczenia hormonalnego u kobiet mierzących się z niepłodnością. Zdarza się, że następuje owulacja kilku komórek jajowych w jednym lub dwóch jajnikach. W przypadku leczenia in vitro bliźnięta pojawiają się w wyniku użycia kilku zarodków na raz, co aktualnie nie zdarza się już często. Zwiększa to szansę na powodzenia zapłodnienia, ale równocześnie podnosi ryzyko ciąży mnogiej.

Wiek: kobieta po 35. roku życia częściej zostają matkami bliźniąt z uwagi na zwiększone stężenie hormonu FSH, który wpływa na dojrzewanie komórki. U takich kobiet częściej występuje podwójna owulacja, czyli uwolnienie dwóch jajeczek na raz, co natura uczyniła  swoistym „ubezpieczeniem ewolucyjnym”. Kobieta późno zachodząca w ciążę ma więc niejako od natury większą szansę na więcej niż jedno dziecko.

Antykoncepcja hormonalna: Niekiedy wpływ na ciążę mnogą ma również długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Po odstawieniu tabletek i rozpoczęciu starań o ciążę, jajniki zaczynają wzmożoną pracę, która może skutkować właśnie ciążą mnogą. Prawdopodobieństwo ciąży mnogiej wzrasta również u kobiet, które wcześniej były już w ciąży wielopłodowej – jest nawet o 2-10 razy wyższe.

Poród w przypadku ciąży bliźniaczej

W około 50% przypadków ciąż bliźniaczych poród przebiega bez powikłań. Samoistna czynność porodowa rozpoczyna się przeciętnie wcześniej w porodach mnogich niż w pojedynczych, a termin jej wystąpienia jest odwrotnie proporcjonalny do liczby płodów. Na ogół ciąża bliźniacza u kobiet rodzących pierwszy raz rozwiązywana jest drogą cięcia cesarskiego za wyjątkiem położeń główkowych obu płodów natomiast u wieloródek sposób rozwiązania ciąży zależy od położenia płodów i od ogólnej sytuacji położniczej, ocenianej przez zespół medyczny prowadzący poród.

W porodzie siłami natury okres rozwierania szyjki macicy jest najczęściej przedłużony w wyniku osłabionej czynności skurczowej macicy na skutek jej rozciągnięcia przez rozwijające się płodu. Poród mnogi najczęściej trwa krócej niż w przypadku porodu jednego płodu, ze względu na wielkość maluszków w ciąży mnogiej. Po urodzeniu pierwszego dziecka po przerwie trwającej około 20-30 minut następuje poród drugiego dziecka. Okres łożyskowy następuje dopiero po porodzie obu płodów.

Jak często rodzą się bliźnięta – Powikłania w porodzie mnogim

Występujące powikłania porodu są głównie spowodowane nieprawidłowym położeniem i ułożeniem płodów oraz znacznym rozciągnięciem macicy.

 • W wyniku nieprawidłowego położenia i ułożenia następuje utrudnienie wstawiania się w rezultacie czego dochodzi do niewczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. Jest to powikłanie charakterystyczne dla ciąży bliźniaczej występujące na 8-14 dni przed właściwym terminem porodu, którego częstym następstwem jest poród przedwczesny występujący u około 35% wszystkich porodów mnogich.
 • Wynikiem nadmiernego rozciągnięcia macicy jest osłabienie czynności skurczowej macicy i przedłużenie czasu trwania porodu czego następstwem może być zakażenie matki lub jej fizycznie wyczerpanie. Po urodzenie pierwszego bliźniaka wzrasta ryzyko przedwczesnego oddzielenia łożyska drugiego bliźniaka powodujące jego niedotlenienie i stan zagrożenia życia. W okresie łożyskowym skutkiem nadmiernego rozciągnięcia macicy jest atonia macicy zagrażająca trudnym do opanowania krwawieniem.
Poduszka wałek z łuską gryki w ciąży i do karmienia
hot
149 zł
Jak często rodzą się bliźnięta – podsumowanie

Choć ciąża mnoga często bywa źródłem wielu wyzwań i niepokoju zarówno dla przyszłych rodziców, jak i dla ich lekarzy, nie wszystkie wyniki badań naukowych dostarczają powodów do zmartwień. W ostatnim czasie badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle donieśli, że bliźnięta, zwłaszcza jednojajowe żyją dłużej, za sprawą efektu ochronnego, który daje im wsparcie społeczne brata bliźniaka lub siostry bliźniaczki.

Jeśli chcesz poznać stopień ryzyka w ciąży mnogiej, zapraszamy Cię do tego artykułu.

Jeśli masz powyżej 35 lat, być może zainteresuje Cię również artykuł: ciąża po 35 roku życia - w dzisiejszych czasach to już nie dziwi. Zapraszamy!

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *