Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

3 miesiąc ciąży – co się zmienia – w końcu widać ciążowy brzuszek!

3 miesiąc ciąży co się zmienia

Jeśli spotykamy się w tym artykule, to najpewniej oznacza, że właśnie zaczęłaś 3 miesiąc ciąży i zastanawiasz się, co aktualnie dzieje się z Twoim dzieckiem, oraz co czeka Was oboje w nadchodzących tygodniach. Na początku musisz wiedzieć to, co być może jest dla Ciebie najważniejsze – trzeci miesiąc ciąży to właśnie ten czas, kiedy będziesz mogła poznać płeć swojego dziecka (oczywiście jeśli tylko masz takie życzenie, bo na przykład nie lubisz niespodzianek).

To jednak nie wszystko – zmian zachodzących w obszarze rozwoju Twojego maleństwa jest tyle, że trudno je zliczyć! Dziś omówimy wszystkie najważniejsze tematy, o których bez dwóch zdań powinna wiedzieć każda przyszła mama, rozpoczynająca właśnie 3 miesiąc ciąży. Gotowa? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy Cię do lektury!

Spis treści

3 miesiąc ciąży – co się zmienia - Wreszcie widać ciążowy brzuszek!

Prawie każda kobieta spodziewająca się dziecka zastanawia się, kiedy jej odmienny stan zacznie być widoczny dla innych. Oczywiście jak to zwykle bywa z wieloma sprawami w stanie błogosławionym, również w tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi dla wszystkich kobiet na temat tego, w którym tygodniu widać brzuch ciążowy.

Dzieje się tak, ponieważ wpływ na to zależy (jak zwykle) od wielu czynników, m.in. od budowy i masy ciała czy nawet liczby przebytych wcześniej ciąż.

czy w 3 miesiącu ciąży widać już ciążowy brzuszek 3 miesiąc ciąży co się zmienia

Rozmiar brzuszka jest sprawą absolutnie indywidualną. Staraj się zatem nie porównywać swojego brzucha z brzuchem innej przyszłej mamy, nawet jeśli jesteś na tym samym etapie ciąży.

Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, u kobiet, które już były w ciąży, brzuszek ciążowy może pojawić się wcześniej, nawet już w 12. tygodniu. Natomiast u przyszłych mam, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka, brzuch zwykle zaczyna być widoczny między 16 a, 20 tygodniem ciąży.

Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na, to kiedy dokładnie będzie ona widoczna dla wszystkich gołym okiem.

Jakie są objawy ciąży w 3 miesiącu?

Wiele objawów ciąży z pierwszych 2 miesięcy utrzymuje się – a czasami nasila – w trzecim miesiącu. Dotyczy to zwłaszcza nudności. Dodatkowo Twoje piersi nadal rosną i zmieniają się. Obszar wokół sutka – otoczka – może stać się większy i ciemniejszy. Jeśli masz skłonność do trądziku, może wystąpić ich zdecydowane nasilenie.

Prawdopodobnie nie przybierzesz dużo na wadze w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży – zwykle około 1 do 1,5 kg. Jeśli masz nadwagę lub niedowagę, możesz doświadczyć innego tempa przyrostu masy ciała. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest oczywiście rozmowa z lekarzem prowadzącym ciążę. Pomoże on utrzymać prawidłową wagę przez cały okres jej trwania.

3 miesiąc - ciąży co się zmienia? Rozwój dziecka w 3 miesiącu ciąży

OK! Skoro wiemy już, co dzieje się z Twoim ciałem, przejdźmy do tego co najważniejsze, czyli jak w 3 miesiącu ciąży rozwija się maleństwo. Na początku musisz wiedzieć, że Twoje dziecko nadal bardzo ciężko pracuje, aby rosnąć: ma teraz od 6 do 8 cm długości i waży mniej więcej tyle, co cytryna. Najprawdopodobniej nie czujesz jeszcze zbyt wielu ruchów, ale to nie znaczy, że nic się tam nie dzieje.

rozwój dziecka w 3 miesiącu ciąży 3 miesiąc ciąży co się zmienia

Zmiany w 3 miesiącu ciąży:

    • kończy się okres zarodkowy, a zaczyna płodowy, serce dziecka zaczyna głośno bić,
    • zaczynają formować się pojedyncze palce u rąk i nóg,
    • coraz szybciej rozwija się układ trawienny, mięśniowy i kostny,
    • zaczynają pracować nerki,
    • rozpoczyna się dynamiczny rozwój układu nerwowego i narządów zmysłów, płód wykonuje dużo ruchów rękami i nogami, a także zaciska piąstki,
    • kształtują się rysy twarzy,
    • płód potrafi się uśmiechać i ssać kciuka,
    • szpik kostny zaczyna wytwarzać białe krwinki,
    • rozwijają się narządy płciowe, a to oznacza, że już niebawem będziesz mogła poznać płeć swojego dziecka!

Badania prenatalne – wszystko co musisz o nich wiedzieć

W trakcie ciąży wykonuje się trzy obowiązkowe badania ultrasonograficzne rozwijającego się płodu. USG pierwszego trymestru powinno zostać wykonane właśnie w 3 miesiącu ciąży, czyli między 11. a 14 tygodniem  (po ukończeniu 11, a przed rozpoczęciem 14 tygodnia ciąży). Potocznie to badanie nazywa się USG genetycznym – pozwala bowiem na wykrycie cech świadczących o ewentualnych chorobach genetycznych płodu.

USG pierwszego trymestru – co pozwala ocenić?

Między 11. a 14 tygodniem ciąży płód jest już na tyle rozwinięty, że doświadczony lekarz posiadający uprawnienia i aktualne certyfikaty do wykonywania badań prenatalnych może szczegółowo ocenić jego rozwój. USG w pierwszym trymestrze ciąży służy więc ocenie:

    • liczby płodów (ciąża pojedyncza / ciąża mnoga),
    • pomiarów biometrycznych płodu,
    • anatomii dziecka (czaszki i mózgu, kręgosłupa, kończyn, klatki piersiowej i serca, jamy brzusznej),
    • czynności serca płodu (FHR – fetal heart rate),
    • przezierność karku płodu (NT – nuchal translucency),
    • ocenie kosmówki.

W tym badaniu oceniane są tzw. markery chorób genetycznych, czyli ściśle określone cechy ultrasonograficzne umożliwiające wykrycie najczęściej spotykanych u dzieci wad genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau.

USG w I trymestrze – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania USG w pierwszym trymestrze ciąży. Jest ono całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu.

Badanie USG w 1– jak się przygotować?

USG pierwszego trymestru nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto wygodnie się ubrać, tak by można było łatwo odsłonić brzuch. Należy mieć ze sobą wyniki wszystkich wykonanych wcześniej badań – zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych.

USG w pierwszym trymestrze ciąży – jak przebiega

Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej na plecach. Pacjentka wchodzi do gabinetu, kładzie się na leżance i zostaje poproszona o odsłonięcie brzucha. Następnie lekarz przykłada do skóry posmarowaną żelem głowicę emitującą ultradźwięki (żel ułatwia ich wnikanie w głąb tkanek i sprawia, że głowica lekko porusza się po ciele). Na monitorze od razu widoczne są obrazy – lekarz, obserwując je, ocenia rozwój płodu. Badanie trwa z reguły od 15 do 20 minut.

Największe mity dotyczące badań prenatalnych

mity o badaniach prenatalnych forum

3 miesiąc – ciąży co się zmienia?

Niestety niektóre przyszłe mamy nie decyduje się na wykonanie badań prenatalnych, gdyż uważają, że „wynik nic nie zmieni, „są młode i zdrowe” „i tak będą kochać niezależnie od wyniku”. Na wielu forach dotyczących ciąży pojawiają się też stwierdzenia, że „żadne badania nie dają 100% pewności”, „zdarzają się pomyłki” i „to tylko statystyka”. Dlaczego jednak ciąża to dobry i niepowtarzalny moment, żeby zadbać o zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka?

Dzięki wykonaniu badań prenatalnych możemy zyskać spokój, który ma korzystny wpływ na rozwój dziecka oraz – w przypadku wczesnego wykrycia nieprawidłowości – realnie wpłynąć na lepsze funkcjonowanie dziecka w przyszłości. Swoimi przemyśleniami o największych faktach i mitach dotyczących badań prenatalnych podzielił się ostatnio na łamach portalu angelius.pl, Dr T. Orliński - specjalista ginekolog-położnik, androlog, specjalista z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.

"Pierwszy mit to taki, że badanie proponujemy głównie starszym pacjentkom lub takim, u których w poprzednich ciążach wystąpiła jakaś anomalia. Niektóre tylko wady, jak np. zespół Downa są związane z wiekiem pacjentki i częściej występują u starszych ciężarnych. Należy jednak pamiętać, że najwięcej ciąż jest u młodszych kobiet i realnie to w tej populacji znajdzie się więcej anomalii. Tak więc traktujmy badanie prenatalne jako dokładną ocenę dla wszystkich przyszłych mam.

Drugi częsty mit to dotyczy testu podwójnego, który rzekomo ma zwiększać ilość nieprawidłowych wyników, dlatego często nie jest wykonywany. Jak mówiłem wcześniej, najwyższą czułość osiągamy poprzez wykonanie obu badań (ponad 90%). Należy pamiętać, że są to badania przesiewowe, w których zawsze są tzw. wyniki fałszywie dodatnie (około 5%). W takich sytuacjach zawsze możemy posiłkować się testami wolnego DNA lub badaniami inwazyjnymi.

W przypadku innych badań przesiewowych, takich jak cytologia lub mammografia, zasada jest ta sama. Podejrzane wyniki weryfikujemy dokładniejszą diagnostyką. Najważniejsza rada dla pacjentek: jeżeli macie jakiekolwiek pytania, zadawajcie je doświadczonemu specjaliście, a nie pytajcie anonimowych „znawców” na forach internetowych". - mówi Dr T. Orliński, który od 2007 roku pracuje w CM Angelius, gdzie jest specjalistą w leczeniu niepłodności oraz wykonuje badania prenatalne.

3 miesiąc - ciąży co się zmienia? Porady doświadczonej mamy dla przyszłej mamy

Trzeci miesiąc to najlepszy czas na ogłoszenie ciąży wśród bliskich?

Rodzina

Wiele kobiet czeka do końca pierwszego trymestru, by podzielić się informacją o ciąży z innymi, kiedy największe ryzyko poronienia mija. Dzięki temu mają czas przyzwyczaić się do nowej sytuacji i przekazać innym dobre wieści w prywatnej atmosferze. Opóźnia to również moment, kiedy rodzinie kompletnie odbije i jej członkowie wypaplają, że spodziewasz się dziecka wszystkim, którzy staną im na drodze.

Matka, teściowa, ojciec i teść (że o znajomych nie wspomnę) natychmiast zasypią Cię lawiną dobrych rad, mrożących krew w żyłach opowieści z życia wziętych, teorii i opinii na temat Twojego zamiaru powrotu do pracy lub nie wracania do pracy. Nawet absolutnie pozytywne manifestacje u członków rozlicznej rodziny mogą Cię przytłoczyć. Dlatego najlepiej powiedzieć wszystkim o dziecku w weekend i tym samym dać im i sobie czas na wspólne świętowanie. Rodzice kilkulatków często nie mówią im o braciszku lub siostrzyczce, do czasu, gdy ciąża stanie się widoczna. Dla malucha czekanie aż zdarzy się coś ciekawego trwa w nieskończoność. Z resztą nie tylko dla malucha.

jak powiedzieć rodzinie o ciąży jak powiedzieć pracodawcy o ciąży

3 miesiąc – ciąży co się zmienia? Kiedy zamierzasz poinformować świat o dobrej nowinie?

Praca

To, kiedy dokładnie powiedzieć pracodawcy o ciąży, będzie zależało od Waszych wzajemnych stosunków i od tego, jaką zajmujesz pozycję w pracy. Ale pamiętaj, że musisz przekazać tę informację osobiście, a nie czekać, aż zrobi to za Ciebie lokalna poczta pantoflowa. Jeżeli planujesz pójść na urlop macierzyński jeszcze przed porodem (możesz go wyznaczyć na dwa tygodnie przed wyznaczoną datą rozwiązania), złóż zawiadomienie na piśmie, podając planowaną datę rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego i najlepiej dołącz również potwierdzające ciążę zaświadczenie od lekarza.

Najlepiej jednak byłoby, gdybyś powiadomiła pracodawcę o swoim odmiennym stanie jak najwcześniej, dając mu tym samym więcej czasu na znalezienie zastępstwa lub rozdzielenie Twoich dotychczasowych obowiązków i zadań wśród innych pracowników. Jednocześnie będziecie mogli spokojnie pomówić o tym, kiedy i jak, choć z czerwonymi z niewyspania oczami, wrócisz na łono firmy. Pracodawcy potrzebują czasu, by dać ogłoszenie o wakacie i przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne ze zgłaszającymi się osobami. Wiele kobiet ukrywa ciążę tak długo jak tylko się da z obawy przed ewentualną dyskryminacją.

Zanim powiesz szefostwu, sprawdź jakie są Twoje prawa związane z urlopem macierzyńskim i późniejszym powrotem do pracy. Z prawnego punktu widzenia nie masz wcale obowiązku powiadamiać pracodawcy o ciąży, ale trudno sobie wyobrazić, żeby tego prędzej czy później sam nie zauważył.

Reakcje ludzi na "dobrą nowinę"

Pamiętaj, że sposób, w jaki ludzie reagują na wieść, że jesteś w ciąży nie mówi nic o Tobie, a świadczy wyłącznie o nich. Jeżeli słyszysz rzeczy negatywne lub niegrzeczne, pamiętaj, że przemawiają przez nich ich własne złe doświadczenia lub ich charakter, ich własne obawy lub problemy z postrzeganiem swojego ciała, problemy z dziećmi, matką, itp., itd. Dlatego za każdym razem, gdy przyjdzie Ci wysłuchać kogoś, kto chce Cię zniechęcić ("No to po ptokach – Twoje życie oficjalnie się skończyło") lub bredzi od rzeczy ("Poród ani trochę nie boli"), powiedz sobie: "To nie ja, ale on / ona ma problem".

Reakcje ludzi na "dobrą nowinę"

Czy w mogę odczuwać ruchy dziecka w 3. miesiącu ciąży?

W trzecim miesiącu płód ma wielkość od 2,6 do 5,5 centymetra, a w brzuszku przyszłej mamy jest jeszcze dużo miejsca. Choć ruchy dziecka w 10. tygodniu ciąży są już zauważalne w badaniu USG, a płód ćwiczy rączki, nóżki i palce, to przyszła mama zazwyczaj jeszcze nie może ich wyczuć.

Pod koniec 3. miesiąca ciąży matki, które mają więcej niż jedno dziecko, odczuwają jednak czasem bardzo lekkie, delikatne drżenie – prawdopodobnie są to właśnie ruchy dziecka w 12. tygodniu ciąży.

Kiedy przeprowadza się pierwsze ważne badania kontrolne w czasie ciąży?

Początkowo wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc, dlatego jeśli Twoja pierwsza wizyta miała miejsce w 8. tygodniu, to prawdopodobnie na kontrolę lekarz zaprosi Cię w 12. tygodniu ciąży. Wówczas sprawdzane są parametry krwi i moczu matki, a także mierzona jest jej masa ciała i ciśnienie krwi. Wszystkie te wartości są zapisywane w karcie ciąży, co pozwala na stałą kontrolę stanu zdrowia mamy i dziecka.

To również czas na USG prenatalne – 12. tydzień ciąży jest idealnym momentem na jego wykonanie, dlatego jeśli Twój lekarz posiada odpowiednie uprawnienia, prawdopodobnie przeprowadzi je podczas wizyty.

Czy płeć dziecka można rozpoznać już w trzecim miesiącu ciąży?

W trzecim miesiącu ciąży narządy płciowe są w pełni ukształtowane, ale zazwyczaj nie są jeszcze dobrze widoczne podczas pierwszego badania ultrasonograficznego. Zdarza się jednak, że dziecko jest dobrze ułożone i można określić płeć. Często jednak zdarza się, że na kolejnym badaniu może się to diametralnie zmienić. Bardziej precyzyjne może okazać się badanie połówkowe około 20. tygodnia ciąży.

Czy ćwiczenia w ciąży to dobry pomysł?

Umiarkowane ćwiczenia w ciąży są jak najbardziej wskazane. Podobnie jak odpowiednia, zbilansowana dieta, ćwiczenia fizyczne pomogą Ci przygotować się do pozostałych miesięcy ciąży i pozostać sprawną i zdrową. Zalecane są długie spacery lub joga ciążowa. W trzecim miesiącu ciąży początkowe dolegliwości zwykle znikają, a kobieta odczuwa prawdziwy przypływ energii. Właśnie wtedy warto wprowadzić ćwiczenia w ciąży.

3 miesiąc ciąży – co się zmienia - podsumowanie

3 miesiąc ciąży to magiczny czas, kiedy rodzice nawiązują pierwszą więź ze swoim dzieckiem. Mogą je zobaczyć na USG, usłyszeć bicie serca i poczuć pierwsze ruchy. Z drugiej strony to także okres zmian i dolegliwości u przyszłej mamy, które jednak można skutecznie leczyć i łagodzić objawy. Koniecznie sprawdź nasze artykuły na temat mdłości (i ćwiczeń na mdłości w ciąży), zgagi i bólu kręgosłupa – być może Ci pomogą!

Wiemy, że to z pewnością jest magiczny czas dla Ciebie jako mamy, jak i przyszłego tatusia. Pamiętaj, żeby o siebie dbać i do nas zaglądać, sprawdź koniecznie nasze autorskie produkty, które wykonujemy ręcznie. Powoli czas myśleć o kompletowaniu wyprawki! 😊

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *