Uncategorized

8 miesiąc ciąży – co się zmienia? Torba do szpitala gotowa?

8 miesiąc ciąży co się zmienia torba do szpitala

Jeśli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej oznacza to, że jesteś już na ostatniej prostej ciąży. Szybko to zleciało, prawda? Poród lada chwila, więc warto się do niego przygotować już teraz – pamiętaj, że nic nie może Cię zaskoczyć! Zakładam, że wyprawka dla malucha o której szerzej pisaliśmy w tym artykule jest już gotowa. Nie zapominaj jednak o przygotowaniu rzeczy, które będą niezbędne również dla Ciebie!

Poród to stresujący moment w życiu każdej przyszłej mamy. Nie zawsze przyjście dziecka na świat odbywa się w terminie wyznaczonym przez lekarza. Nierzadko maluszek postanawia zrobić rodzicom niespodziankę i akcja porodowa rozpoczyna się wcześniej. Dlatego też tak ważne jest, aby torba do szpitala była spakowana już na kilka tygodni przed datą porodu. Przyszła mama będzie miała czas, aby zastanowić się, co zabrać do szpitala na porodówkę. W tym artykule przedstawiamy między innymi ściągawkę – listę rzeczy, które warto mieć ze sobą podczas porodu i tuż po nim (Sprawdź też nasz artykuł stricte na temat wyprawki do szpitala). Jak zawsze omówimy również objawy towarzyszące przyszłej mamie w 8 miesiącu ciąży i sprawdzimy co słychać u Twojego malucha. A zaufaj mi – słychać całkiem sporo!

Spis treści

8 miesiąc ciąży – co się zmienia – który to tydzień?

Ósmy miesiąc obejmuje okres od 32 tygodnia do 35 tygodnia ciąży. Jest to już połowa 3 trymestru i coraz mniej czasu zostało do wyczekiwanego porodu. W organizmie kobiety zachodzi coraz więcej zmian, a Twoje dziecko  bardzo szybko się rozwija, przygotowując się do rychłego przyjścia na świat.

Zmiany u dziecka w 8 miesiącu ciąży

W 8 miesiącu ciąży rozwój dziecka jest już niemal zakończony. Jego wszystkie organy pracują, więc dziecko byłoby w stanie przeżyć, gdyby doszło do przedwczesnego porodu. Twój maluszek w tym czasie wciąż intensywnie rośnie. Na tydzień przybiera on na wadze nawet 700 g. Dziecko jest już na tyle duże, że jego ruchy są znacznie delikatniejsze.

W 8 miesiącu mózg dziecka powiększa się i zaczyna kontrolować temperaturę ciała. Tworzą się w nim także nowe połączenia między komórkami nerwowymi, co ułatwia odbieranie bodźców z otoczenia.

8 miesiąc to także intensywny trening Twojego dziecka. Ćwiczy ono ssanie, oddychanie, połykanie i ruszanie kończynami. Maluszek przyjmuje także pozycję embrionalną – jego kończyny są blisko ciała, a główka przylega do klatki piersiowej. Dziecko może ustawić się już w pozycji do porodu, czyli główką w dół. Nie jest to jednak nic pewnego - na szczęście ma jeszcze czas na zmianę swojego ułożenia.

8 miesiąc ciąży co się zmienia zmiany w 8 miesiącu ciąży

8 miesiąc ciąży - co się zmienia - Objawy ciąży w 8 miesiącu

W ósmym miesiącu ciąży możesz spodziewać się nagłego skoku wagi i znacznego powiększenia brzucha, przez co mogą pojawić się na skórze rozstępy. Warto smarować w tym czasie brzuch naturalnymi olejkami lub balsamem nawilżającym. Z pewnością poprawi to kondycję skóry i może być także przyjemnym i relaksującym codziennym rytuałem. Pojawiać się mogą także zmęczenie oraz ogólne rozdrażnienie.

W tym czasie dosyć częste są także skurcze Braxtona Hicksa. Są one rytmiczne, bezbolesne i zwykle ustępują po zmianie pozycji ciała. W ósmym miesiącu ciąży zaczyna pojawiać się także zadyszka i płytki oddech, gdyż płuca są coraz bardziej uciśnięte. Innymi dosyć częstymi dolegliwościami są także bóle pleców, problemy ze snem, skurcze łydek oraz zgaga. W Twoich piersiach  zaczyna także pojawiać się pokarm więc może się zdarzyć, że będą one obolałe.

W ósmym miesiącu ciąży możesz napotkać zupełnie nowe objawy, a także te, które dobrze znasz. Przyjrzyjmy im się odrobinę bliżej.

Duszności

W miarę powiększania się macicy przestrzeń w jamie brzusznej staje się coraz mniejsza. Twoja macica może naciskać na żołądek, który z kolei będzie uwierał płuca, co utrudni wzięcie głębokiego oddechu. Daj swoim płucom więcej miejsca, stojąc i siedząc tak prosto, jak to tylko możliwe.

Żylaki

Powiększone żyły mogą pojawić się także na nogach. Mogą wydawać się niebieskawe i wypukłe, a czasami mogą być nieprzyjemnie obolałe lub swędzące. Może ci się nie podobać ich wygląd, ale zazwyczaj są nieszkodliwe. Możesz spróbować złagodzić obrzęk lub ból, trzymając stopy uniesione podczas odpoczynku. Unikaj też krzyżowania nóg, gdy siedzisz.

Skurcze nóg

Skurcze łydek w czasie ciąży mogą mieć różne przyczyny. U niektórych kobiet związane są z niedoborem elektrolitów, np. magnezu. Czas ciąży to także moment, w którym powiększająca się jama macicy wraz z dzieckiem uciskać może na naczynia żylne, utrudniając tym samym przepływ krwi. Poza tym niefizjologiczne krzywizny kręgosłupa obecne u wielu przyszłych mam szczególnie w zaawansowanej ciąży mogą doprowadzić do ucisku nerwów i pojawienia się wyjątkowo bolesnych skurczy łydek.  Częściej też na skurcze skarżą się kobiety zmagające się z nadwagą czy otyłością.

Częste oddawanie moczu

W wielu przypadkach to zwiększona ilość krwi w Twoim ciele sprawia, że częściej oddajesz mocz. Aby przetworzyć ten przepływ krwi, nerki muszą wytwarzać dodatkowe płyny, które następnie trafiają do pęcherza. Choć częste oddawanie moczu podczas ciąży jest irytujące, jest to typowy i zupełnie normalny objaw ciąży.

Stres i niepewność

Stres w ciąży może mieć różne przyczyny. Obawy wzbudzają m.in. kwestie związane z wychowaniem dziecka lub przebiegiem porodu. Niepokój kobiet często wzmagają też zmiany w wyglądzie ciała i szybkie przybieranie na wadze. Sytuacji nie poprawiają ponadto wahania hormonalne, które potęgują zdenerwowanie i negatywnie wpływają na nastrój.

Poduszka ciążowa literka "C" z łuską gryki

Hemoroidy

Hemoroidy w ciąży to powszechny problem, z którym borykają się ciężarne kobiety, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Zjawisko najczęściej powstaje na skutek przewlekłych zaparć i wzrostu macicy, które zwiększają ciśnienie w żyłach wyściełających kanał odbytu. Aby zapobiec hemoroidom, upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość błonnika i pijesz dużo wody, a także staraj się przestrzegać zdrowego przyrostu masy ciała zalecanego przez lekarza.

By złagodzić uciążliwe dolegliwości lekarze polecają maści, zawierające w składzie rutynę, która to działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Maści mogą być bezpiecznie stosowane u kobiet w ciąży, działają miejscowo obkurczając naczynia, zmniejszają pieczenie oraz krwawienie. Pomocne są również nasiadówki najlepiej z ziół o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym np. z kory dębu. Nasiadówka z rumianku działa łagodząco, natomiast z liści kasztanowca uszczelnia naczynka.

Zmęczenie i senność

Wśród przyczyn nadmiernej senności i zmęczenia w czasie ciąży wymienia się m.in. zmiany hormonalne w tym wzrost stężenia progesteronu. Kobiety ciężarne są także narażone na spadki poziomu glikemii we krwi oraz niedokrwistość mogące objawiać się nadmiernym zmęczeniem i silną potrzebą odpoczynku. Senność może być również spowodowana niedoczynnością tarczycy. Często senność w ciągu dnia w ciąży wynika z nieprzespanych nocy lub niewysypiania się. Dlatego też, specjaliści radzą, aby przed snem wietrzyć sypialnię, nie spożywać ciężkostrawnych potraw oraz dbać o regularność snu. Jeśli kobieta ciężarna zmaga się z nadmierną sennością należy wykonać badanie poziomu glikemii, a także oznaczyć stężenie TSH oraz żelaza we krwi.

Pamiętaj, że aby lepiej spać i się wysypiać w końcówce ciąży warto zaopatrzyć się w poduszkę ciążową, np. naszą Literkę "C" wypełnioną łuską gryki, ze zdejmowaną poszewką:

poduszka dla ciężarnych poduszka do spania w ciąży poduszka z łuską ggryki dla kobiet w ciąży Poduszka litera C wypełniona łuską gryki

8 miesiąc ciąży - co się zmienia - Badania, które warto zrobić

USG przed porodem – jaki będzie mój maluszek?

W  III trymestrze ciąży wykonywane jest ostatnie badanie USG, które według rekomendacji powinno być wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Badanie pozwala na ocenę:

      • położenia dziecka w kanale rodnym - ponad 90% dzieci na etapie 28.-32. tygodnia będzie już obrócone główką do kanału rodnego;
      • anatomii ciała (ponowna ocena);
      • wydolności i położenia łożyska;
      • ilości płynu owodniowego.

Najważniejszym pomiarem w tym badaniu jest niewątpliwie pomiar przewidywanej masy płodu. Jest to o tyle ważne, że przy dużej masie ciała (makrosomii płodu) należałoby rozważyć wcześniejsze rozwiązanie ciąży. Odwrotną sytuacją do makrosomii, która może martwić jest hipotrofia, czyli sytuacja, gdy dziecko jest mniejsze niż wskazywałby na to tydzień ciąży. Taka sytuacja może (ale nie musi) świadczyć o niewydolności łożyska, dlatego starannie się je bada - to bardzo ważny parametr podczas wykonywania badania USG.

Najpoważniejsze powikłania niewydolności łożyska to:

  • stan przedrzucawkowy i rzucawki (bezpośrednie zagrożenie życia matki);
  • obumarcie wewnątrzmaciczne płodu;
  • przedwczesne oddzielenie się łożyska.

 

Makrosomia płodu i hipotrofia płodu – co to takiego?

Najważniejszym pomiarem w tym badaniu jest niewątpliwie pomiar przewidywanej masy płodu. Jest to o tyle ważne, że przy dużej masie ciała (makrosomii płodu) należałoby rozważyć wcześniejsze rozwiązanie ciąży. Odwrotną sytuacją do makrosomii, która może martwić jest hipotrofia, czyli sytuacja, gdy dziecko jest mniejsze niż wskazywałby na to tydzień ciąży. Taka sytuacja może (ale nie musi) świadczyć o niewydolności łożyska, dlatego starannie się je bada – to bardzo ważny parametr podczas wykonywania badania USG.

Najpoważniejsze powikłania niewydolności łożyska to:

      • stan przedrzucawkowy i rzucawki (bezpośrednie zagrożenie życia matki);
      • obumarcie wewnątrzmaciczne płodu;
      • przedwczesne oddzielenie się łożyska.
8 miesiąc ciąży co się zmienia co to jest makrosomia płodu

8 miesiąc ciąży – co się zmienia

Badanie KTG – w jakim celu wykonuje się KTG przed porodem?

Gdy zbliża się termin porodu lekarz może zlecić badanie KTG. Jest to ciągły zapis (ok. 30 min) oceniający czynność skurczową macicy oraz czynność serca płodu. Badanie może być wykonywane wcześniej i/lub częściej, jeśli są ku temu inne przesłanki jak np.: ciąża wielopłodowa czy choroby przyszłej mamy (nadciśnienie, cukrzyca). Kardiotokografia powinna być wykonywana również, gdy ciężarna nie odczuwa ruchów dziecka lub są one bardzo słabe.

8 miesiąc ciąży - co się zmienia - Torba do szpitala i wszystko co koniecznie musisz w niej mieć!

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, a Ty nie zdążyłaś jeszcze spakować torby dla siebie i maluszka? Nadrób zaległości! Pakowanie bez pośpiechu to gwarancja tego, że niczego nie zapomnisz. Będziesz także spokojniejsza, jeśli spakowana torba pojawi się przy drzwiach. W końcu nigdy nie wiadomo, czy dziecko nie postanowi pojawić się na świecie wcześniej. Pakowanie w pośpiechu to niepotrzebna dawka stresu i nerwów dla Ciebie oraz maluszka.

Co zabrać do szpitala na poród? Choć lista rzeczy do porodu jest raczej taka sama w większości placówek, to warto sprawdzić, czy w danym szpitalu nie ma dodatkowych wytycznych dla rodzących. Chodzi nie tylko o wyprawkę, ale i rodzaje badań oraz dokumentów, które musisz mieć przy sobie. Co zabrać do szpitala na poród?

Ponieważ o liście rzeczy niezbędnych dla malucha pisaliśmy w poprzenim artkule teraz skupimy się na liście niezbędnych rzeczy dla mamy – bez tego ani rusz do szpitala!

 

Torba dla mamy do szpitala - Duża - Hello Skarbie (beżowa) - kobieta kończy pakować wyprawkę do szpitala.

8 miesiąc ciąży – co się zmienia

Torba na poród do szpitala – jakie dokumenty spakować?

Zwykle jedna torba do porodu nie wystarcza. Dobrym pomysłem jest zabranie lekkiej, podręcznej torby, w której spakujesz najpotrzebniejsze rzeczy potrzebne do przyjęcia do szpitala, a w walize wszystko to, co potrzebne po porodzie. 

 Podręczna torba do porodu – co tam spakować?

      • Koszula ciążowa
      • Szlafrok ciążowy
      • Klapki lub kapcie
      • Chusteczki nawilżane
      • Przekąski i wodę mineralną
      • Dowód osobisty
      •  Karta przebiegu ciąży
      • Plan porodu (o ile planujesz go posiadać i przedstawić na porodówce)Badanie grupy krwi, wyniki badań i konsultacji lekarskich z okresu całej ciąży (ułóż je chronologicznie
      • Wyniki innych badań, których dany szpital może wymagać (sprawdź to wcześniej osobiście w szpitalu lub na stronie internetowej szpitala, może to być np. wynik konsultacji anestezjologicznej)
      • Dowód ubezpieczenia, numer NIP jeśli prowadzisz działalność gospodarczą.
      • Jeśli będziesz rodzić sama, warto mieć przy sobie kartkę z informacją o tym, kogo należy informować o Twoim stanie zdrowia oraz dziecka

Mogłoby się wydawać, że ta „podręczna” lista jest całkiem obszerna i możesz zadawać sobie pytanie: która torba to wszystko pomieści? Otóż – nasza. Zmierzyliśmy, nasza duża torba do porodu z powodzeniem mieści nawet przerośniętego dwulatka! Jest naprawdę pojemna, a przy tym niezwykle lekka. Zobacz:

Duża torba do szpitala beżowa
top
179 zł
kobieta siedząca na łóżku trzymająca dużą beżową torbę wyprawkową do szpitala wraz z całym wyposażeniem rozłożonym na łóżku.

Walizka do szpitala na poród – jak ją spakować? 8 miesiąc ciąży - co się zmienia

Dlaczego walizka na poród do szpitala + podręczna torba to świetny pomysł? Ano dlatego, że w końcówce ciąży absolutnie nie wolno Ci dźwigać. W ręce musisz mieć w miarę lekkie rzeczy, do walizki spakuj wszystko, co zajmuje dużo miejsca i trochę jednak waży.

Wygodnie będzie Ci rozdzielić pakowanie walizki tak, aby rzeczy dla Ciebie i dziecka były osobno. Możesz również zrobić podział na rzeczy potrzebne do porodu i po nim. Pakuj się z listą – łatwiej będzie Ci sprawdzić, czy wszystko masz. Do tego jeszcze jedna ważna rzecz. Jeśli rodzisz z bliską osobą, pokaż jej, gdzie pakujesz dane przedmioty. To duże ułatwienie, jeśli w trakcie porodu będziesz potrzebować konkretnej rzeczy. Zamiast przeszukiwania całej torby, szybki ruch do danej kieszonki i gotowe!

Co spakować do porodu?

    • Przede wszystkim dodatkowe koszule ciążowe – będą Ci potrzebne w dużym rozmiarze także po porodzie, bo nim macica się obkurczy miną tygodnie i duży, nieobściskujący materiał będzie na plus. Fajnie, jak będą rozpinane (jak nasze😊), bo ułatwią karmienie po porodzie.
    • Podczas porodu naturalnego niezbędna jest także woda niegazowana. Wybierz małe butelki z dziubkiem, możesz z nich pić nawet w pozycji leżącej.
    • Do tego gumka do włosów i pomadka lub balsam do ust (duży wysiłek i głębokie oddechy to gwarancja wysuszonych ust).
    • Warto spakować do torby do porodu także małe przekąski, które lubisz. Może się okazać, że akcja porodowa będzie długa, a Ty będziesz chciała zaspokoić głód.
    • Zapas chusteczek nawilżanych, wsuwane kapcie / klapki
    • Możesz mieć przy sobie termofor (do ciepłych okładów) i termos z kostkami lodu.
    • Niektóre panie lubią również słuchać ulubionej muzyki w trakcie porodu, co ułatwia poradzenie sobie ze stresem.
Poporodowa buteleczka do podmywania - Pericare - Lansinoh (360 ml) - front opakowania produktu.
Butelka do podmywania po porodzie
hot
54,99 zł
Koszula do szpitala do porodu - Hello Skarbie (czarny) - koszula w całej okazałości z dwoma rozpiętymi klipsami.
Koszula ciążowa rozpinana
hot
119 zł

Torba do szpitala dla mamy to również lista rzeczy niezbędnych po porodzie:

Nie zapomnij także o pierwszych ubrankach dla Maluszka, które założysz mu po wyjściu ze szpitala. Wybierz nasz box wyprawkowy z pierwszymi ubrankami (r.56), rożkiem oraz pieluszkami tetrowymi premium. Zapakowane w piękne pudełko. Później możesz ten zestaw zachować na pamiątkę 🙂

Box z pierwszymi ubrankami, pieluszkami i rożkiem
top
259 zł
7 miesiąc ciąży co się zmienia box wyprawkowy box na baby shower prezent na baby shower
8 miesiąc ciąży – co się zmienia - Podsumowanie

Jak sama widzisz, znów trochę się tego uzbierało! Dlatego właśnie skompletowanie wyprawki powinno się odbyć kilka tygodni przed porodem. Nie należy odkładać tej czynności na „później”, ponieważ planowany termin może ulec zmianie – poród może nastąpić wcześniej lub później, nawet o 2 tygodnie (sprawdź nasz artykuł: jak obliczyć termin porodu). Spakuj tylko to, co naprawdę niezbędne. Pobyt w szpitalu trwa na ogół 2 – 3 dni. W domu można zostawić dodatkowe rzeczy w widocznym miejscu, które w razie potrzeby ktoś bliski będzie mógł dostarczyć do szpitala

Napisałam osobny artykuł o tym, co powinnaś zabrać do szpitala dla siebie i maluszka na poród dlatego wskakuj do artykułu: Wyprawka do szpitala

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *