Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

4 miesiąc ciąży – co się zmienia – Pierwsze ruchy dziecka

4 miesiąc ciąży co się zmienia

Czwarty miesiąc ciąży to wielka sprawa. W tym czasie wydarzy się wiele istotnych zmian nie tylko w Twoim ciele, ale przede wszystkim w ciele rosnącego w brzuszku dziecka. Ponieważ właśnie wkroczyłaś w drugi trymestr, w tym artykule skupimy się na wszystkich najważniejszych sprawach, które powinnaś mieć na uwadze jako przyszła mama. Porozmawiamy o objawach charakterystycznych dla czwartego miesiąca ciąży, oraz sprawdzimy jak rozwija się maluch. Podpowiemy Ci również czym najlepiej należy zająć się w nadchodzących tygodniach. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

4 miesiąc ciąży – co się zmienia - Który to tydzień?

Początek 4 miesiąca ciąży to zarazem początek drugiego trymestru – wypada w 14 tygodniu ciąży. Czwarty miesiąc obejmuje zatem tygodnie: 14,15,16 oraz 17. To czas, kiedy znacząco spada ryzyko poronienia, a Twoje samopoczucie powoli się poprawia.

Ruchy dziecka w 4 miesiącu ciąży 4 miesiąc ciąży co się zmienia

Objawy ciąży w 4 miesiącu

Zmiany fizyczne

    • Pod koniec tego miesiąca macica wciąż rośnie i znajduje się już poniżej pępka. To może zwiększyć potrzebę oddawania moczu oraz powodować bóle brzucha.
    • Po każdym myciu zębów możesz zauważać na szczoteczce czerwone ślady. Niestety, choroby dziąseł – krwawienie i nadwrażliwość – to w czwartym miesiącu rzecz absolutnie normalna.
    • Od czwartego miesiąca wiele przyszłych matek doświadcza dobrze znanych zachcianek żywieniowych i może preferować dziwne kombinacje pokarmów i smaków,
    • Ryzyko poronienia jest znacznie niższe, niż w pierwszych trzech miesiącach. Dodatkowo łożysko kończy swoją formację i niektóre kobiety w ciąży mogą zacząć odczuwać ruchy płodu. To najlepszy czas, aby wrócić do aktywności fizycznej, takiej jak spacery, pływanie i joga.
    • Średni przyrost masy ciała na tym etapie ciąży wynosi od 4 do 5 kg.
    • Pojawiają się rozstępy. Te czerwonawe, brązowe lub fioletowe smugi mogą wystąpić na brzuchu, piersiach, pośladkach lub udach. Są one spowodowane szybkim rozciąganiem się skóry w czasie ciąży. Nie można im zapobiec, a wiele badań wskazuje, że ich pojawienie się lub nie – to sprawa czysto genetyczna. Jednak utrzymywanie nawilżenia skóry może pomóc zmniejszyć podrażnienia i swędzenie. Na szczęście rozstępy często blakną wraz z upływem czasu po urodzeniu dziecka.

Zmiany psychiczne

 W drugim trymestrze przyszła mama poczuje się zdecydowanie spokojniej.

    • Wyraźna niestabilność emocjonalna z pierwszych trzech miesięcy, spowodowana zmianami hormonalnymi, będzie miała tendencję do stopniowego zmniejszania się.
    • Ciąża jest widoczna, a najbardziej krytyczne miesiące już za Tobą! Głównym priorytetem przyszłej mamy staje się perspektywa zbliżającego się macierzyństwa.

W 4 miesiącu znacząco spada ryzyko poronienia więc możesz odetchnąć z ulgą!

4 miesiąc ciąży co się zmienia porady ciążowe

Zmiany u dziecka w 4 miesiącu ciąży

    • Ciało zaczyna być większe niż głowa. Pod koniec tego miesiąca płód ma już 12,5–14 cm długości i waży około 150 g.
    • Oczy maluszka nadal pozostają zamknięte, ale są już znacznie większe, zaczynają przy nich rosnąć rzęsy i brwi.
    • Pojawiają się pierwsze rysy twarzy.
    • Skórę malucha pokrywa cienka warstwa włosów zwana lanugo.
    • Paznokcie pojawiają się na palcach rąk i nóg.
    • Twoje dziecko ssie i łyka wody płodowe, aby potem umieć pić mleko z Twojej piersi,
    • Często wkłada też paluszek do buzi i ssie kciuk gdy chce się pocieszyć, bo jest mu smutno (czuje na przykład, że smutna lub spięta jest jego mama). Tak, tak, stresy i nerwy to już nie tylko Twoja osobista sprawa.
    • Płód jest znacznie bardziej aktywny - porusza się częściej, energiczniej i z lepszą koordynacją. Nie pozostaje nieruchomy dłużej niż 3 lub 4 minuty. Czas przygotować się na rewolucję w brzuszku!:)

Zaczynasz odczuwać pierwsze ruchy płodu!

W miarę rozwoju tkanki mięśniowej płód coraz intensywniej się rusza. Okres między 14. a 17. tygodniem życia płodowego to czas największej ruchliwości Twojego dziecka. Korzysta on z tego, że w macicy ma jeszcze sporo miejsca i doskonali swój coraz bogatszy repertuar: przeciąga się, wygina grzbiet, porusza ramionami, wyciąga nogi, obraca się z boku na bok, obraca głowę, a nawet wykonuje salta.

Gimnastyka ta służy rozwojowi – dzięki niej nie tylko coraz lepiej pracują mięśnie, stawy i kości, ale rozwija się też układ neurologiczny. Różne rodzaje ruchów wpływają bowiem na powstawanie różnych połączeń nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Z kolei gdy malec wykonuje te same ruchy, z każdym następnym układ nerwowy coraz lepiej je koordynuje, stają się więc coraz sprawniejsze i pewniejsze.

Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka

Począwszy od 15. tygodnia życia płodowego macica dotyka ściany brzucha i matka może zacząć odczuwać ruchy dziecka, zwłaszcza jeśli jest w ciąży po raz kolejny (u pierworódek następuje to 2–3 tygodnie później). Z badań wynika, że ulubioną porą gimnastyki malców jest północ.

Miej jednak na uwadze, że ruchy maleństwa mogą nie być wyczuwalne, jeśli np. źle obliczono wiek ciąży. Zdarza się też, że mama ich nie rozpoznaje i myli np. ze wzdęciami lub ruchami w układzie pokarmowym, czyli... popularnym burczeniem w brzuchu.

Test potrójny – ważne badanie w 4. miesiącu ciąży

W czwartym miesiącu ciąży przyszli rodzice mogą zdecydować się na opcjonalne badanie, w którym na podstawie analizy krwi można określić pewne markery zmian genetycznych. Pozwala to ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Edwardsa, zespołu Downa oraz wad ośrodkowego układu nerwowego.

Badanie to wykonuje się pomiędzy 15. a 18. tygodniem ciąży. Jest ono zalecane kobietom, które nie wykonywały wcześniej badania USG I trymestru lub testu podwójnego bądź jako uzupełnienie tych badań.

To, czy badanie jest konieczne, zależy od historii rodziny, wieku przyszłych rodziców oraz wyników wcześniejszych badań. Jeśli chcesz wykonać to badanie, Twój ginekolog udzieli Ci porady i odpowie na Twoje pytania.

Pozytywny wynik testu potrójnego nie oznacza, że dziecko urodzi się chore. Test pozwala jedynie na statystyczną ocenę czy u dziecka istnieją skłonności do wystąpienia określonych wad genetycznych. Aby postawić dokładniejszą diagnozę, należy zawsze przeprowadzić dalsze badania.

Ubrania dla ciężarówek – kilka podpowiedzi

Czwarty miesiąc ciąży to bez wątpienia najwyższy czas, abyś zaczęła powoli zastanawiać się nad zmianami w garderobie. Od początku drugiego trymestru brzuszek będzie rósł bowiem w ekspresowym tempie. Jednak ani przez chwilę nie zapominaj, że to tylko tymczasowa garderoba!

Najlepiej będzie, jeśli pożyczysz jak najwięcej rzeczy od koleżanek, które ciążę mają już za sobą. Bierz jednak tylko te ubrania, które na pewno będziesz nosiła. Nie zapychaj szaf źle leżącymi ciuchami albo czymś, czego i tak na siebie nie włożysz. Zapisuj sobie, co pożyczyłaś od kogo – zanotuj napis na naszywce i zrób krótki opis – żeby bez problemu je później zwrócić. Niektóre koleżanki stwierdzą, że możesz po prostu przekazać ubrania następnej znajomej przyszłej mamie.

Nie pożyczaj niczego naprawdę kosztownego, jeśli właścicielka chciałaby, żebyś daną rzecz później zwróciła. Nigdy nie wiesz przecież, co może się wydarzyć, a oddanie takiego ciucha może oznaczać praktyczny nokaut dla Twojego budżetu, nawet jeśli udało by Ci się kupić identyczną bluzkę czy sukienkę, co jest raczej mało prawdopodobne.

Ubrania ciążowe – tego nie kupuj!

Ubrania ciążowe 4 miesiąc ciąży co się zmienia

Uważaj na tak zwane "zestawy ciążowe", które można bez problemu dostać w Internecie, składające się z rozciągliwych spodni, rozciągliwej spódnicy, długiego T-shirtu i sukienki. Pierwsze firmy produkujące takie zestawy nie skąpiły materiału, ale ich następcy i kopie wypuszczane przez domy towarowe i markety, są co prawda tańsze, ale wykonanie z możliwie najmniejszych ilości tkaniny. W efekcie, wszystko jest krótsze i bardziej obcisłe niż oryginały.

A na koniec – aby zaoszczędzić sobie szukania rzeczy do ubrania co rano, przejrzyj swoją garderobę raz, a dobrze – teraz. Powieś wszystkie ubrania ciążowe po jednej stronie szafy i przygotuj kolejną szufladę na rzeczy, których nie trzeba wieszać i na bieliznę ciążową. Kiedy jakaś "normalna" bluzka, spódnica lub stanik zrobią się za małe, przełóż je do części szafy lub komody przeznaczonej dla ubrań nie-ciążowych.

Dodatkowo ustal, na jaką porę roku przypadają ostatnie cztery miesiące Twojej ciąży i dostosuj do nich swoją garderobę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bielizny ciążowej?

Ciąża to czas, kiedy Twoje ciało zmienia się diametralnie. Musisz zatem o tym pamiętać, także podczas zakupu bielizny ciążowej, która przede wszystkim powinna zapewniać wygodę użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje idealne dopasowanie do wymiarów, gdyż prawidłowo dobrany biustonosz czy stanik pomogą w zachowaniu komfortu.

Musisz także pamiętać, aby nie kupować bielizny dla ciężarnych bez przymierzania, zwłaszcza staników. W grę wchodzi wygoda noszenia oraz odpowiednia stabilizacja powiększających się piersi. Nie można sobie zatem pozwolić na jakikolwiek dyskomfort czy ucisk związany z jego niewłaściwym dopasowaniem.

Bielizna dla kobiet w ciąży musi być nie tylko wygodna, ale również dopasowana do rosnącego brzuszka. Tylko wtedy zapewni oczekiwany poziom komfortu. A dzięki szerokiemu wyborowi fasonów, zapewnisz sobie wygodę, bezpieczeństwo i atrakcyjny wygląd!

4 miesiąc ciąży - co się zmienia - koszula ciążowa

A jeśli Twój brzuszek rośnie w zastraszającym tempie, pomyśl również o wygodnej piżamie, a najlepiej koszuli nocnej, która nie będzie Cię opinać i da Ci się wyspać.

Mamy w ofercie piękne koszule nocne dla kobiet w ciąży, z wysokiej jakości certyfikowanej bawełny.

Z powodzeniem wykorzystasz je również po porodzie i są wygodne w karmieniu piersią.

              • 4 napki ułatwiające karmienie
              • Można nosić również po ciąży
              • Skład: 95% Bawełna, 5% Elastan
              • Koszula przystosowana dla kobiet w ciąży
Koszula do szpitala do porodu - Hello Skarbie (czarny) - koszula w całej okazałości z dwoma rozpiętymi klipsami.
Koszula ciążowa Hello Skarbie
top
119 zł

Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży – dlaczego warto je wzmacniać już w 4 miesiącu ciąży?

Mięśnie Kegla wyścielają dno miednicy. Są to ważne struktury zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Przede wszystkim warto je wspierać w ciąży. Dlaczego? Ćwiczenia dna miednicy w ciąży pozwalają ograniczać dysfunkcje powstałe po porodzie naturalnym. Systematyczne wzmacnianie mięśni Kegla pozwala przywrócić prawidłową szerokość pochwy po porodzie. Zabezpiecza również przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które bywa powikłaniem porodu naturalnego.

Mięśnie dna miednicy odpowiadają również za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, dlatego ich wsparcie w ciąży wydaje się szczególnie istotne. Powiększający się brzuch zaburza postawę ciała, co skutkuje m.in. bólami pleców w ciąży.

4 miesiąc ciąży - co się zmienia - ćwiczenia Kegla to świetne przygotowanie do porodu

Zwiększenie elastyczności mięśni dna miednicy, poprzez regularne ćwiczenia, to świetne przygotowanie do porodu siłami natury. Dzięki ich prawidłowemu funkcjonowaniu będzie on przebiegał sprawniej, a dodatkowo w wielu przypadkach można uniknąć nacięcia krocza.

Jak mogą wyglądać ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży? Trening można zacząć już na etapie wczesnej ciąży i wykonywać go systematycznie w warunkach domowych. Ćwiczenia mięśni Kegla nie są wymagające, liczy się natomiast ich regularne powtarzanie. Najprostsze z nich polega na napięciu mięśni, w pozycji stojącej, podczas wdechu i ich rozluźnieniu  w czasie wydechu. Oczywiście oddech musi być głęboki i spokojny oraz zsynchronizowany z napięciem mięśni. Ćwiczenie powtarza się kilka razy w kilku seriach w ciągu dnia. Przed rozpoczęciem treningu warto zobrazować sobie gdzie mięśnie Kegla się znajdują, aby móc właściwie z nimi pracować.

4 miesiąc ciąży co się zmienia ćwiczenia mięśni kegla w ciąży
4 miesiąc ciąży – co się zmienia – Podsumowanie

W czwartym miesiącu ciąży weszłaś w drugi trymestr. Ten etap często nazywany jest „miesiącem miodowym” ciąży – czasem, w którym wiele przyszłych mam odczuwa zastrzyk energii. A skoro już czujesz się trochę bardziej energiczna, dlaczego nie wykorzystać tego trymestru na dekorowanie, zakupy (np. porządną wyprawkę do szpitala), podróże i inne przygotowania wymagające więcej wysiłku i wytrzymałości?

Możesz czuć się świetnie także z innych powodów. Nudności, które mogłaś odczuwać w pierwszym trymestrze ciąży, z dużą dozą prawdopodobieństwa już minęły. Powoli wraca też apetyt, dzięki czemu odzyskasz pierwotną radość z jedzenia. Jednak co najważniejsze - od tego miesiąca ryzyko poronienia znacznie spada i w końcu możesz poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka! To dobry czas na relaks i prawdziwą radość z ciąży!

Życzymy Ci samych wspaniałości u progu drugiego trymestru!  

Koniecznie sprawdź nasz artykuł o 10 game change'rach w ciąży. To prawdziwe rady z życia wzięte 🙂

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *