Ciąża - wszystko co musisz wiedzieć

1 miesiąc ciąży – co się zmienia? Najważniejsze informacje dla przyszłej mamy

1 miesiąc ciąży co się zmienia

1 miesiąc ciąży - co się zmienia? Wątpliwości, obawy i lęki towarzyszą przyszłym mamom na różnych etapach trwania ciąży. W pierwszym okresie pojawiają się głównie obawy dotyczące pracy zawodowej i dotychczasowych aktywności. Dopiero potem pojawia się lęk o dziecko i jego zdrowie, ale także o siebie, szczególnie w kontekście porodu (ból) i rzeczywistości, która nastąpi po porodzie (nieprzespane noce, zmęczenie, itp.).

W okresie ciąży zmienia się ciało kobiety, czego doświadcza ona mentalnie, fizycznie i emocjonalnie. Dziś skupimy się na pierwszym i zapewne z Twojej perspektywy jako przyszłej mamy – najważniejszym miesiącu ciąży, kiedy wszystko jest nowe, pełne zagadek, pytań i tajemnic.

Spis treści

Zmiany w 1 miesiącu ciąży tydzień po tygodniu

Jeśli właśnie zaszłaś w ciążę, najprawdopodobniej nie zauważysz jeszcze żadnych zmian w swoim ciele, ale to nie znaczy, że pod powierzchnią niewiele się dzieje. Na tym etapie ważne jest, aby przygotować swoje ciało na ciążę i poród, zwracając uwagę na ogólny stan

Często oznacza to przyjmowanie prenatalnego suplementu multiwitaminowego, aby upewnić się, że masz wszystkie składniki odżywcze, których Ty i Twoje dziecko będziecie potrzebować przez nadchodzące miesiące. Porozmawiaj ze swoim lekarzem podczas pierwszej wizyty prenatalnej, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią ilość starannie wyselekcjonowanych witamin i pierwiastków.

jakie zmiany w 1 miesiącu ciąży 1 miesiąc ciąży co się zmienia

Pamiętaj, aby rozpocząć suplementację preparatami witaminowymi dla kobiet w ciąży. W szczególności zwróć uwagę na to, by zawierały one zalecaną ilość kwasu foliowego.

Pomocne może być również rozpoczęcie lub kontynuowanie bezpiecznych ćwiczeń, o których więcej pisaliśmy w tym artykule. Skontaktuj się ze swoim z lekarzem również po to, aby upewnić się, że Twoje ulubione zajęcia i ćwiczenia są bezpieczne w czasie ciąży.

Ogólnie jednak rzecz biorąc, regularne ćwiczenia z pewnością pomogą Ci w budowaniu siły i wytrzymałości, których będziesz potrzebować przez całą ciążę. Ten artykuł nie będzie krótki, dlatego znajdź spokojne miejsce, rozsiądź się wygodnie i... zapraszamy do lektury!

1 miesiąc ciąży – co się zmienia - 1 tydzień

Pierwszy tydzień ciąży, to czas, kiedy jeszcze nie jesteś w ciąży, lecz dopiero planujesz w nią zajść. Jednak tak realnie najłatwiej liczyć wiek ciążowy, a także termin porodu – właśnie od pierwszego dnia wystąpienia ostatniej miesiączki. Dlatego tak istotne jest zapamiętywanie lub zapisywanie daty tego dnia.

W trakcie krwawienia miesiączkowego złuszcza się błona śluzowa macicy, aby w kolejnych dniach pod wpływem zmian hormonalnych w organizmie doszło do jej odbudowy i przygotowania się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, czyli tzw. implantacji zarodka. Nigdy nie wiadomo czy dany okres będzie tym ostatnim przed ciążą.

Istotne w okresie planowania ciąży jest to, aby zadbać o swój organizm. Dobrze jest również stosować zdrową dietę, być aktywnym fizycznie, odstawić używki takie jak papierosy, narkotyki czy też alkohol. W przypadku podejrzenia lub występowania chorób przewlekłych takich jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze – ważne jest, aby je prawidłowo zdiagnozować i leczyć. Jest to ostatni moment, by wykonać niezbędne badania przed zajściem w ciążę oraz wdrożyć suplementację witamin takich jak np. kwas foliowy.

1 miesiąc ciąży – co się zmienia - 2 tydzień

Drugi tydzień ciąży to tydzień bezpośrednio poprzedzający zapłodnienie. Dla par starających się o ciążę jest to czas, w którym z założenia zalecane jest regularne współżycie, ponieważ przy regularnych cyklach miesiączkowych do owulacji najczęściej dochodzi w 14. dniu cyklu, a plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć nawet do 5 dni.

W tym tygodniu wysoki poziom estrogenów doprowadza do dalszego dojrzewania pęcherzyka dominującego oraz odbudowywania się błony śluzowej jamy macicy. Pod koniec drugiego tygodnia dojdzie do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa i w sprzyjających okolicznościach może wystąpić zapłodnienie. Wtedy właśnie rozpocznie się ciąża.

Jak już zapewne doskonale się domyśliłaś, należy wówczas prowadzić zdrowy tryb życia, czyli stosować zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i nie stosować używek. Zadbać o adekwatną długość snu i przygotowywać organizm na ewentualną ciążę, ponieważ do zapłodnienia może dojść w każdej chwili.

Podział zarodka w ciągu pierwszych kilku do kilkunastu dni ciąży, czyli w trzecim tygodniu ciąży może doprowadzić do rozwoju ciąży bliźniaczej jednojajowej. Takie dzieci będą miały identyczny materiał genetyczny, w związku z czym będą wyglądać niemal identycznie.

regularne współżycie przy staraniach o dziecko 1 miesiąc ciąży co się zmienia
jak dochodzi do zapłodnienia zarodka

1 miesiąc ciąży – co się zmienia - 3 tydzień

jak dochodzi do zagnieżdżenia zarodka 1 miesiąc ciąży co się zmienia

W rzeczywistości trzeci tydzień ciąży to dopiero pierwszy tydzień rozwoju zarodka. Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka dominującego w jajniku. Zapłodnienie to połączenie komórki jajowej z plemnikiem, dochodzi do niego w jajowodzie, a następnie połączone komórki zwane zygotą ulegają licznym podziałom. W ciągu następnych dni zygota przemieszcza się jajowodem do jamy macicy, gdzie dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej jamy macicy. Wielkość takiego skupiska komórek to raptem ok. 0,4 mm.

Dla większości kobiet nie ma żadnych zmian w funkcjonowaniu ich organizmu. Jednak nawet jeśli to jeszcze nieodczuwalne to zaczynają już się dokonywać zmiany hormonalne w ciele kobiety. Możesz nie odczuwać żadnych zmian związanych z zapłodnieniem, natomiast w momencie implantacji zarodka czasem występuje plamienie z dróg rodnych. Bywa, że kobiety o skąpych miesiączkach mylą je z miesiączką, ponieważ występuje często w czasie spodziewanego krwawienia miesięcznego.

Pierwszy trymestr ciąży – co warto wiedzieć?

Pierwszy trymestr ciąży to również odpowiedni czas na wykonanie pierwszych badań prenatalnych. Najważniejszym z nich jest USG 1 trymestru. Należy je wykonać pomiędzy 11. i 14. tygodniem ciąży. Szerzej o tym temacie pisaliśmy w tym artykule.

USG prenatalne 1 trymestru ma na celu:

      • ocenę anatomii dziecka,
      • ocenę czynności serca płodu,
      • ocenę prawidłowości w obrębie kosmówki,
      • określenie liczby płodów,
      • wykonanie badania przezierności karku,
      • wykonanie pomiarów biometrycznych,

W I trymestrze ciąży można wykonać także nieinwazyjne genetyczne badania prenatalne. O badaniach prenatalnych i ich rodzajach pisaliśmy bardzo szeroko w tym artykule.

Jak przetrwać pierwszy trymestr ciąży?

Przede wszystkim należy znaleźć zaufanego lekarza ginekologa, który poprowadzi ciążę w odpowiedni sposób, tak, aby przyszła mama czuła się cały czas bezpiecznie.

Po drugie – bardzo ważny jest odpoczynek, początek ciąży to dla organizmu ogromne zmiany i ciężki wysiłek. Jeśli chodzi o nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące ciąży, warto zapytać lekarza, a także bliskie znajome, które już przez to przechodziły, o skuteczne domowe sposoby. My dla Ciebie opublikowaliśmy teksty o tym, jak radzić sobie z mdłościami, zgagą oraz bólem kręgosłupa. Sprawdź je koniecznie.

W pierwszym trymestrze ciąży bardzo ważna jest zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży nie powinny być jednak intensywne, zalecane są spokojne spacery oraz treningi oddychania. O ćwiczeniach bezpiecznych w ciąży pisaliśmy tutaj.

potwierdzenie ciąży u ginekologa

Jak poprawnie liczyć tygodnie i miesiące ciąży?

Ciąża jest mierzona w tygodniach, a liczba tygodni ciąży jest podstawowym wskaźnikiem postępu ciąży. Taki kalendarz jest podzielony na trzy trymestry, z każdym trymestrem trwającym około trzech miesiące.

Pierwszy trymestr:
Trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do końca 13. tygodnia ciąży. W ciągu tego okresu najważniejsze organy i układy ciała dziecka zaczynają się rozwijać.

Drugi trymestr:
Rozpoczyna się od 14. tygodnia ciąży i trwa do końca 26. tygodnia. W tym czasie dziecko rośnie i zaczynają się formować mięśnie, kości, włosy i paznokcie.

Trzeci trymestr:
Rozpoczyna się od 27. tygodnia ciąży i trwa do samego końca ciąży, czyli do 40. tygodnia (ale czasami ciąża może trwać dłużej).

W tym okresie dziecko kontynuuje swój rozwój i przygotowuje się do narodzin. Liczba miesięcy ciąży może być różna, ponieważ miesiące kalendarzowe mają różną liczbę dni. Jednak przeciętnie ciąża trwa około 40 tygodni, co odpowiada około 9 miesiącom kalendarzowym.

Jeśli chodzi o dokładne określenie tygodni i miesięcy ciąży, istnieją różne narzędzia online i kalkulatory ciąży, które mogą pomóc w obliczeniach, biorąc pod uwagę dokładną datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ponadto, podczas kontroli prenatalnych lekarze często używają ultrasonografii, aby monitorować rozwój dziecka i określić dokładniejszy czas ciąży. Skutecznym sposobem jest metoda obliczania terminu porodu wg Naegele’go, sprawdź nasz tekst na ten temat.

Które objawy mogą niepokoić w pierwszym miesiącu ciąży?

co powinno martwić w 1 miesiącu ciąży

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę, jeśli:

  • Krwawisz z pochwy,
  • Zwracasz posiłki i Twój organizm nie zatrzymuje płynów,
  • Cierpisz na bóle brzucha,
  • Straciłaś przytomność,
  • Masz gorączkę,
  • Twój organizm nadmiernie zatrzymuje płyny (masz np. Opuchnięte ręce i / lub nogi,
  • Informacje lub porady, które otrzymałaś od swojego lekarza są dla Ciebie niejasne.

Lista kontrolna, gdy jesteś w pierwszym miesiącu ciąży – porady dla przyszłej mamy, od doświadczonej mamy

        • Wybierz dobrego lekarza do prowadzenia ciąży – sprawdź forum, zapytaj koleżanki lub zadaj pytanie na lokalnej grupie Twojej miejscowości
        • Potwierdź ciążę, wykonując domowy test ciążowy. Przeczytaj o hormonie ciążowym hCG, ponieważ to właśnie dzięki jego obecności testy ciążową w ogóle mogą działać. To właśnie hormon hCG wykrywa większość testów,
        • Umów się na wizytę lekarską. Twój lekarz potwierdzi ciążę i poinformuje Cię o wizytach, na które musisz się umawiać w nadchodzących miesiącach,
        • Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat odżywiania w ciąży i tego, jakie musisz przyjmować witaminy prenatalne, oraz inne suplementy - takie jak np. kwas foliowy,
        • Nie zapominaj o bezpiecznych ćwiczeniach, jednak najpierw zapytaj swojego lekarza, jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie odpowiedni w Twojej sytuacji. Ćwiczenia mogą pomóc Ci lepiej spać w nocy, a także mogą pomóc w łagodzeniu niektórych jej nieprzyjemnych objawów – np. mdłości. O ćwiczeniach na mdłości w ciąży możesz przeczytać w naszym kolejnym artykule
        • Porzuć niezdrowe nawyki, takie jak palenie i picie, spróbuj zmniejszyć stres.
        • Choć zdarza się to rzadko, warto – na wszelki wypadek – zapoznać się z oznakami ciąży pozamacicznej,
        • Odpoczywaj, kiedy tylko możesz,
        • Porozmawiaj z bliskimi o tym, jak się czujesz. Może to być okres pełen emocji i możesz odczuwać różnego rodzaju objawy fizyczne i emocjonalne związane z ciążą, którymi najlepiej będzie się podzielić,
        • Regularnie odwiedzaj nasz blog, aby być na bieżąco ze wszystkim tym, co wiąże się z ciążą.

Dieta w ciąży – przykładowy jadłospis na miesiąc pierwszy miesiąc

Poniżej znajdziesz przykładowy dzienny jadłospis dla kobiet w I trymestrze ciąży.

Śniadanie

  • kanapki z 3 kromek ciemnego pieczywa z masłem, dobrej jakości chudą wędliną oraz twarogiem półtłustym
  • warzywa: kilka liści sałaty, pół pomidora lub ogórka
  • szklanka soku warzywnego lub owocowo-warzywnego (np. marchew-pomarańcza).

II śniadanie

  • 3 łyżki płatków zbożowych (owsianych, orkiszowych) z kubeczkiem jogurtu naturalnego i sezonowymi owocami (maliny, borówki).
jakie zdrowe śniadanie w ciąży
co na zdrowy obiad w ciąży

Obiad

  • krem z pomidorów z razowymi grzankami i natką pietruszki
  • leczo z cieciorką i kasza gryczana
  • surówka z warzyw, np. papryki, pomidora i sałaty posypana natką pietruszki i polana oliwą lub olejem rzepakowym.

Podwieczorek

  • sałatka owocowa (np. z jabłka, gruszki, pomarańczy, kiwi) z rodzynkami i jogurtem naturalnym
  • garść orzechów włoskich lub nerkowca.

Kolacja

  • kolorowa sałatka z grillowanym łososiem, miksem sałat, pomidorem, ogórkiem, papryką i cebulą polana sosem z oliwy, pieprzu, bazylii i ząbka czosnku
  • 2 niewielkie kromki ciemnego pieczywa z masłem

Najczęściej zadawane pytania w czasie pierwszego miesiąca ciąży

Czy uprawianie seksu w 1 miesiącu ciąży jest niebezpieczne dla dziecka?

Nie. Jeżeli ciąża przebiega bez żadnych powikłań, można uprawiać seks w ciąży bez obaw prawie do jej końca.

Czy palenie papierosów przez kobietę w ciąży sprawi, że urodzi ona mniejsze dziecko?

Tak. Naukowcy zaobserwowali, że tytoń hamuje wzrost dziecka. Jest to spowodowane prawdopodobnie tym, że mały organizm jest zatruwany m.in. tlenkiem węgla. Z każdym papierosem dociera do niego około 4 tys. trujących substancji. Jednocześnie dostaje mniej tlenu za pośrednictwem łożyska. Gdy kobieta w ciąży pali, jej dziecko jest także palaczem. Na paczkach wyrobów tytoniowych powinien więc widnieć napis: „Papieros albo zdrowe dziecko; wybór należy do ciebie”.

Czy wegetarianki na czas ciąży muszą się przestawić na dietę z mięsem?

Nie. Wprawdzie mięso jest idealnym źródłem białka i żelaza, ale składniki te można też znaleźć np. w nabiale, fasoli, soi, soczewicy, orzechach, kiełkach. Jeżeli wegetarianka w ciąży je ich sporo, daje dziecku duże szanse na prawidłowy rozwój. Jeszcze lepiej, gdy w jej diecie są ryby, jaja i drób. W ciąży nie jest zaś wskazana dieta wegańska, oparta wyłącznie na roślinach. Takie odżywianie jest niezwykle ubogie m.in. w wapń. Jeżeli więc kobieta w ciąży jest weganką, musi porozmawiać o swojej diecie z lekarzem.

Czy podczas ciąży nie powinno się podróżować samolotem?

Nie. Jeśli kobieta jest zdrowa i ciąża przebiega bez komplikacji, nie ma przeciwwskazań do podniebnych wojaży. Prawdą jest jednak, że ciśnienie w kabinach samolotów pasażerskich o dalekim zasięgu ma nieco niższy poziom i kobiety w ciąży bardziej niż inni mogą się czuć ospałe i zmęczone. Niektóre linie lotnicze nie przyjmują na pokład kobiet po 36 tygodniu ciąży. By nie doszło do niepotrzebnego zamieszania na lotnisku, warto sprawdzić to zawczasu.

Czy można przewidzieć płeć dziecka, oceniając wygląd jego matki?

Nie. Jest to jeden z mitów ciążowych, o których pisaliśmy tutaj. Obiegowa opinia głosi, że jeśli kobieta ładnie wygląda w ciąży, urodzi syna, jeżeli gorzej - córkę, bo ta „kradnie” jej urodę. Tymczasem uroda nie ma nic wspólnego z płcią dziecka. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa, dobrze się czuje, to wygląda pięknie. Gdy choruje lub prowadzi niehigieniczny tryb życia - nie dba o siebie i dziecko - wygląda gorzej.

Czy leczenie zębów w 1 miesiącu ciąży jest zakazane?

Nie. Jeśli kobieta jest zdrowa i ciąża przebiega bez komplikacji, nie ma przeciwwskazań do podniebnych wojaży. Prawdą jest jednak, że ciśnienie w kabinach samolotów pasażerskich o dalekim zasięgu ma nieco niższy poziom i kobiety w ciąży bardziej niż inni mogą się czuć ospałe i zmęczone. Niektóre linie lotnicze nie przyjmują na pokład kobiet po 36 tygodniu ciąży. By nie doszło do niepotrzebnego zamieszania na lotnisku, warto sprawdzić to zawczasu.

Czy koty powinny zniknąć z otoczenia kobiety w ciąży?

Tak i nie. To prawda, że są one nosicielami toksoplazmozy. Ale nie wszystkie. Można to sprawdzić, robiąc zwierzęciu test u weterynarza. Toksoplazmoza grozi poronieniem lub wadami wrodzonymi dziecka, jest najbardziej niebezpieczna w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Przyszła mama, by się uspokoić, może zrobić sobie proste badanie krwi określające poziom przeciwciał IgM i IgG. Pewnie wykażą one, że uodporniła się już na pierwotniaka swego kota (o ile jest on nosicielem).

Czy w ciąży można pracować przy komputerze?

Tak. Badania nie udowodniły, że promieniowanie elektromagnetyczne z komputera, kuchenki mikrofalowej czy "komórki" jest szkodliwe dla płodu. Dmuchając na zimne, nie zaleca się kobietom w ciąży pracy przy komputerze dłużej niż 4 godziny dziennie (pracodawca powinien to uwzględnić).

1 miesiąc ciąży - co się zmienia: Podsumowanie

Jak zatem możesz zauważyć, kochana przyszła mamo, zarówno na początku, od momentu, kiedy zauważysz objawy wczesnej ciąży, jak i przez wszystkie kolejne miesiące bardzo ważne jest, abyś zwracała uwagę na siebie i swoje potrzeby.

Nie spiesz się i obserwuj zmiany zachodzące w Twoim ciele. Twoje emocje zapewne często szaleją, a nastrój waha się od niesamowitego szczęścia aż do głębokiego smutku. Zmiany hormonalne mogą być trudne do zrozumienia dla partnera i członków rodziny. Poproś bliskich o cierpliwość i zrozumienie – w końcu w Twoim brzuchu rośnie mały człowiek! 🙂

A jeśli nie jesteś pewna, czy jesteś w ciąży, czy to może zbliża się miesiączka, koniecznie sprawdź nasz tekst o tym, jak odróżnić PMS od objawów ciąży (klik!)

Kasia Andrzejewska

About Kasia Andrzejewska

Kasia jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców: Dominika (4 latka) i Olusia (2 latka). Swoje dzieci wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości, nieustannie pogłębia swoją wiedzę na temat wychowania i uważnie śledzi doniesienia naukowe w zakresie opieki nad dziećmi. Dodatkowo zawodowo zajmuje się podatkami międzynarodowymi. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych potrafi odnaleźć równowagę pomiędzy najważniejszymi obszarami jej życia. Social Media Kasi: LinkedIn, Tik Tok, Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *