Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

2 miesiąc ciąży – co się zmienia? Potężna praca maluszka

2 miesiąc ciąży co się zmienia

Ciąża to w życiu każdej kobiety okres zupełnie wyjątkowy. Oczekiwanie na potomstwo to przygotowywanie się do nowej roli życiowej, duże wyzwanie dla organizmu, nowe zdefiniowanie swojej kobiecości. Szczególnie dla pań spodziewających się pierwszego dziecka, to również czas wielu pytań, wątpliwości i zmian dotychczasowym trybie życia.

Dlatego właśnie – z myślą o Was kochane przyszłe mamy, postanowiliśmy przygotować wyjątkowy poradnik, a w zasadzie całą ich serię – ciąża miesiąc, po miesiącu. Jest to dziewięć kolejnych tekstów w których omówimy wszystkie 40 tygodni ciąży. Dziś zajmiemy się drugim, a zarazem szczególnie istotnym dla rozwoju dziecka miesiącem. Dzieje się wtedy naprawdę sporo! Ale zacznijmy od początku.

Spis treści

2 miesiąc ciąży – co się zmienia? Czas na wizytę u ginekologa

W drugim miesiącu ciąży warto udać się na kolejną wizytę u specjalisty. Choć zdecydowana większość kobiet w ciąży pozostaje pod opieką ginekologa, to do prowadzenia ciąży przebiegającej bez żadnych komplikacji oraz do przeprowadzania wszystkich obowiązkowych i zalecanych badań profilaktycznych ustawowo upoważnione są też położne. Tylko badania ultrasonograficzne są zarezerwowane dla ginekologa. Możesz więc sama zdecydować, czy monitorowaniem rozwoju ciąży zajmie się lekarz, czy właśnie położna.

kiedy usg w ciąży

Zalecana jest również opieka położnej POZ, czyli położnej środowiskowej, sprawowana od 21. tygodnia ciąży. Opieka ta obejmuje praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa oraz opieki nad noworodkiem. Nawet jeśli chcesz rodzić w klinice położniczej lub prywatnym szpitalu, musisz wybrać swoją położną POZ.

W zależności od rejonu może być konieczne rozpoczęcie poszukiwań położnej już teraz – nawet jeśli opieka profilaktyczna w czasie ciąży ma być sprawowana wyłącznie przez ginekologa.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży? Lekarze najczęściej przyjmują pacjentki pomiędzy 7. a 8. tygodniem ciąży, kiedy w badaniu USG przezpochwowym widoczny jest już zarodek z bijącym sercem.

Badania w ciąży – na co przygotować się w 2. miesiącu ciąży?

Pierwsze badanie u ginekologa lub położnej odbywa się zazwyczaj do 10. tygodnia ciąży. Wizyta ma na celu potwierdzenie ciąży oraz poinstruowanie ciężarnej co do stylu życia i sposobu radzenia sobie z objawami ciąży.

Aby przygotować się do wizyty, warto przygotować odpowiedzi do poniższych pytań, które z pewnością zada lekarz ginekolog:

            1. Kiedy był pierwszy dzień ostatniej miesiączki? Jak długo trwa zazwyczaj cykl?
            2. Czy da się zawęzić datę poczęcia?
            3. Czy w przeszłości były jakieś ciąże, porody lub poronienia?
            4. Czy w Twojej rodzinie występują jakieś choroby dziedziczne?
            5. Czy byłaś szczepiona i jeśli tak, to na co? Kiedy były ostatnie szczepienia przypominające (szczególnie różyczka)?
            6. Czy przyjmujesz obecnie jakieś leki? Jeśli tak, to jakie?

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży lekarz może przeprowadzić przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, aby potwierdzić, że ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli w 5. tygodniu ciąży nie można jeszcze stwierdzić bicia serca, zwykle sugeruje się wizytę kontrolną w ciągu następnych dwóch tygodni.

2 miesiąc ciąży – co się zmienia? Sprawdź kamienie milowe w rozwoju dziecka

W drugim miesiącu ciąży dziecko rośnie w iście ekspresowym tempie. Przez cały ten okres trwa tzw. organogeneza, czyli proces kształtowania się organów wewnętrznych i poszczególnych układów w ciele dziecka, które w miarę swojej gotowości podejmują pracę.

To wyjątkowy dla rozwoju dziecka okres, kiedy komórki zarodka intensywnie się dzielą. Powoli kształtują się nerki, usta, wątroba, płuca, żołądek, język i ucho wewnętrzne. Powstają także zalążki ramion i nóg. Zaczyna się formować serce i układ krwionośny oraz cewa nerwowa. Około siódmego tygodnia dziecko zaczyna odczuwać dotyk, powstają palce oraz struktury, które w przyszłości przekształcą się w zęby, podniebienie i szczęki.

jak wygląda zarodek w 2 miesiącu ciąży
suplementy w 2 miesiącu ciąży

W drugim miesiącu waga dziecka może osiągać ok. 3 gramy, a jego wzrost może dochodzić do 1,5-2 cm. Dodatkowo w tym okresie wątroba podejmuje pracę i zaczyna wytwarzać komórki krwionośne, twarz zaczyna powoli nabierać ludzkiego wyglądu, drogi moczowo-płciowe oddzielają się od przewodu pokarmowego oraz pojawiają się główne linie papilarne.

W piątym tygodniu ciąży rozpoczyna się rozwój systemu nerwowego, jak wspomnieliśmy wcześniej, zaczyna także formować się serce, a dzięki temu w organizmie przyszłego dziecka może już krążyć krew. To wrażliwy czas, ponieważ łatwo o uszkodzenia układu kostnego dziecka i to wcale nie poprzez urazy mechaniczne, a nieprawidłowe odżywianie. Właśnie dlatego kobiety w ciąży powinny suplementować kwas foliowy, który zapobiega m.in. rozszczepowi kręgosłupa lub bezmózgowiu.

W drugim miesiącu ciąży możliwe jest już zobrazowanie pęcherzyka ciążowego
na badaniu USG
oraz usłyszenie bicia serca dziecka. Czy to nie piękne? Nie możesz się już doczekać?

2 miesiac ciąży - co się zmienia: objawy u przyszłej mamy

W tym miesiącu możesz zauważyć wczesne objawy ciąży takie jak:

          • brak miesiączki,
          • tkliwość piersi,
          • nudności i wymioty,
          • częste oddawanie moczu,
          • senność,
          • zaparcia,
          • zmęczenie,
          • bóle głowy.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, wykonaj test ciążowy. Jego dodatni wynik to raczej pewne potwierdzenie ciąży. Pamiętaj jednak, że czasami może być on dodatni z powodu niektórych chorób. Ostatecznym potwierdzeniem ciąży zawsze jest pęcherzyk ciążowy widoczny w badaniu USG, które wykona ginekolog.

Nieprzyjemne objawy ciąży w 2 miesiącu

Każda kobieta inaczej znosi ciążę i ciężko tutaj mówić o jakichkolwiek regułach. Niektóre przyszłe mamy odczuwają wszystkie możliwe ciążowe dolegliwości, natomiast inne nie mają żadnych zauważalnych objawów poza systematycznie powiększającym się brzuchem. Za wszystkie niedogodności odpowiedzialne są szalejące hormony.

Najbardziej charakterystycznym w tym okresie porannym utrapieniem są nudności, często połączone z wymiotami. Fakt, jest to mniej przyjemny aspekt oczekiwania na dziecko, ale za kilka tygodni pozostanie jedynie wspomnieniem. By złagodzić nudności, dobrze jest tuż po przebudzeniu, a jeszcze przed wstaniem z łóżka wypić szklankę wody mineralnej lub herbaty. W ciągu dnia natomiast należy jeść regularnie co 3 godziny niewielkie posiłki, by nie dopuszczać do uczucia głodu, ale też nie najadać się do syta, by nie przeciążać układu pokarmowego.

Kojące działanie na ewentualne mdłości ciążowe ma także herbatka imbirowa oraz migdały. Układ pokarmowy, który na skutek działania wspomnianych hormonów spowalnia swoją pracę, może ponadto powodować zgagę, niestrawność, zaparcia i wzdęcia.

USG ginekologiczne - transwaginalne, na czym polega, jak się do niego przygotować i dlaczego koniecznie trzeba je zrobić?

Badanie USG u kobiet w ciąży zazwyczaj wykonuje się minimum trzykrotnie. Czasem lekarz ginekolog dla potwierdzenia ciąży i jej prawidłowego umiejscowienia w jamie macicy może zlecić dodatkowo wykonanie USG wczesnej ciąży, wykonywane przed 10. tygodniem. To badanie jest wykonywane przezpochwowo, przy użyciu sondy dopochwowej (transwaginalnej, w skrócie TV).

USG TV ciąży – wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania USG wczesnej ciąży do 10. tygodnia jest podejrzenie kobiety, że jest w ciąży albo pozytywny wynik wykonanego uprzednio testu ciążowego. Badanie pozwala nie tylko ostatecznie potwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale także ustalić, czy ciąża rozwija się w prawidłowej lokalizacji (np. czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną) oraz określić wiek ciążowy.

USG TV ciąży – jak się przygotować?

Badanie USG TV ciąży do 10. tygodnia – podobnie jak inne badania USG transwaginalne – nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie trzeba do niego przystępować na czczo, może zostać wykonane o dowolnej porze. Pacjentka powinna przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy – nie ma potrzeby picia przed badaniem większych ilości wody i wstrzymywania oddawania moczu. Na badanie warto się wygodnie ubrać i zadbać o higienę intymną.

USG TV ciąży – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania USG TV ciąży do 10. tygodnia. Jest to badanie bezpieczne, bezbolesne, a także nieobarczone ryzykiem jakichkolwiek powikłań. Nie ma również zagrożenia dla rozwoju płodu. Na fakt ten wskazują wyraźnie liczne badania naukowe.

USG TV ciąży – jak przebiega?

Po wejściu do gabinetu pacjentka jest proszona o zdjęcie dolnych partii odzieży oraz bielizny. Następnie kładzie się na leżance lub fotelu ginekologicznym z uniesioną do góry miednicą. Lekarz nakłada na sondę dopochwową osłonkę i smaruje ją żelem, dzięki czemu sonda łatwo wsuwa się do pochwy. Badanie trwa kilka-, kilkanaście minut. W tym czasie lekarz sprawdza lokalizację jaja płodowego (potwierdza ciążę wewnątrzmaciczną i wyklucza ciążę pozamaciczną), ocenia obecność, położenie, kształt i wielkość pęcherzyka ciążowego.

usg transwaginalne w ciąży usg przezpochwowe w ciąży

Drugi miesiąc ciąży to burza hormonów w Twoim organizmie

Hormony są substancjami, wytwarzanymi przez gruczoły dokrewne. Pełnią niezwykle ważne funkcje w naszym organizmie – wpływają na prawidłowe działanie narządów wewnętrznych oraz na nasze emocje i zachowanie. Możemy wyróżnić kilka typów hormonów (w tym hormony ciążowe), które odpowiadają między innymi za zagnieżdżenie się jajeczka w macicy, podtrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. Należą do nich:

  • Gonadotropina kosmówkowa – w pierwszym trymestrze ciąży można zaobserwować jej wysoki poziom (to właśnie ten hormon wykrywają testy ciążowe). To ona stymuluje ciałko żółte do produkcji progesteronu.
  • Progesteron – jest niezbędny do utrzymania ciąży. Odpowiada za jej prawidłowy rozwój i utrzymuje się na wysokim poziomie aż do rozwiązania. Krótko przed porodem poziom progesteronu nieco spada, wówczas wzrasta siła i częstość skurczy.
  • Estrogeny – podobnie jak progesteron także są niezbędne do utrzymania ciąży, a u przyszłych mam ich stężenie wzrasta dziesięciokrotnie i utrzymuje się aż do porodu.
  • Relaksyna – największe jej stężenie występuje w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Na początku pomaga utrzymać ciążę, natomiast w czasie porodu rozluźnia mięśnie i więzadła macicy, co pomaga w urodzeniu dziecka.
  • Oksytocyna – jest stopniowo uwalniana podczas całej ciąży. Redukuje stres i jest nazywana hormonem miłości.
  • Prolaktyna – jej poziom wzrasta kilkukrotnie u brzemiennych pań, jednak działanie tego hormonu jest najbardziej odczuwalne po porodzie. Odpowiada za prawidłową laktację, libido i instynkt macierzyński. Pomaga w rozwoju więzi matki z dzieckiem. Stężenie prolaktyny gwałtownie spada po zaprzestaniu karmienia piersią.
  • Endorfiny – nazywane są hormonami szczęścia. Najwyższy poziom osiągają w trakcie porodu, dzięki nim ból jest nieco mniejszy i łatwiej poradzić sobie ze stresem.
2 miesiąc ciąży - co się zmienia?

Porady dla przyszłej mamy, od doświadczonej mamy

Twój drugi miesiąc ciąży może być trudny. Pomiędzy porannymi mdłościami, a wahaniami nastroju możesz mieć wrażenie, że ledwo dajesz radę kontrolować swoje ciało i emocje. Łap kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać ten czas:

dziennik z ciąży na pamiątkę
pielęgnacja skóry w ciąży

Twój drugi miesiąc ciąży może być trudny. Pomiędzy porannymi mdłościami, a wahaniami nastroju możesz mieć wrażenie, że ledwo dajesz radę kontrolować swoje ciało i emocje. Łap kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać ten czas:

  • Pamiętaj, że to tylko tymczasowe: wkrótce spotkasz swoje dziecko i wszystkie złe wspomnienia z czasu ciąży przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie!
  • Ustal priorytet odpoczynku: Twoje ciało wykonuje ważną pracę, więc zapewnij mu odpoczynek, którego potrzebuje.
  • Pij wodę: Odwodnienie może pogorszyć poranne mdłości, dlatego pij dużo płynów.
  • Wybieraj zdrową żywność: jeśli nie możesz ograniczyć jej zbyt dużej ilości, staraj się jeść tak zdrowo, jak to możliwe. W ten sposób każdy kawałek ma odżywczy cios.
  • Pozostań aktywna: to nie czas na rozpoczęcie nowego programu ćwiczeń, ale delikatne ćwiczenia są ważne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
  • Załóż dziennik: pisanie o tym, co czujesz lub myślisz, może być pomocne dla Twojego zdrowia emocjonalnego. Gwarantuję Ci, że za parę lat to będzie najbardziej wyjątkowa pamiątka z okresu ciąży!
  • Ustal rutynową pielęgnację skóry w ciąży: Twoja skóra przechodzi wiele w czasie ciąży. Wspomóż go delikatnym środkiem czyszczącym, gęstym kremem nawilżającym i kremem na rozstępy.
2 miesiąc ciąży – co się zmienia - Podsumowanie

Jesteś w drugim miesiącu ciąży i już doświadczasz wielu zmian, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Nadszedł więc czas, aby nadać priorytet dbaniu o siebie, aby przetrwać następne siedem miesięcy. Rozpieszczaj więc swoje ciało i rób sobie w ciągu dnia przerwy na odpoczynek. Nie zapomnij o zdrowej diecie i bezpiecznych, mało wymagających ćwiczeniach. Pamiętaj, że każdy kolejny miesiąc przybliża Cię do najważniejszej chwili w Twoim życiu – powitania na świecie ukochanego dziecka.

Ciesz się każdą chwilą, doceniaj piękne momenty i odliczaj dni do powitania maluszka!

Tymczasem łap moje wskazówki o tym, jak się wyspać w ciąży - są na wagę złota!

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *