Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

7 miesiąc ciąży – co się zmienia – Odliczamy do porodu!

7 miesiąc ciąży co się zmienia

Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy zarówno przyszła mama jak i jej dziecko przygotowują się do tak długo wyczekiwanego porodu. W ostatnim trymestrze płód szybko rośnie i przybiera na wadze, a także uzyskuje niezbędną dojrzałość płuc. Powiększający się brzuch i różne nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się w tym czasie sprawiają, że dla przyszłej mamy ten stan jest coraz trudniejszy. Ale ulga jest w zasięgu ręki - pod koniec trzeciego trymestru ciąży dziecko wsuwa główkę do miednicy, pozostawiając miejsce dla Twojej przepony i żołądka.

Jest to też ostatni dzwonek, aby w końcu zamknąć temat zakupów i przygotować porządną wyprawkę dla dziecka. No bo przecież narodziny to nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Jest to dzień, który potrafi odwrócić ich życie do góry nogami. Dlatego właśnie lepiej być na wszystko gotowym, aby na ostanią chwilę nie biegać po sklepach w celu dokupienia brakujących kosmetyków, ubranek i akcesoriów. Na szczęście od tego masz nas i nasz sklep – w tym artykule podpowiemy Ci, czego absolutnie nie może zabraknąć w wyprawce. Standardowo omówimy również najczęstsze dolegliwości występujące w 7 miesiącu ciąży i sprawdzimy, jak w tym czasie rozwija się Twój maluch.

Spis treści

7 miesiąc ciąży – co się zmienia – który to tydzień?

28 tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca. Tym samym rozpoczynasz ostatni, trzeci trymestr. Jeśli masz grupę krwi z ujemnym czynnikiem Rh, czyli grupę Rh minus, to w tym tygodniu ciąży możesz wykonać badania w kierunku konfliktu serologicznego. Co jeszcze przyniesie Ci ten tydzień i jak miewa się Twoje maleństwo? Sprawdźmy to!

Zmiany u dziecka w 7 miesiącu ciąży

W siódmym miesiącu ciąży i w zasadzie już do samego porodu Twoje dziecko bardzo szybko rośnie. Jego płuca ciągle produkują surfaktant – substancję zapobiegającą zapadnięciu się pęcherzyków płucnych po narodzinach. Nawet mimo takich postępów, płuca maluszka nie mogą jeszcze przekazywać tlenu do krwioobiegu. Jednak urodzony w 26 tygodniu wcześniak ma już aż 85% szans na przeżycie poza brzuchem mamy.

7 miesiąc ciąży to czas, kiedy dziecko odbiera coraz więcej wrażeń zmysłowych: wzrok i słuch są już wyczulone na sygnały dochodzące spoza macicy, a rozwinięte kubki smakowe pozwalają maluszkowi poznawać nowe smaki, próbować dań, które zjada mama oraz kształtować swoje przyszłe preferencje żywieniowe. Jak to możliwe? Wody płodowe stale zmieniają swój smak pod wpływem produktów i posiłków, które spożywasz. Z tego względu dziecko może reagować na poszczególne typy potraw.

7 miesiąc ciąży co się zmienia

7 miesiąc ciąży – co się zmienia?

Objawy ciąży w 7 miesiącu

W 7 miesiącu ciąży prawdopodobnie czujesz się dobrze pod względem emocjonalnym. Doceniasz zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele, mimo że coraz trudniej Ci się poruszać.

Wiele kobiet w 7 miesiącu ciąży zaczyna odczuwać swego rodzaju euforię i czerpie przyjemność z tego stanu, niekiedy zupełnie zapominając o całym świecie i skupiając się jedynie na sobie i dziecku.

Zaczynasz mieć bardzo intensywne i realistyczne sny w ciąży? Do tego jeszcze dość dziwne i zazwyczaj związane z dzieckiem? To zupełnie normalny objaw w 7 miesiącu ciąży, podobnie jak marzenia na jawie.

Twoja psychika przygotowuje się do wielkiej zmiany, porządkuje odczucia i emocje. W ten sposób Twoja podświadomość radzi sobie z natłokiem myśli, emocji i obaw.

Rozstępy

W siódmym miesiącu ciąży brzuch rośnie z każdym dniem, dlatego na skórze brzucha, piersi, ud, ramion i pośladków mogą pojawiać się rozstępy. Różowe i czerwono-fioletowe linie pojawiają się u wielu kobiet, ale po porodzie powoli zanikają. Zdrowa dieta w ciąży i stopniowe przybieranie na wadze zmniejszają ryzyko powstawania rozstępów.

Zmęczenie i zadyszka

Jakich jeszcze innych dolegliwości możesz się spodziewać? Z pewnością problemów z poruszaniem się, bóli pleców. Jest to związane z tym, że Twój brzuch będzie stawał się coraz większy i cięższy. Staraj się więc jak najwięcej odpoczywać w tym okresie, jak i we wszystkich tych ostatnich miesiącach ciąży. Częstym problemem są także bóle głowy, trudności z oddychaniem.

Pewnie w tym momencie myślisz sobie, że to musi być koszmar, ale nie przejmuj się! Nie każda kobieta musi zauważyć u siebie wszystkie te dolegliwości. Pamiętaj, że każdy jest inny i każda ciąża będzie przechodzona inaczej. Nie ma tutaj reguły. Dla pocieszenia musisz wiedzieć, że w tym okresie ciąży raczej częściej będą towarzyszyć Ci pozytywne emocje.

Swędzenie skóry

W miarę jak skóra rozciąga się, może swędzieć. Wmasowuj w nią olejek łagodzący lub krem nawilżający i kąp się w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, która może dodatkowo wysuszać skórę i spowodować przedwczesny poród.

Nagromadzenie wody w organizmie

W siódmym miesiącu ciąży z pewnością będziesz mogła zauważyć po swoim ciele nagromadzenie wody w organizmie. Ulubione buty mogą już nie pasować, a pierścionek na palcu za bardzo uciskać. Jeżeli zaczniesz odczuwać takie problemy, to lepiej zrezygnować z noszenia takich ozdób na jakiś czas, na przykład obrączki.

7 miesiąc ciąży – co się zmienia: Skurcze przepowiadające, a porodowe – jak odróżnić poród od skurczy Braxtona-Hicksa?

Czasami już w szóstym miesiącu ciąży, ale najczęściej około siódmego miesiąca, kobiety ciężarne doświadczają pierwszych skurczów: brzuch staje się twardy i napina się. Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, zapewne zadajesz sobie pytanie: czy to już skurcze?

Tak! Nie są to jednak bolesne skurcze przepowiadające ani porodowe, ale tzw. skurcze Braxtona-Hicksa bądź fale Alvareza, choć te ostatnie są rzadko wyczuwalne przez kobiety i mogą występować już na wcześniejszych etapach ciąży. Są one zwykle sporadyczne i nie występują regularnie. Mimo że nie wywołują porodu, te „treningowe” skurcze mają ważne zadania:

      • pobudzenie przepływu krwi do łożyska i macicy (skurcze Braxtona-Hicksa/Alvareza),
      • stymulowanie dalszego wzrostu macicy (fale Alvareza),
      • „trening” przed późniejszymi skurczami (skurcze Braxtona-Hicksa),
      • przygotowanie macicy do porodu.

Często pojawiają się one po większym wysiłku, po uprawianiu sportu lub seksu, ale także w wyniku stresu lub niewystarczającej podaży płynów.

Jednak w porównaniu z faktycznymi skurczami porodowymi skurcze Braxtona-Hicksa:

      • nie powodują prawie żadnego bólu,
      • nie powodują dojrzewania i skracania się szyjki macicy,
      • nie powodują rozwierania szyjki macicy.

Skurcze Braxtona-Hicksa będą prawdopodobnie odczuwane jako krótkie fazy, w których części brzucha lub nawet cały brzuch nagle twardnieją. Brzuch staje się napięty i wszystko wokół dziecka wydaje się kurczyć. Niektóre kobiety w ciąży odczuwają w tym samym czasie lekką duszność, ale u innych skurcze są ledwo wyczuwalne.

Fazy te trwają zwykle krócej niż 30 sekund i nie stają się coraz bardziej intensywne. Zazwyczaj zmiana pozycji, coś do picia, ciepło lub odpoczynek sprawiają, że skurcze ustępują.

7 miesiąc ciąży – co się zmienia - Wyprawka dla dziecka – jak i ile kupować?

7 miesiąc ciąży co się zmienia body białe premium

Przygotowując się na przyjście najmłodszego członka rodziny, każdy rodzic musi zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria dla dzieci. Wyprawka dla niemowlaka to nie tylko ubranka, czy smoczki. Powinna ona odpowiadać na wszystkie potrzeby dziecka oraz ułatwiać wykonywanie codziennych czynności rodzicom. W tym miejscu podpowiemy Ci, czego w wyprawce absolutnie nie może zabraknąć. Być może bowiem stało się tak, że w ferworze przygotowań do porodu o czymś zapomniałaś. Jeśli tak – nic straconego, od tego masz właśnie nas – Hello Skarbie.

A jeśli nie masz czasu bądź siły na samodzielne kompletowanie wyprawki sprawdź nasze pakiety wyprawkowe:

Zestaw premium plus - box wyprawkowy do szpitala dla kobiety w ciąży
Zestaw premium plus
Zestaw optymalny - box wyprawkowy do szpitala dla kobiety w ciąży
Zestaw optymalny
Zestaw must have - box wyprawkowy do szpitala dla kobiety w ciąży
Zestaw must have

Jakich ubranek z pewnością nie może zabraknąć w wyprawce?

7 miesiąc ciąży co się zmienia box wyprawkowy box na baby shower prezent na baby shower

Body niemowlęce

Body to koszulka zapinana w kroczku, z długim lub krótkim rękawkiem, czasem też na ramiączkach. Jest to pierwsza warstwa ubrania, zatem body zakładamy bezpośrednio na ciało dziecka. Na sam początek dobre będzie body kopertowe, czyli takie, którego nie trzeba zakładać przez główkę. Do pierwszej wyprawki powinno wystarczyć około 5-6 sztuk body.

Pajacyk

Pajac niemowlęcy zakłada się na body lub bezpośrednio na ciałko dziecka. Jest to rodzaj piżamki z rękawkami, nogawkami i ze stopkami. Bardzo wygodny i uniwersalny element niemowlęcej bielizny. Pajacyk doskonały będzie na wyprawkę do szpitala, na pierwsze dni w domu i do spania.

Półspiochy

Półspiochy to spodenki ze stopkami. Zakłada się je na koszulkę lub na body niemowlęce (druga opcja jest wygodniejsza ze względu na to, że body nie podwija się i nie odsłania brzuszka oraz plecków). Wybieraj legginsy i półspioszki z miękkim pasem, które nie będą uciskać brzuszka.

Kaftaniki

To zapinane lub wiązane z przodu bluzeczki dobre do założenia na wierzch, jako druga warstwa. W przeciwieństwie do koszulek, nie trzeba wciągać ich przez główkę. Można do woli, szybko i wygodnie ściągać oraz zakładać kaftanik, kiedy pojawi się taka potrzeba.

Czapeczki

Do zakładania na dwór, dla ochrony główki przed chłodem. Dostępne są zarówno czapeczki wiązane pod szyjką, z uszkami, jak i zwykłe. Nie każde dziecko dobrze znosi wiązanie czapeczki pod brodą, choć zwykle nie jest to problemem.

Rożek

Idealne rozwiązane szczególnie dla tych rodziców, którzy obawiają się trzymać małe dziecko. Wygodnie otula maluszka, ale jednocześnie nie krępuje mu swobody ruchów.

7 miesiąc ciąży co się zmienia wyprawka rożek dla noworodka premium

Wyprawka dla noworodka powinna zawierać przede wszystkim ubranka wygodne i dobrej jakości. Wszelkie skomplikowane zapięcia, dużą ilość guziczków, wstążeczki, zostaw sobie na później. Będzie jeszcze niejedna okazja do modowych popisów i do tego, żeby ładnie ubrać swoje dziecko na wyjątkową okazję.

Bo musisz wiedzieć, że czas po porodzie to również połóg, który Ty będziesz musiała ogarnąć (szalejące hormony, oczyszczanie macicy) plus nowy lokator w domu na stanie😊 Dlatego w pierwszej kolejności stawiaj na wysoką jakość ubranek, prostotę i praktyczność. Pierwsze ubranka w rozmiarze 56, rożek i pieluszki tetrowe premium znajdziesz w naszym bestsellerowym box’ie wyprawkowym:

Box wyprawkowy - pierwsze ubranka, rożek, pieluszki tetrowe premium
top
259 zł
Kombinezon, body, czapeczka i spodenki dla niemowlaka lub noworodka - rozmiar 56 - białe - całe komplet razem złożone w pudełku wraz z otulaczem - widok z góry

Apteczka dla niemowlaka

Dzieci często chorują w najmniej odpowiednich momentach, a ich złego samopoczucia nie można zlekceważyć. Gdy sklepy i apteki są zamknięte, wszystkie potrzebne produkty musisz znaleźć we własnym domu. Apteczka powinna zawierać wszystkie niezbędne środki higieniczne, lekarstwa, witaminę D, ampułki z solą fizjologiczną 0,9%, probiotyki, kremy i inne akcesoria. Taki asortyment powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci, o temperaturze pokojowej. Najpotrzebniejsze i najpopularniejsze produkty, które każdy rodzic powinien mieć w apteczce, to między innymi czopki przeciwgorączkowe, kremy zapobiegające odparzeniom, maść majerankowa na katar, waciki do przemywania buzi i uszu oraz środek zwalczający pleśniawki. Nie zapomnij również o termometrze – najlepiej takim, który działa bezdotykowo.

Butelki dla niemowląt

Jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki, butelka dla noworodka przez pierwsze 6 miesięcy przydatna będzie wyłącznie do przechowywania mleka odciągniętego. Butelki można używać w sytuacji, gdy dziecko chce zjeść poza domem lub gdy mama musi wyjść bez niego. W przypadku gdy niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym, rodzice powinni zakupić nieco więcej, czyli 3 lub 4 butelki.

Jeśli maluch cierpi na częste kolki, można zaopatrzyć się również w butelkę antykolkową. Od tradycyjnych butelek różni się ona tym, iż nie pozwala na przedostawanie się do mleka pęcherzyków powietrza. System odpowietrzający nie przynosi niestety rezultatów w każdym przypadku, a to, co pomoże jednemu niemowlakowi, nie zadziała u innego. Taka butelka może się jednak okazać skutecznym sposobem na walkę z uciążliwymi kolkami.

butelka antykolkowa  pojemność 180ml 
Butelka antykolkowa BabyOno 180ml
Ręcznik z zielonym kapturkiem - Gofrowy - Fox Team (beżowy) - rozłożony jeden ręcznik obok dwa zapakowane.
Ręcznik z muślinowym kapturkiem
hot
79 zł

Elektroniczna niania

Ten sprzęt ułatwia opiekę nad dzieckiem w dużym domu lub mieszkaniu. Składające się z nadajnika i odbiornika urządzenie pozwala na szybką reakcję rodzica lub opiekuna. Powstały nianie, które umożliwiają wyprowadzanie dźwięku z obu elementów, dzięki czemu można szybko uspokoić płaczące dziecko poprzez urządzenie. Aby elektroniczna niania nie rozładowała się szybko, warto zakupić taką, zasilaną na prąd i baterię. Nianie mają jednak równie dużo zwolenników, jak i przeciwników i nie należą do niezbędnego wyposażenia przy kompletowaniu wyprawki.

Wyprawka dla noworodka - kosmetyki

Dodatkowo nie może zabraknąć również podstawowych kosmetyków. Higiena i pielęgnacja noworodka  nie wymagają stosowania wielu różnych produktów. W zupełności wystarczy Ci kilka delikatnych i bezpiecznych dla skóry maluszka kosmetyków dla niemowląt do stosowania od 1. dnia życia, które łagodnie pielęgnują i nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej.

Zestaw do kąpieli powinien obejmować: wanienkę, ręcznik oraz produkty do przemywania oczu, pielęgnacji paznokci i włosków. Nie zapomnijmy o pieluszkach – warto mieć w domu nie tylko te w rozmiarze 1, z którego dziecko szybko wyrasta, ale też 2, dla nieco starszych maluszków. Nie rób jednak zapasów – może okazać się, że dziecko źle je toleruje i konieczna będzie zmiana na inne.

Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji noworodka

6 miesiąc ciąży – co się zmienia - Podsumowanie

Jak sama widzisz, jest tego całkiem sporo. Jeśli zatem jeszcze czegoś potrzebujesz, zapraszamy Cię serdecznie do odwiedzenia naszego sklepu, w którym będziesz mogła bez problemu skompletować pełną wyprawkę, bądź dokupić brakujące ubranka, akcesoria, kosmetyki – i wiele, wiele więcej. W ofercie Hello Skarbie posiadamy dosłownie wszystko, czego będzie potrzebowało nie tylko Twoje dziecko, ale również Ty sama.

Napisałam osobny artykuł o tym, co powinnaś zabrać do szpitala dla siebie i maluszka na poród dlatego wskakuj do artykułu: Wyprawka do szpitala

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *