9 miesiąc ciąży - co się zmienia? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, koniecznie sprawdź nasz artykuł z serii – ciąża: miesiąc po miesiącu – 8 miesiąc
Ostatni, dziewiąty miesiąc ciąży to bez dwóch zdań najbardziej ekscytujący, a jednocześnie stresujący czas dla każdej przyszłej mamy. Do porodu bowiem zostało kilka tygodni, a może nawet dni, czy godzin. Warto poświęcić ten stosunkowo krótki czas na odpoczynek i relaks. Aby jednak móc w spokoju cieszyć się tym ostatnim etapem, sprawdź, czy na pewno jesteś odpowiednio przygotowana do przyjścia dziecka na świat. O wyprawce dla malucha szerzej pisaliśmy w tym artykule, dlatego jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, lub często odwiedzasz naszego bloga, ale przegapiłaś ten tekst, koniecznie sprawdź naszą listę niezbędnych rzeczy dla noworodka.
Wyprawka dla dziecka to oczywiście nie koniec! Każda przyszła mama jeszcze w trakcie trwania ciąży zastanawia się co warto spakować do torby, którą zabierze ze sobą do szpitala, gdy nadejdzie „ten moment”. Ze względu na ograniczoną ilość bagaży, które pomieści szpitalny pokój trzeba spakować tylko to co najważniejsze i niezbędne. W tym przypadku również stworzyliśmy listę rzeczy najpotrzebniejszych.
Dodatkowo jak zawsze omówimy sobie najczęstsze objawy towarzyszące ostatniemu miesiącu ciąży oraz sprawdzimy jak rozwija się maluch.
9 miesiąc ciąży – co się zmienia – który to tydzień?
36 tydzień ciąży to początek 9 miesiąca i również jej III trymestr. Obejmuje miesiące do 40 tygodnia ciąży, czyli tak naprawdę do porodu. Do porodu zostało już niewiele czasu.
Zmiany u dziecka w 9 miesiącu ciąży
W 9. miesiącu ciąży dziecko jest już na tyle rozwinięte, że doskonale potrafi okazywać swoje emocje. Możesz poczuć się zaskoczona, ale to właśnie Ty nauczyłaś swoje maleństwo ich odczuwania. Hormony, które wydziela Twoje ciało w momentach radości, relaksu czy stresu, wraz z krwią przekazywane są dziecku. W ten sposób w jego pamięci utrwalają się najważniejsze emocje.
To tzw. komunikacja prenatalna. Dzięki niej maleństwo jeszcze w brzuchu potrafi zareagować na bodźce, które je wyciszają lub pobudzają. To właśnie dlatego tak ważna jest dbałość o Wasze dobre samopoczucie, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży.
W 37. tygodniu ciąży dziecko jest już gotowe do życia poza Twoim łonem. Na tym etapie pełnię rozwoju osiągają jego płuca, dzięki którym maleństwo jest już zdolne do samodzielnego oddychania poza brzuchem mamy.
To oznacza, że choć planowo ciąża powinna trwać 40. tygodni, dziecko może tak naprawdę przyjść na świat w każdej chwili. Bardzo rzadko się zdarza, że dzieci rodzą się w określonym terminie. W ostatnich tygodniach spędzonych w brzuchu mamy dziecku przybędzie jeszcze kilka centymetrów. Może też przybierać na wadze nawet około 30 g dziennie ze względu na gromadzący się pod skórą tłuszcz. Dziecko w 37. tygodniu ciąży waży około 2859 g i mierzy 48,6 cm – trzeba jednak pamiętać, że na tym etapie ciąży dzieci bardzo różnią się od siebie rozmiarami.
9 miesiąc ciąży – co się zmienia?
Objawy ciąży w 9 miesiącu
W 37. tygodniu ciąży Twoje łożysko waży około 700 g, co jest niewątpliwie dużym obciążeniem. Na szczęście pod koniec ciąży raczej nie przybędzie Ci już dodatkowych kilogramów. Mimo to wciąż możesz odczuwać silne bóle pleców, towarzyszyć Ci będą obrzęki, a skóra na brzuchu będzie silnie napięta.
Możesz zaobserwować także coraz bardziej intensywne upławy z pochwy. Wydzielina tego typu pojawia się już około 18 tygodnia ciąży, jednak to właśnie teraz Twój organizm zaczyna właściwe przygotowania do porodu i jej gęstość oraz ilość mogą się zmienić. Zwiększenie wydzielania śluzu szyjkowego ma Ci ułatwić poród. Z tego samego powodu zaczynają się pojawiać skurcze przepowiadające. Mogą Ci one dokuczać nawet kilka razy w ciągu dnia, jednak ustępują samoistnie. Jeśli skurcze nie nasilają się i występują z coraz mniejszą częstotliwością, możesz być spokojna – to fałszywy alarm.
Zgaga
W 36. tygodniu częstą zmorą przyszłej mamy jest zgaga. Przyczyną jej pojawienia się jest ucisk dziecka na żołądek. Jest ona bardzo uciążliwa i uniemożliwia matce zjedzenie obfitego posiłku. Aby chociaż w minimalnym stopniu złagodzić dolegliwości, należy jeść mało oraz przybierać pozycję leżącą. Położenie się na lewym boku zapobiegnie cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Warto też stosować odpowiednią dietę, która pozwoli łatwiej przejść przez czas oczekiwania na potomka.
Hemoroidy
Zdarza się, że u ciężarnych występują hemoroidy. Ich przyczyną jest wzmożony nacisk malucha na dolne partie ciała. Na tę dolegliwość można stosować maści i czopki, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży i mają wysoką skuteczność działania.
Hemoroidy nie stanowią również przeciwwskazań do porodu naturalnego i w żadnych stopniu nie zagrażają zdrowiu kobiety oraz dziecka. Jeśli jednak hemoroidy są w zaawansowanym stadium, lekarz może zdecydować o konieczności wykonania cesarskiego cięcia. W czasie występowania hemoroidów w ciąży warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i wzbogacenie posiłków o produkty bogate w błonnik.
Krwawienie w jamie ustnej
III trymestr ciąży to również okres zmian w układzie krwionośnym. Naczynia stają się kruche i mogą pękać. Z tego powodu przyszłej mamie może dokuczać dyskomfort związany z dziąsłami, które mogą nawet krwawić. Mimo to nadal zaleca się ich codzienne szczotkowanie, aby nie dopuścić do zakażenia jamy ustnej. Wszelkie infekcje mogą bowiem doprowadzić do przedwczesnego porodu. Oczywiście w 36. tygodniu ciąży poród jest możliwy, jednak maluch może wymagać pomocy przy oddychaniu.
Nietrzymanie moczu
Problem z nietrzymaniem moczu w dużej mierze zależy od liczby przebytych ciąż, rodzaju poprzednich porodów, wieku kobiety, a nawet wskaźnika BMI czy przewlekłych zaparć Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) może występować w czasie dużego wysiłku, wykonywania lekkich czynności, a nawet w czasie pozycji leżącej. WNM wzrasta wraz z progresją ciąży i najczęściej występuje właśnie w 36. tygodniu ciąży, a przy tym może dotyczyć kobiet nawet rok po porodzie.
Ze względu na silne uciskanie przez dziecko krocza, a tym samym w dużej mierze pęcherza, jego objętość się zmniejsza. W wyniku tego ciężarna odczuwa wrażenie częstej potrzeby skorzystania z łazienki, zarówno w dzień, jak i w nocy. Mimo nieprzyjemnego odczucia niezbędne jest ciągłe nawadnianie organizmu.
9 miesiąc ciąży co się zmienia - Upławy
W ostatnich tygodniach ciąży mogą pojawiać się coraz większe ilości białego, gęstego śluzu. Powstaje on w wyniku działania estrogenów i zwiększenia przepływu krwi w obszarze pochwy. Śluz pod taką postacią nie jest powodem do niepokoju – upławy mają przede wszystkim chronić pochwę przed drobnoustrojami i infekcjami, a także mają za zadanie utrzymać równowagę bakteryjną w pochwie.
Niestety, wydzielanie śluzu nie jest możliwe do zatrzymania, dlatego najlepiej stosować wkładki higieniczne, które należy często wymieniać, dzięki czemu zachowamy odpowiednią higienę. W przypadku upławów pod żadnym pozorem nie należy stosować tamponów.
Jeśli śluzowi towarzyszy nieprzyjemny zapach, a przy tym uczucie pieczenia i ślady zaczerwienienia, ciężarna jak najszybciej powinna skonsultować sytuację z lekarzem prowadzącym ciążę, aby wykluczyć możliwość wystąpienia infekcji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieleczona infekcja może spowodować wystąpienie przedwczesnego porodu.
9 miesiąc - co się zmienia i o czym nie możesz zapomnieć?
W ostatnich tygodniach ciąży, przed wyliczonym terminem rozwiązania powinnaś być szczególnie ostrożna i zwracać uwagę na wszelkie charakterystyczne sygnały. Poród tak naprawdę może rozpocząć się w każdej chwili. Pamiętaj, że w wyznaczonym terminie rodzi się tylko do 5% dzieci. Znaczna większość maluszków rodzi się przed terminem, więc do porodu powinnaś być przygotowana odpowiednio wcześniej. Pomyśl już zawczasu, kto pomoże Ci dostać się na porodówkę, gdy cała "akcja" już się rozpocznie. Unikaj też w tym czasie dłuższych wyjazdów oraz – jeszcze raz przypominamy – miej zawsze porządnie spakowaną torbę do szpitala!
Skurcze przepowiadające a porodowe – jak je odróżnić?
Gdy pojawią się pierwsze skurcze, to najważniejsze w takim przypadku jest to, by zachować spokój. Może być to trudne, jednak to pozwoli zapanować nad sytuacją i podejmować racjonalne decyzje. Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających?
Skurcze porodowe przede wszystkim są regularne, ponadto z biegiem czasu stają się mocniejsze i dłuższe, a przedporodowe nie dość, że zwykle nie występują regularnie, to z czasem się nie nasilają. Typowe dla nich jest też to, że ból im towarzyszący jest rozległy, obejmuje nie tylko brzuch, ale również plecy, czego nie ma przy skurczach przepowiadających. Objawy dodatkowe świadczące o początku akcji porodowej to odejście wód płodowych.
9 miesiąc ciąży co się zmienia
Jakie badania zrobić w 9 miesiącu ciąży?
Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, w 37. tygodniu ciąży warto powtórzyć badanie pozwalające wykryć kiłę, a tym samym określić ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka. To ponowne badanie VDRL lub WR, które było wykonywane już raz, na początku ciąży. Jeśli jeszcze nie przeprowadzałaś badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B, to także odpowiedni moment.
Pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży wykonać trzeba także inne badania, takie jak:
- morfologia krwi
- badanie ogólne moczu
- badanie w kierunku HIV i HCV
- badanie w kierunku paciorkowców B-hemolizujących
- ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji
Jeśli więc do tej pory nie zostały one przeprowadzone, to najwyższy czas, aby je wykonać.
Jeśli termin porodu minął, koniecznie musisz wykonywać też regularnie badania KTG.
Odejście wód płodowych – kiedy do szpitala?
Zbliżający się termin porodu może powodować nasilony stres u ciężarnych. Ze zniecierpliwieniem i wyczuleniem wyglądają jakiejkolwiek oznaki rozpoczynającego się porodu, spodziewając się w pierwszej kolejności spektakularnego odejścia wód płodowych. Tymczasem worek owodniowy wcale nie musi pęknąć w I fazie porodu i nie musi to być zjawisko intensywne i nagłe. A więc jak wygląda odejście wód płodowych? Które objawy powinny niepokoić? Jak szybko jechać do szpitala? Sprawdźmy to!
Płyn owodniowy i jego rola
Zadaniem worka owodniowego, w którym znajduje się dziecko i płyn owodniowy (tzw. wody płodowe) jest ochrona płodu i zapewnienie mu najbardziej komfortowych warunków. Płyn owodniowy amortyzuje przed wstrząsami i uderzeniami, wycisza dźwięki, pozwala zachować stałą, bezpieczną temperaturę ciała i wspomaga rozwój płodu, tworząc przyjazne środowisko.
Obecność płynu owodniowego chroni płód przed bakteriami. W rzadkich przypadkach, gdy worek owodniowy pęknie przedwcześnie (zdarza się to u 1% kobiet) nawet w I lub II trymestrze ciąży, największe ryzyko grozi właśnie ze strony infekcji bakteryjnej.
Czy każdej kobiecie „odchodzą wody”?
W filmach symptomem każdego porodu jest intensywne i jednoznaczne wypłynięcie płynu owodniowego. Zazwyczaj jest to potężne chluśnięcie, które nie pozostawia wątpliwości – zbliża się poród. W prawdziwym życiu sytuacja rzadko kiedy jest tak jednoznaczna.
Po pierwsze, nie każdej kobiecie odchodzą wody płodowe.
Po drugie, odejście wód płodowych to najczęściej sączenie się, które kobieta może pomylić z upławami lub popuszczeniem moczu.
Po trzecie, wody płodowe wypływają zazwyczaj między 1. a 2. fazą porodu. Bardzo często kobieta nie jest nawet świadoma, że wody już jej odeszły, gdyż dzieje się to już w szpitalu, podczas rozpoczętej akcji porodowej.
Odpłynięcie wód płodowych – co dalej?
Gdy pęka worek owodniowy i zaczynają sączyć się wody, pęcherz płodowy nie jest w stanie uchronić dziecka przed bakteriami. Dlatego ważne jest, aby po pęknięciu worka owodniowego użyć wkładki, a nie tamponu, nie brać kąpieli tylko ewentualnie prysznic, a także ograniczyć ryzyko nabycia infekcji.
Odejście płynu owodniowego to jeden z wyraźnych symptomów przyjścia zbliżającego się porodu.
W ciągu 2 godzin od wypłynięcia płynu owodniowego przyszła mama powinna pojawić się na oddziale położniczym, a jeśli występuje objaw patologiczny – należy to zrobić niezwłocznie.
Jeśli masz wrażenie, że ciekną Ci wody płodowe lub chciałabyś się upewnić, czy płyny, które wydalasz to nie wody płodowe - możesz zakupić w aptece specjalne paski lakmusowe, które badają poziom pH w płynie.
To proste badanie da Ci pewność i odpowiedź na pytanie, czy odchodzą Ci wody. Wbrew pozorom to nie musi być "chluśnięcie" jak na filmach, tylko delikatne się ich sączenie.
9 miesiąc - co się zmienia - Poród pozorny - co to?
Już w 37. tygodniu ciąży mogą towarzyszyć Ci objawy tzw. porodu pozornego. Jak rozróżnić, że to nie jest jeszcze moment, aby udać się do szpitala? Pierwszym objawem są wspomniane już skurcze przepowiadające. Kolejnym jest silny ucisk w dole brzucha – to ze względu na przyjęcie właściwej pozycji dziecka do porodu główką w dół. Nacisk ten, tak jak obniżenie się macicy, choć jest naturalny w 9. miesiącu, nie zwiastuje jeszcze samego porodu. Wsłuchuj się w swoje ciało i bądź spokojna.
Porady doświadczonej mamy dla przyszłej mamy
Porady na dziewiąty miesiąc ciąży zależą w zasadzie od Twojego samopoczucia. Czujesz się dobrze? Świetnie, zajmij się więc wszystkimi niezbędnymi sprawami organizacyjnymi, utrzymuj lekką aktywność fizyczną w ciąży i ciesz się czasem dla siebie, zanim pojawi się dziecko. Jeśli jednak jesteś ciągle wyczerpana i zmęczona, a w dodatku doskwierają Ci skurcze przepowiadające, odpoczywaj jak najwięcej i ładuj akumulatory przed porodem.
Zrób masaż stóp.
W dziewiątym miesiącu ciąży obciążenia, z którymi muszą radzić sobie Twoje stopy są już spore – zwiększająca się waga dziecka w 34 tygodniu ciąży, rosnąca macica i piersi robią swoje. Warto poświęcić im nieco uwagi robiąc regularny, krótki masaż podeszew. Możesz poprosić o jego wykonanie swojego partnera, a zyskasz chwile odprężenia i relaksu.
Podczas masażu lekko podszczypuj skórę, co ukoi jej swędzenie.
Szybko rosnący brzuch w 9 miesiącu ciąży może sprawiać, że Twoja skóra stanie się napięta i swędząca. Remedium na to jest masaż polegający na delikatnym podszczypywaniu skóry, który pobudza ukrwienie i zwiększa elastyczność. Nałóż na brzuch odrobinę olejku, a następnie lekko uszczypnij skórę palcem wskazującym i kciukiem, podciągnij do góry i puść.
Spakuj torbę do szpitala
36 tydzień ciąży jest ostatni momentem na spakowanie torby do porodu, choć wiele kobiet robi to znacznie wcześniej. Dzięki temu w przypadku przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej będziesz niemal od razu gotowa do wyjazdu do szpitala i zyskasz pewność, że masz niezbędne przedmioty przy sobie
Przygotuj ubranka dla noworodka.
9 miesiąc ciąży to dobry czas na dokupienie ostatnich elementów wyprawki i przygotowanie kącika lub pokoju dla maluszka. Wypierz ubranka, pościel i kocyki i włóż je do szuflad i szafek maluszka. Pamiętaj o rozpięciu guziczków i nap – pozwoli to przyspieszyć ubieranie dziecka. Jeśli jesteś osobą sentymentalną, może skusisz się na nasz box wyprawkowy z pierwszymi ubrankami, rożkiem i pieluszkami premium? Wszystko to opakowane w gustowne pudełko możesz zachować na pamiątkę i pokazać dziecku, jakie ubranka założyłaś mu jako pierwsze, gdy się urodziło.
Kochana przyszła mamo - dbaj o siebie i odpoczywaj ile tylko możesz. Poród może rozpocząć się w każdej chwili, dlatego miej wszystko przygotowane na ewentualność szybkiego "odpalenia wrotek" 🙂
To już koniec naszej serii o miesiącach, z całego serca życzymy Ci szczęśliwego rozwiązania:)
PRO tip na sam koniec: schowaj w samochodzie podkłady higieniczne, aby w razie odejścia wód nie zaplamić tapicerki:)
Buziaki!