Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

6 miesiąc ciąży – co się zmienia – czas zacząć przygotowywać się do porodu!

6 miesiąc ciąży co się zmienia

Szósty miesiąc dla przyszłej mamy wyjątkowy czas, który kończy drugi trymestr ciąży. Pomału wchodzisz w ostatni trymestr, a dziecko rozwija się coraz szybciej. Do porodu zostaje jeszcze kilka miesięcy, jednak musisz wziąć pod uwagę, że Twoje maleństwo może zrobić Ci niespodziankę i pojawić się na świecie odrobinę wcześniej, niż planował to lekarz!

Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie już na kilka miesięcy przed planowanym rozwiązaniem, które uchroni Cię przed niepotrzebnym stresem w przypadku przedterminowego porodu. Z tego właśnie powodu w tym artykule omówimy sobie dokładnie wszystko to, co musisz wiedzieć o 6 miesiącu ciąży, a dodatkowo podpowiemy co należy przygotować, aby być gotową na ewentualne - wcześniejsze pojawienie się dziecka na świecie.

Spis treści

6 miesiąc ciąży - co się zmienia – który to tydzień?

Nadszedł 21 tydzień, a wraz z nim szósty miesiąc ciąży – teraz dla Twojego maluszka najważniejsze jest, aby rosnąć! Dziecko w 6 miesiącu ciąży głównie wydłuża się i przybiera na wadze. Małe, delikatne rączki i nóżki są jeszcze półprzezroczyste, ale już powoli nabierają masy mięśniowej. Sprawia to, że brzuch po 21 tygodniu ciąży rośnie coraz szybciej, przyczyniając się do wystąpienia różnych ciążowych dolegliwości. W tym miesiącu czekają Cię ważne badania: prenatalne USG połówkowe oraz krzywa cukrowa.

Zmiany u dziecka w 6 miesiącu ciąży

W 6 miesiącu ciąży Twoje dziecko ma około 25–30 cm długości (licząc z nóżkami). Ciało jest już ukształtowane, ma prawidłowe proporcje, które można obejrzeć na USG. Waga dziecka w 21 tygodniu ciąży to ok. 500 g. Większość narządów jest już wykształconych, ale nadal się rozwijają.

Jeśli w tym czasie urodziłoby się, byłoby traktowane jako wcześniak, ale przy obecnym rozwoju medycyny ma szanse na przeżycie. Dziecko ma już wykształcone rączki, nóżki, a także organy wewnętrzne. Jego skóra jest pokryta mazią płodową, która chroni przed nasiąkaniem płynem owodniowym. Na tym etapie rozwoju płodowego skóra nadal jest zaczerwieniona z powodu powstawania naczyń krwionośnych. Jest też cienka i pomarszczona. Należy pamiętać, że dziecko najszybciej przybiera na wadze w ostatnim miesiącu. Do tego czasu gromadzi niezbędną tkankę tłuszczową, dzięki której skóra będzie grubsza i mniej czerwona.

6 miesiąc ciąży co się zmienia usg połówkowe w 6 miesiącu ciąży

Objawy ciąży w 6 miesiącu

Wyraźnie widoczny brzuch w 6 miesiącu ciąży zaczyna dawać o sobie znać, gdy chcesz coś podnieść z podłogi. Dlatego właśnie lepiej unikać dźwigania dużych ciężarów, ponieważ rosnący ciężar macicy, zwiększona objętość krwi, płynu owodniowego, łożyska i płodu już teraz bardzo obciążają mięśnie dna miednicy.

Jak czuje się przyszła mama w szóstym miesiącu ciąży?

Zgaga

Znowu działają te nieznośne hormony ciążowe, tym razem rozluźniając zastawkę między żołądkiem a przełykiem. Przez to właśnie kwasy żołądkowe przedostają się do przełyku, powodując nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Jeśli dokucza Ci zgaga, spróbuj jeść około sześciu mniejszych posiłków dziennie (zamiast trzech większych) i unikaj pokarmów, które wydają się pogarszać sytuację – w szczególności dań smażonych, tłustych i pikantnych. Niewskazane będą również wszystkie cytrusy oraz czekolada.  Na temat zgagi pisaliśmy tutaj, sprawdź!

Uderzenia gorąca

Jeśli myślałaś, że uderzenia gorąca są tylko oznaką menopauzy, to muszę wyprowadzić Cię z błędu. Nierzadko zdarza się, że przyszłe mamy (których organizmy spalają więcej kalorii i wytwarzają więcej ciepła) również doświadczają tego objawu.

Jeśli uderzenia gorąca sprawiają, że czujesz się niekomfortowo i często się pocisz, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Noś luźną odzież i rozważ zakup wentylatora, który zapewni w pomieszczeniu przyjemne uczucie orzeźwienia.

Skurcze nóg

Niektóre przyszłe mamy odczuwają skurcze w podudziach, szczególnie w nocy. Nadal nie ustalono, co dokładnie powoduje te skurcze, ale regularne ćwiczenia, utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia i masowanie mięśni łydek przed snem mogą pomóc w zapobieganiu im.

Jeśli wystąpi skurcz, spróbuj rozciągnąć mięsień, wziąć ciepłą kąpiel lub nałożyć okład z lodu na dotknięty skurczem obszar.

Niestrawność

Zmniejszona objętość żołądka spowodowana uciskiem ciężarnej macicy powoduje spowolnienie trawienia. Odkładanie się spożytego pokarmu w jelitach oraz żołądku może wywołać ból brzucha, czasami promieniujący do pleców

Ból pleców

Kiedy jesteś w szóstym miesiącu ciąży, a Twój brzuch nadal rośnie, dodatkowy przyrost masy ciała zaczyna bardziej obciążać mięśnie pleców i może powodować ból ich dolnej części.

Ciepła kąpiel może działać kojąco, ale jeśli ból nie ustępuje, porozmawiaj ze swoim lekarzem o bezpiecznych lekach przeciwbólowych, które możesz przyjmować będąc w zaawansowanej już ciąży. Sprawdź też nasze wskazówki na temat bólu kręgosłupa w ciąży.

Zawroty głowy

W szóstym miesiącu ciąży, gdy brzuch dalej szybko rośnie, zmienia się krążenie, przez co przepływ krwi do górnej części ciała i głowy może być mniejszy. Jeśli odczuwasz zawroty głowy, poruszaj się powoli podczas zmiany pozycji – szczególnie w trakcie wstawania! Pij też dużo wody i unikaj długotrwałego stania.

Szybsze bicie serca

Myśl o spotkaniu z maleństwem może sprawić, że Twoje serce zacznie bić nieco szybciej niż zwykle. Jednak zwiększone tętno jest całkowicie normalne w czasie ciąży. Twoje serce pracuje teraz wyjątkowo ciężko, aby przepompować do 50 procent więcej krwi w całym organizmie. Jeśli zauważysz, że tętno pozostaje podwyższone przez dłuższy czas lub jeśli masz również trudności z oddychaniem, porozmawiaj o tym koniecznie ze swoim lekarzem.

Zaparcia

6 miesiąc ciąży to czas, gdy na skutek wzrostu macicy i jej ucisku na przewód pokarmowy mogą pojawić się zaparcia. Pomocne wtedy okaże się picie większej niż do tej pory ilości wody lub soków, jedzenie pokarmów zawierających błonnik takich jak owoce  (czarne i czerwone porzeczki, maliny, truskawki, gruszki, jabłka, owoce suszone), warzywa (marchew, dynia, buraki, papryka, brokuły), a także ciemne pieczywo. Możesz mieć kłopoty ze zgagą – aby jej zapobiegać jedz mniejsze posiłki, ale częściej. Pamiętaj – nie stosuj żadnych leków bez zgody lekarza!

6 miesiąc ciąży - co się zmienia – Poród przed terminem – jakie szanse ma dziecko?

jakie szanse na przeżycie dziecka w 6 miesiącu ciąży

U zdecydowanej większości przyszłych mam gdy dowiadują się, że są w ciąży, pojawiają się przeciwstawne uczucia. Z jednej strony to ogromne szczęście i radość, ale już chwilę później może pojawić się równie ogromny strach, przerażenie i pytanie - czy moje ciało da rade utrzymać ciążę?

Na szczęście mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość! W dzisiejszych czasach szanse na uratowanie wcześniaka po 6 miesiącu są spore. Wszystko przez ogromny postęp w medycynie i co za tym idzie – również nieustający progres wiedzy medycznej. Doskonale pokazują to statystyki:

Ukończony tydzień ciąży a szanse na przeżycie:

   • tydzień ciąży 53 %
   • tydzień ciąży 67 %
   • tydzień ciąży 82 %
   • tydzień ciąży 85 %
   • tydzień ciąży 95 %
   • tydzień ciąży 96 %
   • tydzień ciąży 96 %
   • tydzień ciąży 97 %
   • tydzień ciąży 97 %
   • tydzień ciąży 98 %
szanse na urodzenie żywego dziecka w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży co się zmienia

Jeśli Twoja ciąża jest stanem wysokiego ryzyka i lekarz podejrzewa, że do rozwiązania może dojść wcześniej, rozważ przygotowanie torby do szpitala już teraz. Spakuj przynajmniej podręczną torbę, w której będziesz mieć koszulę ciążową, szlafrok i podkłady. Wszystkie te przedmioty i wiele innych znajdziesz w naszym sklepie.

Beżowa torba do szpitala Hello Skarbie - duża
Hot
179 zł
Torba dla mamy do szpitala - Duża - Hello Skarbie (beżowa) - torba założona na ramię.

Krytyczna granica zdolności dziecka do przeżycia leży pomiędzy 23, a 25 tygodniem ciąży

Warto podkreślić, że istotnym elementem dającym wcześniakowi większe szanse jest jego waga. Im większa waga, tym Twoje maleństwo ma większą szanse na przeżycie w przypadku przedwczesnego porodu.

To, czy wcześniak przeżyje, zależy także od dojrzałości jego płuc. A pęcherzyki płucne zaczynają rozwijać się właśnie na początku 25 tygodnia ciąży. Często w sytuacjach krytycznych, gdy istnieje ryzyko porodu przedwczesnego podawane są odpowiednie sterydy, które przyśpieszą rozwój płuc u dziecka i zwiększa jego szanse przeżycia w przypadku porodu przedwczesnego.

6 miesiąc ciąży co się zmienia - Co może niepokoić w 3 trymestrze ciąży?

Wiele dolegliwości ciążowych wynika z zupełnie normalnych i fizjologicznych zjawisk, dlatego też nie wymagają one interwencji lekarza. Istnieje jednak lista objawów, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do niezwłocznego powiadomienia swojego ginekologa lub udania się na izbę przyjęć szpitala.

Niepokojące objawy w trzecim trymestrze:

    • Intensywne krwawienie z dróg rodnych,
    • Odejście wód płodowych lub wystąpienie regularnych skurczów macicy przed 38. tygodniem ciąży (nie mylić ze skurczami przepowiadającymi),
    • Silne i gwałtowne ruchy dziecka lub brak ruchów,
    • Wysokie ciśnienie krwi, powyżej 140/90,
    • Nasilające się bóle nóg, obrzęki i zaczerwienienie, które nie ustępują po odpoczynku,
    • Silne bóle brzucha, głowy oraz zaburzenia ostrości widzenia.
rady dla ciężarnej w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży co się zmienia

6 miesiąc ciąży – co się zmienia - badania, które powinnaś wykonać

Obowiązkowym badaniem jest test obciążenia glukozą. Lekarz zaleca go około 25. tygodnia ciąży, by wykluczyć tzw. cukrzycę ciężarnych. Jeśli z badania wyniknie, że ją masz, zostaniesz skierowana przez lekarza prowadzącego ciążę do diabetologa. To on ustali czy wystarczająca będzie odpowiednia dieta, czy konieczne okaże się przyjmowanie insuliny.

W trakcie tego badania najpierw zostanie Ci pobrana krew, a następnie będziesz poproszona o wypicie rozpuszczonej w wodzie glukozy (w odpowiednim stężeniu – 75g). Po dwóch godzinach znów zostanie Ci pobrana krew. W tym czasie nie będziesz mogła gdzie chodzić ani jeździć samochodem gdyż możesz poczuć dość intensywne mdłości, dlatego warto żebyś była pod obserwacja osób wykonujących ten test.

Inne badania, jakie może zlecić ci lekarz:

 • Badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
 • Morfologia krwi

Ponadto lekarz oceni:

 • pH wydzieliny pochwowej. Badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
 • Wysokość dna macicy,
 • Twoje ciśnienie krwi,
 • Sprawdzi Twoją wagę.

Połówkowe USG w ciąży – czym jest i kiedy je wykonać?

USG połówkowe wykonuje się pomiędzy 18, a 22 tygodniem ciąży, choć niekiedy można się spotkać z opinią, że idealny moment na badanie przypada po 20 tygodniu ciąży – dziecko jest wtedy większe, a wszystkie struktury anatomiczne lepiej widoczne. Niestety, w większości przypadków jest ono dodatkowo płatne – USG połówkowe na NFZ przysługuje tylko kobietom, które mają do nich wyraźne wskazania.

Podczas badania połówkowego w ciąży lekarz wykona dokładne pomiary maluszka i sprawdzi jego anatomię. Poza standardowym badaniem ultrasonograficznym, można wykonać USG połówkowe 3D lub 4D, które pozwoli rodzicom zobaczyć przestrzenny obraz dziecka, a nawet zarejestrować jego ruchy w macicy.

Porady doświadczonej mamy dla przyszłej mamy

Ćwicz dalej! Może to być jeden z ostatnich miesięcy, kiedy możesz pozwolić sobie na jakiekolwiek ćwiczenia. Główną przeszkodą może być powiększający się brzuch i jego ból, a także w ostatnim trymestrze gorsze samopoczucie i spadek chęci aktywności fizycznej. Wykorzystaj ten miesiąc i ćwicz systematycznie utrzymując ciało w dobrej formie.

kiedy zapisać się na szkołę rodzenia
czy można ćwiczyć w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży co się zmienia

Pomyśl o szkole rodzenia. Jeśli do tej pory się nad tym nie zastanawialiście, warto rozważyć uczestnictwo w „Szkole rodzenia”. Tam dowiecie się nie tylko wielu praktycznych rzeczy – np. jak wygląda poród, jak się do niego przygotować czy jak pielęgnować noworodka, ale także poznacie inne pary będące na podobnym etapie życia. Znajomości z tej szkoły często są podstawą do stworzenia „grupy wsparcia”, która potem – kiedy dziecko się urodzi – może być bardzo pomocna.

6 miesiąc ciąży – co się zmienia – podsumowanie

W szóstym miesiącu ciąży zbliżasz się do końca drugiego trymestru. Możesz czuć się pełna energii i podekscytowana przyjściem na świat dziecka za kilka miesięcy, nawet jeśli zmagasz się z typowymi objawami ciąży, takimi jak zgaga, uderzenia gorąca i bóle pleców. W Twoim brzuchu dziecko robi w tym miesiącu ogromne postępy w rozwoju. Wszystko dlatego, że jego płuca i odruch ssania (niezbędny do odżywiania), są już prawie gotowe do funkcjonowania na świecie, a nie tylko w łonie mamy!

Dlatego ciesz się tym czasem ile wlezie! Pamiętaj, że takich wyjątkowych 9 miesięcy nie będzie w Twoim życiu wiele. Nawet jeśli ciąża Cię wkurza, skup się na plusach. Być może jeszcze zatęsknisz za tym specjalnym okresem w życiu.

W szóstym miesiącu ciąży warto pomyśleć także nad kompletowaniem wyprawki do szpitala. W ferworze wielu planów nie możesz bowiem zapominać o samym porodzie. Sprawdź, jak spakować odpowiednią torbę z wyprawką dla noworodka i mamy do szpitala, aby zaoszczędzić sobie stresu i być przygotowaną na sytuacje awaryjne. Sprawdź też nasz wpis, gdzie czeka na Ciebie lista do szpitala na poród.

Zdrówka!

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *