Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

Czego unikać w ciąży? Lista nieoczywistych wskazówek dla przyszłych mam

czego unikać w ciąży czego nie robić w ciąży czego nie jeść w ciąży

Czego unikać w ciąży? Na samym początku ustalmy fakty. Jeśli czytasz ten tekst oznacza to najpewniej, że spodziewasz się dziecka. No bo przecież w innym wypadku byś nie "kliknęła" nasza droga, przyszła mamo. Jeśli już się tutaj spotkaliśmy to wiem również, że zależy Ci na tym, aby Twoja ciąża przebiegała w sposób absolutnie idealny. To jest arcyzrozumiałe, bowiem „Ciąża jest jak dar od Boga, który rozkwita w naszych sercach.” – jak pisał wielki poeta Johann Wolfgang von Goethe. Ale ciąża jest nie tylko cudownym stanem serca i ducha, ale również wielką odpowiedzialnością i jeszcze większym...Wyzwaniem.

Te dziewięć miesięcy na pewno będzie wspaniałe w kontekście pojawienia się na świecie ukochanego dziecka, ale również w pewnych momentach będzie bardzo trudne. Nowa sytuacja wymaga bowiem relatywnie szybkiego przeorganizowania życia oraz przede wszystkim – zmiany niektórych nawyków.

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w życiu, a nad tym możesz pracować jeszcze zanim dziecko się urodzi. Wraz ze zmianami w Twoim ciele może zaistnieć potrzeba zrezygnowania z rzeczy i czynności, które dotychczas były dla Ciebie codziennością. Oto kilka wskazówek, czego należy unikać w ciąży, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko dziecku, ale również sobie.

Na początku jednak pragnę Cię uspokoić. Nie oznacza to, że gdy wynik testu ciążowego wyjdzie pozytywny, będziesz musiała pożegnać się ze wszystkim, co kochasz. Nie, ale na pewno nie obejdzie się bez wprowadzenia pewnych zmian. Oto krótki przewodnik po wszystkim, czego powinnaś wystrzegać się czasie ciąży (i rzeczach, które możesz zamiast tego zrobić). Zapraszamy do lektury

Spis treści

Czego unikać w ciąży? Pomińmy to, o czym już wiesz

Ciąża to oczywiście mniejsze lub większe wyrzeczenia. Nie idźmy jednak w truizm - każda kobieta w ciąży wie, że nie wolno palić, pić alkoholu i zażywać innych środków zmieniających nastrój (tak – mam tu na myśli dopalacze i narkotyki).

 W tym tekście intencjonalnie pominiemy również kwestie żywieniowe – z jednego prostego powodu. Odżywianie w trakcie ciąży to temat rzeka, któremu poświęcimy więcej uwagi w innym artykule. Będzie on traktował stricte o tym, jakże ważnym zagadnieniu i właśnie wtedy rozłożymy temat na części pierwsze. Gdybyśmy chcieli porozmawiać o tym tutaj, ten poradnik urósłby do rozmiarów niemal encyklopedycznych, a nie o to w tej chwili przecież chodzi.

 Lekarze prowadzący ciążę z reguły sugerują też, aby zbytnio się nie przemęczać. To również jest przecież zrozumiałe i ze wszech miar oczywiste. Dlatego dzisiaj nie będziemy rozwodzić się nad tym, co jest jasne jak słońce. Szkoda na to czasu.


szczęśliwa ciężarna

Skupimy się na zupełnie innych, mniej oczywistych aspektach.

Po pierwsze – stoicki spokój

Z medycznego punktu widzenia ciąża jest złożonym zjawiskiem, obejmującym szereg zmian morfologicznych i czynnościowych zachodzących u kobiety ciężarnej w okresie 280-ciu dni (40-tu tygodni w przypadku ciąży prawidłowej), które mają wpływ na jej stan psychiczny i emocjonalny.

 Funkcjonowanie psychiczne oraz potrzeby emocjonalne kobiet w ciąży istotnie różnią się w porównaniu do innych okresów ich życia. Szczególnie pierwsza ciąża jest dla kobiety wyjątkowa i mocno koncentruje jej uwagę, ponieważ wszystko, czego doświadcza przyszła matka – zmiany w organizmie, zmiany sytuacji życiowej – wydarza się po raz pierwszy. To wszystko jest nowe, nieznane i wiąże się z przeżywaniem wielu przeciwstawnych emocji, różnych w poszczególnych trymestrach ciąży. W tym również - stresu. Dlatego właśnie na pierwszym miejscu powinnaś zadbać o spokój ducha.

 Jeśli stresujesz się tylko od czasu do czasu, jest mało prawdopodobne, że będzie to niosło daleko idące konsekwencje dla Twojego dziecka.Jeśli jednak codziennie lub częściej niż zwykle odczuwasz stres i niepokój i trudno Ci sobie z tym poradzić, poproś o pomoc położną lub lekarza. Ekstremalny, długotrwały stres może narazić Cię na większe ryzyko przedwczesnego porodu i wydanie na świat dziecka z niską masą urodzeniową.

Pamiętaj - ciąża to wydarzenie zmieniające życie, więc naturalne jest to, że czasami czujesz się przytłoczona. Rozmowa z partnerem, członkami rodziny, przyjaciółmi lub innymi kobietami w ciąży może pomóc Ci opanować poziom stresu. Pomocne mogą być również regularne uspokajające ćwiczenia oddechowe oraz joga prenatalna.

Czego unikać w ciąży? Sauna i jacuzzi

Niewiele jest badań dotyczących korzystania z saun, jacuzzi i podobnych ogrzewanych obiektów rekreacyjnych podczas ciąży. Zaleca się jednak ich unikać, ze względu na ryzyko przegrzania, odwodnienia i omdlenia.

 W czasie ciąży prawdopodobnie będzie Ci cieplej. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych i zwiększonego ukrwienia skóry. Te zmiany hormonalne mogą często powodować, że będąc w ciąży możesz czuć się słabo.

czy można iść do sauny w ciąży
czy można iść do jaccuzi w ciąży

Jeśli się przegrzejesz, więcej krwi przepływa blisko skóry, aby pomóc schłodzić ciało poprzez pocenie się. Oznacza to mniejszy przepływ krwi do narządów wewnętrznych, takich jak mózg. Jeśli tak się stanie, Twój mózg może nie otrzymać wystarczającej ilości krwi, a co za tym idzie, tlenu. Może to powodować uczucie omdlenia. Dlatego właśnie na okres 9 miesięcy lepiej jest całkowicie zrezygnować z tego typu aktywności. Zdecydowanie lepiej jest wziąć krótką, 10-minutową ciepłą, ale nie gorącą kąpiel lub prysznic.

Zwróć uwagę, jakie leki przyjmujesz, lub chcesz przyjąć

Obecnie swobodny dostęp do leków zwiększa ryzyko ich nadużywania, również w okresie ciąży. Nawet z pozoru „niewinne” leki, takie jak aspiryna, tabletki od bólu głowy, salicylany, sulfonamidy, mogą spowodować uszkodzenia płodu (np. wady rozwojowe). Leki mogą też zaburzyć przebieg ciąży, a po urodzeniu wywołać chociażby wiotkość mięśni i zaburzenia oddychania. Dlatego zanim przyjmiesz jakikolwiek lek, należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Dlatego zanim przyjmiesz jakikolwiek lek, należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Botoks i peeling

Kiedy używasz botoksu ze względów kosmetycznych lub medycznych, zasadniczo wstrzykujesz toksynę do krwioobiegu. Peelingi chemiczne (czyli kwasowe) polegają (dosłownie) na nakładaniu chemicznych środków złuszczających bezpośrednio na skórę.

Ponieważ w czasie ciąży należy unikać narażenia na niepotrzebne chemikalia i toksyny, z takimi zabiegami najlepiej jest poczekać do porodu.

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i objawy ciąży nigdy nie będą takie same. Jeśli coś Cię niepokoi lub masz wrażenie, że coś jest nie tak, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. A jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży – gratulacje! To ważny moment w Twoim życiu.

Czego unikać w ciąży - Chemia gospodarcza

bezpieczne detergenty w ciąży

Będąc w ciąży zawsze sprawdzaj etykiety środków czyszczących aby upewnić się, że nie ma ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Jeżeli korzystasz ze środków czyszczących, klejów, farb lub innej chemii gospodarczej, postępuj zgodnie ze wskazówkami bezpieczeństwa zawartymi na etykiecie. Podczas sprzątania upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane – otwórz okna i drzwi.

 Również niektóre środki na mole i dezodoranty toaletowe zawierają substancję zwaną naftalenem. Jego zbyt duże ilości mogą uszkodzić komórki krwi, prowadząc do stanu zwanego anemią hemolityczną. Objawy, które mogą wystąpić po narażeniu na duże ilości naftalenu, obejmują zmęczenie, utratę apetytu, nudności, wymioty i biegunkę. A tego wszystkiego chcesz z przyczyn oczywistych uniknąć.

Ćwiczenia w ciąży - tylko te bezpieczne

Wspaniale jest być aktywnym i zachować dobrą formę podczas ciąży. Ćwiczenia nie zaszkodzą rozwijającemu się dziecku, o ile ćwiczysz na bezpiecznym poziomie. Pamiętaj też, że regularna aktywność fizyczna jest lepsza niż sporadyczne, ale intensywne ćwiczenia.

Zawsze skonsultuj się ze swoją położną lub lekarzem, aby upewnić się, że nie występują żadne problemy zdrowotne uniemożliwiające Ci wykonywanie ćwiczeń.

Jest kilka sportów i ćwiczeń, których powinnaś jednak unikać w czasie ciąży. Obejmują one:

Czego unikać w ciąży - Malowanie. Nie – to nie jest żart

Wiele przyszłych mam będąc w ciąży pragnie, aby pokój ich dziecka od samego początku był idealny – odnowiony, czysty, schludny i przytulny. Oczywiście jest to absolutnie zrozumiałe i nie ma w tym niczego złego. Malowanie ścian powinniśmy jednak zlecić komuś innemu, lub poczekać z tym do narodzin maleństwa.

 Ryzyko, że opary nowoczesnych farb domowych okażą się szkodliwe dla dziecka jest niskie, ale nie można dokładnie i miarodajnie go określić. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nawet w warunkach laboratoryjnych bardzo trudno jest zmierzyć substancje i chemikalia wchłaniane przez organizm, podczas czynności takich jak malowanie.

malowanie pokoju dziecięcego w ciąży

Do tej pory przeprowadzono bardzo niewiele badań dotyczących wpływu oparów farb na nienarodzone dziecko. Nieliczne testy, które przeprowadzono, pokazują, że ryzyko jest niezwykle niskie, ale lepiej jest dmuchać na zimne.

 Szczególnie pamiętaj o tym w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy zaczynają rozwijać się  narządy dziecka. Wszelkie szkodliwe opary lub substancje chemiczne obecne na tym etapie mogą mieć poważniejszy wpływ na ciążę. Jako środek ostrożności najlepiej unikać malowania do 14. tygodnia ciąży. W tym czasie zdecydowanie lepiej będzie wybrać dekoracje do pokoju malucha lub zrobić porządną wyprawkę do szpitala.

Wizyta w solarium w ciąży również nie będzie dobrym pomysłem

Jak powszechnie wiadomo, solaria emitują promienie ultrafioletowe (UV), czyli ten sam rodzaj szkodliwego promieniowania, który występuje w świetle słonecznym. Korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry, w tym czerniaka złośliwego - najpoważniejszą postać tego nowotworu.

Niektóre badania naukowe sugerują, że może istnieć związek między zwiększoną ilością promieni UV a niedoborem kwasu foliowego. Dzieje się tak, ponieważ promienie UV mogą rozkładać kwas foliowy. W tym ostatnim aspekcie naukowcy jednak dalej nie są zgodni i cały czas pozostaje to przedmiotem sporów i dyskusji.

Będąc w ciąży możesz łatwo zauważyć, że Twoja skóra jest bardziej wrażliwa niż zwykle. Jeśli w ciąży korzystasz z solarium, ryzyko poparzenia skóry może być zatem znacząco podwyższone.

czy można korzystać z solarium w ciąży
Czego unikać w ciąży - Podsumowanie

Ciąża to czas pełen radości, ale i wielu wyrzeczeń. Ponieważ przez te dziewięć miesięcy jesteś odpowiedzialna za drugiego człowieka, zachęcamy Cię do zachowania szczególnej ostrożności. To właśnie dla Ciebie powstał ten teks bazujący na naszych własnych doświadczeniach.

Pamiętaj, że stosując się do naszych rad chronisz nie tylko siebie, ale również zwiększasz szanse dziecka na prawidłowy rozwój. A przecież każdej przyszłej mamie zależy najbardziej na tym, aby jej potomstwo urodziło się zdrowe i mogło w przyszłości bez przeszkód korzystać ze wszystkich uroków życia. I tego Tobie oraz Twojemu dziecku, życzymy z całego serca!

A jeśli już interesuje Cię, co w ciąży jest prawdą, a co mitem, koniecznie sprawdź nasz artykuł: Fakty i mity w ciąży. W tym artykule porządnie rozprawiliśmy się z wciąż krążącymi w społeczeństwie kłamstwami bez pokrycia!

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *